GündemBush'un akıl hocası öldü

Bush'un akıl hocası öldü

Akademik çalışmalarıyla Batı'nın İslâm'a ve İslâm dünyasına dair fikirlerinin oluşumuna büyük etkide bulunan Prof. Dr. Bernard Lewis, 102 yaşında öldü. Lewis, Irak'ın işgalini de desteklemiş bir isimdi.

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Bush'un akıl hocası öldü
Bernard Lewis, kaleme aldığı eserlerle, Batılı çevrelerin İslâm ve Müslüman dünya hakkındaki fikirlerini derinden etkiledi.

Akademik çalışmalarıyla Batı'nın İslâm'a ve İslâm dünyasına dair fikirlerinin oluşumuna büyük etkide bulunan Prof. Dr. Bernard Lewis, 102 yaşında öldü. Lewis, Irak'ın işgalini de desteklemiş bir isimdi.

BEĞEN

Ortadoğu ve İslâm dünyası hakkında yazdıklarıyla Batı’nın Müslümanlara dair fikirlerinin oluşumuna etki eden İngiliz asıllı ABD’li akademisyen Bernard Lewis, 102 yaşında öldü. ABD’nin New Jersey eyaletindeki bir yaşlı bakım evinde hayatını kaybettiği açıklanan Lewis, 2003’te Irak’ın işgalini desteklemesiyle dikkat çekmiş, ABD Başkanı George Bush ve ekibine de akıl hocalığı yapmıştı. Lewis, İslâm dünyasındaki aksaklıkların emperyalizm veya dış işgaller sebebiyle değil, İslâm’ın kendi bünyesinden ve tarihinden kaynaklandığını savunuyordu.

31 Mayıs 1916’da İngiltere’nin başkenti Londra’da doğan Bernard Lewis, 1939’da Ortadoğu üzerine hazırladığı tezini bitirerek doktor oldu. Türkiye de dâhil olmak üzere birçok İslâm ülkesine seyahatler yapan ve bölge dillerini öğrenen Lewis, Osmanlı Arşivleri’nde araştırma yapma hakkı elde eden ilk Batılı akademisyendi. Arapça, Türkçe, Farsça ve İbranice’yi kusursuz konuşan Lewis, bu sayede Ortadoğu halklarına direkt şekilde ulaşabilen bir isimdi.

Bernard Lewis, Türkçeye çevrilen eserleri sayesinde Türkiye'de de yakından tanınan bir isimdi.
Bernard Lewis, Türkçeye çevrilen eserleri sayesinde Türkiye'de de yakından tanınan bir isimdi.

1974’e kadar Londra Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Lewis, ABD’nin seçkin üniversitelerinden Princeton’a geçerek, 1986’daki emekliliğine kadar burada kaldı. 1982’de ABD vatandaşlığını elde etti, 70 yaşındaki zorunlu emekliliğinin ardından da Princeton’da ders vermeyi sürdürdü. Bu süreçte Tarihte Araplar, Modern Ortadoğu Tarihi, Modern Türkiye’nin Doğuşu gibi birçok klâsik eser kaleme alan Lewis, alanda yazan herkesin mutlaka referans gösterdiği bir araştırmacıydı. Lewis, İslâm ve Müslümanlarla ilgili fikirlerini ise Yanlış Giden Neydi ve İslâm’ın Krizi isimli eserlerinde dile getirdi.

ABD ve İsrailli politika yapıcılarına hep yakın duran Bernard Lewis, Amerika’da Irak işgali başta olmak üzere İslâm dünyasına askeri müdahalelerin bayraktarlığını yapan Neo-Con (Yeni Muhafazakârlar) akımıyla dirsek temasındaydı. ABD Başkanı George W. Bush’un akıl hocalığını yapan Lewis, “Müslümanları kontrol etmek için, İslâm ülkelerine demokrasi götürme” tezinin de savunucularındandı.

Bernard Lewis, “Ermeni Soykırımı” iddialarını reddetmesiyle de dikkatleri çekmişti. Ermenilerin büyük tepkisiyle karşılaşan Lewis, Osmanlı İmparatorluğu’nun 1915 Olayları’ndaki rolünün net olmadığını, ölü sayısının ise Ermenilerce abartıldığını belirtiyordu.

Filistin asıllı ünlü akademisyen Edward Said, sık sık eleştirdiği ve eserlerini tenkide tabi tuttuğu Bernard Lewis’i “eski usul görüşlerin işportacısı, son oryantalist” olarak tanımlamıştı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Prens Selman, Kaşıkçı cinayetini üstlendi
Prens Selman, Kaşıkçı cinayetini üstlendi
Bu hafta İslam coğrafyasında; Suudi Veliaht Prensi Selman'ın Kaşıkçı cinayetinde sorumluluğu üstlenmesi, Mısır'da Sisi aleyhine yapılan gösteriler ve sonrasındaki geniş çaplı göz altı operasyonları, Suudi Arabistan'da göz altına alınan Filistinlilerin ve Ürdünlülerin işkence gördüğü iddiası, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın Afganistan'da Taliban'la ...

PORTRELER

Çöl şeytanı Lawrence’ın sıra dışı hayatı
Çöl şeytanı Lawrence’ın sıra dışı hayatı
Tarihteki en sıra dışı casuslardan biri Arabistanlı Lawrence olarak tanınan Thomas Edward Lawrence'tır. 16 Ağustos 1888 yılında dünyaya gelen Lawrence, İngiliz asili olan babasının karmaşık aile ilişkileri yüzünden gayrimeşru çocuk konumuna düşmüştür. Babası Baron Edward Robert Chapman, o daha doğmadan önce ilk eşini terk ederek, dört kızına da dad...

HAREKETLER

Okullara savaş açan örgüt: Boko Haram
Okullara savaş açan örgüt: Boko Haram
Boko ya da Buku Haram’a, Hausa dilinde kelime karşılığı olarak “Latin alfabesi haram”, “Batılı eğitim haram” anlamları verilmektedir. Boko Haram, Nijerya'nın Borno eyaletinde, Batıya karşı nefret duyan, yozlaşmış ve İslam-dışı gördüğü Nijerya hükümetine ağır eleştiriler yönelten Muhammed Yusuf tarafından 2002 yılında kurulmuştur.Yusuf, Borno eyalet...

KARENİN SÖYLEDİĞİ

"Libya Devrimi"nin 20. yılı
"Libya Devrimi"nin 20. yılı
01 Eylül 1989 tarihinde başkent Trablus’ta "Libya Devrimi"nin 20. yıl dönümü için düzenlenen törende, sol başta, 1969 yılında 27 yaşında genç bir subayken, Türkiye'de bulunan Kral İdris'i kansız bir darbeyle devirip iktidarı ele geçiren, Libya lideri Muammer Kaddafi görülüyor. Ortanın sağında Suriye Cumhurbaşkanı Hafız Esad, Cezayir Devlet Başkanı ...

MALUMAT

Direnişi öğreten cephe: Trablusgarp
Direnişi öğreten cephe: Trablusgarp
İtalyanlar 1861 yılında siyasi birliklerini tamamlamayı başardı, fütürist bir yaklaşımla güce tapan bir millet oluşturmuşlardı. Sürekli ilerlemeyi ve yayılmayı büyük Roma hayali ile birleştiren bu yeni ulusun büyük pastadan pay kapmak için gözüne kestirdiği yer Osmanlı’nın Afrika'daki son vatan toprağı olan Trablusgarp'tı.İtalyanlar yardımsever bir...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz