Azerbaycan, Ermenistan'ın döşediği mayın ve patlayıcı mühimmatı imha etmeye devam ediyor

10 Kasım 2020'de 2. Karabağ Savaşı'nın sona ermesinden bu yana, Azerbaycan Mayın Temizleme Ajansı 23.000 hektardan fazla araziyi taradı.
10 Kasım 2020'de 2. Karabağ Savaşı'nın sona ermesinden bu yana, Azerbaycan Mayın Temizleme Ajansı 23.000 hektardan fazla araziyi taradı.

Azerbaycanlı mayın temizleme uzmanları, Kasım 2020'de Ermeni ordusundan kurtarılan bölgelerde şimdiye kadar 55.000 kara mayını ve patlayıcı mühimmatı etkisiz hale getirdi. Ermenistan güçlerinin işgal döneminde döşediği mayınların patlaması sonucu bugüne dek 37 Azerbaycanlı hayatını kaybetti.

Azerbaycan, işgalden kurtarılan bölgelerde Ermenistan ordusunun döşediği 55 binden fazla mayın ve patlamamış mühimmatı etkisiz hale getirdi.

Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ bölgesi ve çevresindeki illerde geçmişte Ermeni güçlerce döşenen mayınları temizleme faaliyetleri sürüyor. İşgalden kurtarılan bölgelerde Ermenistan ordusunun döşediği yüz binlerce mayının bulunduğu tahmin ediliyor.

Mayın temizleme faaliyetlerini Azerbaycan Mayın Temizleme Ajansı (ANAMA) ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine bağlı istihkam birlikleri yürütüyor. Olağanüstü Haller Bakanlığı, Sınır Hizmetleri Komutanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Özel Mayın Arama Temizleme (ÖMAT) timleri de bu faaliyetlere katkı sunuyor.

  • Edinilen bilgilere göre, 2. Karabağ Savaşı'nın bittiği 10 Kasım 2020'den bugüne kadar 23 bin hektar alan mayın temizleme uzmanlarınca tarandı. Taranan alanlarda 26 binden fazla patlamamış mühimmat, 19 binden fazla anti personel mayını, 10 bin anti tank mayını tespit edildi ve etkisiz hale getirildi.
Taranan alanlarda 26 binden fazla patlamamış mühimmat, 19 binden fazla anti personel mayını, 10 bin anti tank mayını tespit edildi ve etkisiz hale getirildi.
Taranan alanlarda 26 binden fazla patlamamış mühimmat, 19 binden fazla anti personel mayını, 10 bin anti tank mayını tespit edildi ve etkisiz hale getirildi.

10 Kasım 2020'den bugüne kadar Ermenistan güçlerinin işgal döneminde döşediği mayınların patlaması sonucu 30'u sivil 7'si asker 37 Azerbaycanlı hayatını kaybetti.

Söz konusu dönemde, 111 asker ile 49 sivil ise mayın patlaması sonucu yaralandı.

Ermenistan, Azerbaycan'da gözaltında bulunan Ermenistan uyruklu kişilere karşılık bir zamanlar işgali altında tuttuğu Fuzuli ve Zengilan illerinde döşediği 92 bin, Ağdam'da döşediği 97 bin mayının haritalarını Azerbaycan'a teslim etmişti.

Erivan yönetimi daha sonra yine Azerbaycan'ın elindeki bazı Ermeni askerlere karşılık tüm mayın haritalarını Bakü yönetimine vermişti.

Azerbaycanlı yetkililer Ermenistan'ın verdiği haritaların yüzde 25 doğruluk payına sahip olduğunu açıklamıştı.

Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri

Eski Sovyet ülkeleri olan Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkiler, Ermeni ordusunun, Azerbaycan'ın bir parçası olarak uluslararası alanda tanınan Yukarı Karabağ olarak da bilinen Dağlık Karabağ'ı ve yedi bitişik bölgeyi işgal ettiği 1991 yılından bu yana gergin.

Eylül 2020'de İkinci Karabağ Savaşı adıyla yeni çatışmalar patlak verirken, taraflar arasında 44 gün süren çatışmada, Azerbaycan, yaklaşık 30 yıldır Ermenistan tarafından işgal edilen 5 şehir, 4 kasaba ve 286 köyü işgalden kurtardı.

Çatışmalar Kasım 2020'de Rusya'nın arabuluculuğunda Ermenistan'ın on yıllardır işgal ettiği toprakların büyük bir kısmını terk ettiğini gösteren bir anlaşmayla sona erdi.

Ocak 2021'de Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya, tüm bölgenin yararına ekonomik bağlar ve altyapı geliştirme konusunda anlaştılar.