İSLÂM DÜNYASININ DÖRT BİR YANINDAN GÜNCEL SİYASÎ VE KÜLTÜREL HABERLER, DERİNLİKLİ DOSYALAR, BİYOGRAFİLER, OKUNACAK KİTAPLAR VE DAHA FAZLASI... ÖZELLİKLE TARİHTE GERÇEKLEŞEN HADİSELERİN YIL DÖNÜMLERİNİ HATIRLAMAK VE HER YERDE RASTLAYAMAYACAĞINIZ SIRA DIŞI FOTOĞRAF VE GÖRSELLERLE TANIŞMAK İSTEYENLERE... MÜSLÜMAN DÜNYANIN NABZI, BURADA ATIYOR.

20.356 Takipçi
MECRA HAKKINDA

Bu dönemin aynası

Arapların Gözünden Haçlı Seferleri / Amin Maalouf
Arapların Gözünden Haçlı Seferleri / Amin Maalouf
İçindekiler

Bazı tarihî kitaplar vardır, okurken sık sık kapatır, “Acaba bunlar gerçekten olmuş mudur?” dersiniz. Bazen içeriğe inanamazsınız, bazen anlatılanlar hayalmiş gibi gelir, bazen de geçmişte yaşananların günümüzle tıpatıp benzerlikler taşıdığını fark edersiniz, hayretler içinde.

Hıristiyan asıllı Lübnanlı yazar Amin Maalouf’un“Arapların Gözlüyle Haçlı Seferleri” tam da böyle bir etkiyi uyandırıyor.

“Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri”, İslâm dünyasının paramparça olduğu bir zaman dilimine ışık tutuyor.
“Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri”, İslâm dünyasının paramparça olduğu bir zaman dilimine ışık tutuyor.

Kitabın konusu 1099’da Kudüs’ü işgal eden Haçlıların Ortadoğu’da meydana getirdiği sarsıntı iken, o dönemle şu anda içinde bulunduğumuz dönemin şaşırtıcı benzerliği, okuyucu şok etmeye aday. Kitabın birçok paragrafında, isimleri bugünkülerle değiştirdiğinizde bile anlatımdaki akış bozulmuyor.

“Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri”, İslâm dünyasının paramparça olduğu bir zaman dilimine ışık tutuyor. Müslümanlar birbirlerinin boğazını sıkmakla ve bitmez-tükenmez iç çatışmalarla meşgulken, Haçlılar'ın Avrupa’nın göbeğinden Kudüs’e kadar ilerleyebilmesi, şimdi içinde bulunduğumuz parçalanmışlığın özeti adeta.

Amin Maalouf
Amin Maalouf

Maalouf, kitabında Salahaddîn Eyyûbî’nin çarpıcı ve gerçekçi bir portresini de çiziyor. İsminden de anlaşılacağı gibi, tamamen dönemin Arap kaynaklarından istifade edilerek yazılan kitap, Salahaddîn’le ilgili en gerçekçi bilgilerin derlendiği kıymetli bir esere dönüşüyor bu sayede. Yazarın, kendi Hıristiyan kimliğine rağmen, Salahaddîn’i anlatırken kullandığı hakkaniyetli ve içten üslup, kendisinin hakikate sadakatinin de göstergesi aynı zamanda.