Avustralya'da öğrencilere Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatür gösterilen sınıftaki Sara Ammar o günü anlattı

Sara Ammar'ın sınıfında gösterilen İslamofobik karikatürün, Müslüman dünyasında kitlesel protestolara yol açan 2015 tarihli Charlie Hebdo dergisinin ön sayfasında yayınlanan karikatür olduğuna inanılıyor.
Sara Ammar'ın sınıfında gösterilen İslamofobik karikatürün, Müslüman dünyasında kitlesel protestolara yol açan 2015 tarihli Charlie Hebdo dergisinin ön sayfasında yayınlanan karikatür olduğuna inanılıyor.

Avustralya'daki bir okulda 11. sınıf öğrencilerine Hazret-i Muhammed'in konu edildiği hakaret içerikli karikatürlerin yer aldığı bir video izletildi. Sınıftaki Müslüman bir öğrencinin videoya itiraz etmesine rağmen sınıftan çıkartılmadığı ve öğretmenin videonun oynatılmasına devam ettiği olayda öğrencinin babası Muhammed Ammar, öğretmenin açığa alınmasını istiyor.

Avustralya'daki bir okulda, Hazret-i Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin gösterildiği sınıftaki Müslüman öğrenci, "(Öğretmenim) Durmadan, Müslümanların bu karikatürü çizen kişiyi öldürdüğünü söyledi. Sınıfta duramadım." dedi.

Pakistan asıllı 11. sınıf öğrencisi Sara Ammar, Melbourne kentinde, Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin zorla gösterildiği gün sınıfta yaşadıklarını, AA muhabirine anlattı.

16 yaşındaki Ammar, 14 Ekim'de medya dersine girdiğinde, Ammar, "Öğretmenim önce dersi anlatıyordu. Sonra bu karikatürü ekrana yansıttı ve 'Bu, Peygamber Muhammed' dedi." diye konuştu.

Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan hakaret içerikli görüntülerin izletilmesinden rahatsızlık duyup şaşkınlık içinde kaldığı dile getiren Ammar, sınıftan dışarı çıkmak istediğini ancak öğretmeninin bu isteğini yanıtsız bıraktığını aktardı.

'(Öğretmenim) Durmadan, Müslümanların bu karikatürü çizen kişiyi öldürdüğünü söyledi. Devamlı bunun hakkında konuştu. Sınıfta duramadım.' diyen Ammar, sınıfında, kendisinden başka birkaç Müslüman öğrencinin daha bulunduğunu belirtti.

Diğer öğrencilerin de öğretmenin davranışı karşısında nutkunun tutulduğu vurgulayan genç kız, "Öğretmen hala masum bir insanın Müslümanlar tarafından öldürüldüğünü söylüyordu. Bu, çok saygısızcaydı." dedi.

Benzer bir durumu başka çocukların da yaşamamasını isteyen Ammar, "Bu, çok travmatik bir şey, kimsenin buna maruz kalmasını istemem." ifadesini kullandı.

İslamiyet'e ya da Hz. Muhammed'e hakareti kabul edemeyiz, öğretmenin açığa alınmasını istiyoruz

Öğrencinin babası Muhammed Ammar da okuldan almaya gittiği kızının, ağlayarak "Öğretmeninin zorla Hazret-i Muhammed'e hakaret içeren görüntüleri izlettiğini" söyledi.

Baba Ammar, hemen okulu aradığını ancak kapalı olduğu için kimseye ulaşamadığını, daha sonra ilgili birimlere şikayette bulunduğunu aktardı.

Ammar, bunun üzerine, Victoria Eğitim Dairesinin özür dilediğini ve çok sayıda hükûmet yetkilisinin kendisiyle temas kurduğunu hatta evini ziyaret ettiğini anlattı.

Bunun yanı sıra bir milletvekilinden de mektup aldığını söyleyen Muhammed Ammar, onların da konuyla ilgili endişe duyduğunu belirtti.

  • Ammar, "Ben Müslüman camiasında bir farkındalık yaratmak istiyorum. Okuldan resmî bir özür bekliyor ve öğretmenin açığa alınmasını istiyoruz." diye konuştu.

Bu olayın Müslüman toplumu için "acı verici" olduğunu vurgulayan Ammar, öğretmenin bu olaydan en azından ders çıkarması için görevinden uzaklaştırılması gerektiğini vurguladı.

Görüntülerin ekrana yansıtılmasına, diğer öğrencilerin ailelerinin bu denli tepki vermediğine işaret eden Ammar, "Ben ise bununla mücadele ediyorum." diyerek şu ifadeleri kullandı:

İslamiyet'e ya da Hz. Muhammed'e hakareti kabul edemeyiz.

Baba Ammar, bu olayda kendilerini destekleyen Victoria İslam Konseyine (ICV) teşekkür etti.

Charlie Hebdo'nun hakaret içeren Hz. Muhammed karikatürleri

Charlie Hebdo dergisinde, Ocak 2015'te saldırılardan önce ve sonra Hz. Muhammed'in konu edildiği hakaret içerikli karikatürler yayımlanmıştı.

Paris'te 7 ve 9 Ocak 2015'te Charlie Hebdo dergisi ile bir Yahudi marketine düzenlenen saldırılarda 17 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırganlardan 3'ü saldırılar sırasında polisin operasyonuyla öldürülürken saldırıları terör örgütü El-Kaide üstlenmişti.