Ayvaz Dede'nin 512 yıldır süren yürüyüşü

'Kendimize inanmalı ve mücadele etmeliyiz. Bizim dinimiz, dilimiz, kültürümüz, toprağımız ve devletimiz var.'
'Kendimize inanmalı ve mücadele etmeliyiz. Bizim dinimiz, dilimiz, kültürümüz, toprağımız ve devletimiz var.'

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin en önemli sembollerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına Bosna Hersek'te 512'ncisi düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri, Prusac kasabasındaki merkezi törenle sona erdi.

Balkanlar ve Bosna'nın İslamla tanışma hikayesinde kritik bir rolü olan Anadolu dervişlerinin ve Fatih Sultan Mehmed'in şehri fethi sırasında onunla birlikte gelen şeyhlerin içindeki Ayvaz Dede'nin anıldığı şenliklere bu yıl da yoğun katılım gerçekleşti.

Ayvaz Dede şehre geldikten sonra burada kurduğu tekkesi ve dervişlik faaliyetleri ile şehre hizmet ederek Bosnalıların kalbini kazanmış, ve şehrin büyük bir problemi olan susuzluk sorununu çözmesiyle müslüman olmalarına vesile olmuştur...

  • Prusac'taki 280 atlının geçişi ve Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği'nin konserine binlerce kişi katılırken, okunan Kur'an-ı Kerim ve duanın ardından kılınan öğle namazıyla bu yılki şenlikler de tamamlanmış oldu.

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, burada yaptığı konuşmada, ülkede 1992-1995'te yaşanan savaşta Boşnak halkının yok edilmek istendiğini anımsatarak,

"Kendimize inanmalı ve mücadele etmeliyiz. Bizim dinimiz, dilimiz, kültürümüz, toprağımız ve devletimiz var." dedi.

Travnik Müftüsü Ahmed Adilovic de Kovid-19 salgınının ardından şenliklerin eski ihtişamına kavuşmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Programa ayrıca Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ve Şehzadeler, Karatay ve Selçuklu belediyeleri ile Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Komünizmin hüküm sürdüğü eski Yugoslavya döneminde, 1947'den itibaren yasaklanan şenlik 1990'da yeniden düzenlenmeye başlamıştır.

- Ayvaz Dede kimdir?

  • Sarı Saltuk gibi irşat maksadıyla Anadolu'dan Bosna Hersek'e gelen Horasan erenlerinden olan Manisa Akhisarlı Ayvaz Dede, inanışa göre beş asırdan daha uzun bir süre önce kuraklığın yaşandığı ve bugün şenliklere ev sahipliği yapan Prusac (Akhisar) kasabasındaki dağa gelip burada 40 gün 40 gece dua etti.

Ayvaz Dede, kuraklık etkisi altındaki kasabaya 6 kilometre uzaklıktaki Şulyaga Dağı'nda bir su kaynağı olduğunu ancak bu kaynağın şehre ulaşmasını engelleyen oldukça büyük bir kaya olduğunu keşfeder.

Halkın kıtlık çektiği, hayvanların susuzluktan telef olduğu bölgeye su getirmek için, bu kayanın ortadan kaldırılması gerektiğini, ancak insan gücüyle yapılamayacağını anlayarak ibadet ve dua eden Ayvaz Dede'nin, bir gece uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını gördüğü ve uyandığında karşısında yarılan dağı ve gürül gürül akan ırmağı bulduğu rivayet ediliyor.

Bu yarık sayesinde, kasabaya inecek su yolunu ve tesisatını yapma imkanı bulan Ayvaz Dede 1467'de bir çeşit su kemeri yaparak şehre su getirmeyi başarır.

Olayın ardından bölge suya kavuşup kuraklık sona ererken, bu mucizevi hadiseyi duyan ve şeyhin bölgeye hizmetine şahitlik eden bölge halkı da Müslüman olur.

Bu tarihten sonra küçük bir kasaba olan Prusac genişleyerek bir kazaya dönüşür.