20.356 Takipçi

İslâm dünyasının dört bir yanından güncel siyasî ve kültürel haberler, derinlikli dosyalar, biyografiler, okunacak kitaplar ve daha fazlası... Özellikle tarihte gerçekleşen hadiselerin yıl dönümlerini hatırlamak ve her yerde rastlayamayacağınız sıra dışı fotoğraf ve görsellerle tanışmak isteyenlere... Müslüman dünyanın nabzı, burada atıyor.

Arafat’ın dansı

Arafat’ın dansı
Arafat’ın dansı

Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yâser Arafat, Şah’ın İran’dan ayrılışından iki gün sonra Humeynî’yi Paris’te ziyaret etti. Görüşmede Humeynî’nin en büyük oğlu Ahmed’le, Devrim’den sonraki toplu infaz ve idamların yargıcı olarak ünlenecek olan Sâdık Halkalî (en sağda) da hazır bulundu.

İçindekiler

İran’da Şah yönetimine karşı isyanın lideri konumuna gelen Ayetullah Humeynî, 1 Şubat 1979’da Tahran’a dönmeden önce Fransa’nın başkenti Paris’te sürgün hayatı yaşıyordu. Şah’ın İran’ı terk etmesiyle birlikte, artık ülkede yeni bir dönemin başlayacağı da anlaşılmıştı. Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yâser Arafat, Orta Doğu’da oluşan yeni dengeyi hızla fark ederek, Şah’ın İran’dan ayrılışından iki gün sonra Humeynî’yi Paris’te ziyaret etti. Görüşmede Humeynî’nin en büyük oğlu Ahmed’le, Devrim’den sonraki toplu infaz ve idamların yargıcı olarak ünlenecek olan Sâdık Halkalî (en sağda) da hazır bulundu.