Doğru Mu?“Atatürk, Hz. Peygamber’in kabrinin yıkılmasına engel oldu”

“Atatürk, Hz. Peygamber’in kabrinin yıkılmasına engel oldu”

İSMAİL ÇAĞILCI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
“Atatürk, Hz. Peygamber’in kabrinin yıkılmasına engel oldu”
“Atatürk, Hz. Peygamber’in kabrinin yıkılmasına engel oldu”
BEĞEN

Cumhuriyet’in kurulduğu ilk yıllarda, Mustafa Kemal Atatürk’ün, Suudilere tehdit dolu bir mektup yollayarak Hz. Peygamber’in Medine-i Münevvere’deki türbesinin yıkılmasına engel olduğu iddia edilir. Gazete köşelerinden siyasetçilerin söylemlerine, oradan da sıradan vatandaşın gündemine gelen olay, her ne kadar temelsiz ve delilsiz olsa da varlığını sürdürüyor.

1919 yılında, tam da Kurtuluş Savaşı devam ederken gönderildiği iddia edilen mesajın metni şöyle:

“Tarafımıza ulaşan haberlere göre, Allah’ın sevgili ve özel kulu, elçisi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın kabrini yıkıp yerini değiştirecekmişsin. O mezarın tek taşına dokunursan, savaşı bırakır, ordularımla aşağı inerim!”

Hz. Peygamber'in türbesinin de içinde bulunduğu Mescid-i Nebevi.
Hz. Peygamber'in türbesinin de içinde bulunduğu Mescid-i Nebevi.

“Mesajın orijinali cumhurbaşkanlığı arşivlerinde saklanmaktadır” notuyla paylaşılan ve 26 Haziran 1919’a tarihlenen metin, Suudi Arabistan’ın kurucusu Abdulaziz bin Suûd’a hitaben yazılmış görünüyor.

Her şeyden önce, böyle bir bilginin resmi kaynağı (arşiv belgesi, resmi açıklama vb.) yok. Dahası o tarihte, yani 1919’da Abdulaziz henüz Hicaz’ı ele geçirmemiş olduğu için tehdidin muhatabı değil. Kurtuluş savaşı veren bir ülkenin, başka bir ülkeye böylesine tehditkâr mesajlar verebilmesinin imkânsızlığı bir yana, o dönemde Hicaz’a karadan ordu gönderebilmek için İngiliz ve Fransız kontrol bölgelerini güneye doğru yaklaşık 2000 kilometre boyunca aşabilmek de gerekir.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz