Bush'un akıl hocası öldü

Akademik çalışmalarıyla Batı'nın İslâm'a ve İslâm dünyasına dair fikirlerinin oluşumuna büyük etkide bulunan Prof. Dr. Bernard Lewis, 102 yaşında öldü. Lewis, Irak'ın işgalini de desteklemiş bir isimdi.

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Bush'un akıl hocası öldü
Bernard Lewis, kaleme aldığı eserlerle, Batılı çevrelerin İslâm ve Müslüman dünya hakkındaki fikirlerini derinden etkiledi.

Akademik çalışmalarıyla Batı'nın İslâm'a ve İslâm dünyasına dair fikirlerinin oluşumuna büyük etkide bulunan Prof. Dr. Bernard Lewis, 102 yaşında öldü. Lewis, Irak'ın işgalini de desteklemiş bir isimdi.

BEĞEN

Ortadoğu ve İslâm dünyası hakkında yazdıklarıyla Batı’nın Müslümanlara dair fikirlerinin oluşumuna etki eden İngiliz asıllı ABD’li akademisyen Bernard Lewis, 102 yaşında öldü. ABD’nin New Jersey eyaletindeki bir yaşlı bakım evinde hayatını kaybettiği açıklanan Lewis, 2003’te Irak’ın işgalini desteklemesiyle dikkat çekmiş, ABD Başkanı George Bush ve ekibine de akıl hocalığı yapmıştı. Lewis, İslâm dünyasındaki aksaklıkların emperyalizm veya dış işgaller sebebiyle değil, İslâm’ın kendi bünyesinden ve tarihinden kaynaklandığını savunuyordu.

31 Mayıs 1916’da İngiltere’nin başkenti Londra’da doğan Bernard Lewis, 1939’da Ortadoğu üzerine hazırladığı tezini bitirerek doktor oldu. Türkiye de dâhil olmak üzere birçok İslâm ülkesine seyahatler yapan ve bölge dillerini öğrenen Lewis, Osmanlı Arşivleri’nde araştırma yapma hakkı elde eden ilk Batılı akademisyendi. Arapça, Türkçe, Farsça ve İbranice’yi kusursuz konuşan Lewis, bu sayede Ortadoğu halklarına direkt şekilde ulaşabilen bir isimdi.

Bernard Lewis, Türkçeye çevrilen eserleri sayesinde Türkiye'de de yakından tanınan bir isimdi.
Bernard Lewis, Türkçeye çevrilen eserleri sayesinde Türkiye'de de yakından tanınan bir isimdi.

1974’e kadar Londra Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Lewis, ABD’nin seçkin üniversitelerinden Princeton’a geçerek, 1986’daki emekliliğine kadar burada kaldı. 1982’de ABD vatandaşlığını elde etti, 70 yaşındaki zorunlu emekliliğinin ardından da Princeton’da ders vermeyi sürdürdü. Bu süreçte Tarihte Araplar, Modern Ortadoğu Tarihi, Modern Türkiye’nin Doğuşu gibi birçok klâsik eser kaleme alan Lewis, alanda yazan herkesin mutlaka referans gösterdiği bir araştırmacıydı. Lewis, İslâm ve Müslümanlarla ilgili fikirlerini ise Yanlış Giden Neydi ve İslâm’ın Krizi isimli eserlerinde dile getirdi.

REKLAM

ABD ve İsrailli politika yapıcılarına hep yakın duran Bernard Lewis, Amerika’da Irak işgali başta olmak üzere İslâm dünyasına askeri müdahalelerin bayraktarlığını yapan Neo-Con (Yeni Muhafazakârlar) akımıyla dirsek temasındaydı. ABD Başkanı George W. Bush’un akıl hocalığını yapan Lewis, “Müslümanları kontrol etmek için, İslâm ülkelerine demokrasi götürme” tezinin de savunucularındandı.

Bernard Lewis, “Ermeni Soykırımı” iddialarını reddetmesiyle de dikkatleri çekmişti. Ermenilerin büyük tepkisiyle karşılaşan Lewis, Osmanlı İmparatorluğu’nun 1915 Olayları’ndaki rolünün net olmadığını, ölü sayısının ise Ermenilerce abartıldığını belirtiyordu.

Filistin asıllı ünlü akademisyen Edward Said, sık sık eleştirdiği ve eserlerini tenkide tabi tuttuğu Bernard Lewis’i “eski usul görüşlerin işportacısı, son oryantalist” olarak tanımlamıştı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

FIS'ın liderlerinden Abbasi Medeni vefat etti
FIS'ın liderlerinden Abbasi Medeni vefat etti
Bu hafta İslam coğrafyasında, İslami Selamet Cephesi liderlerinden Cezayirli siyasetçi Abbasi Medeni'nin Katar'da hayatını kaybetmesi, İsrail güçlerinin Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da aralarında 3 çocuğun da bulunduğu 10 Filistinliyi gözaltına alması, Halife Hafter güçlerinin, Suvani-Zehra ekseni ve Aziziye'de büyük darbe alması, İsrail askerlerinin 1...

PORTRELER

Mandela’nın Yol Arkadaşı

  
Ahmed Kathrada
Mandela’nın Yol Arkadaşı Ahmed Kathrada
Yirminci yüzyılın en büyük özgürlük mücadelelerinden biri Afrika kıtasının en ucu olan Güney Afrika’da insanlık onuruna aykırı bir şekilde ülke sınırlarındaki herkesin ırkına göre sınıflandırıldığı Apartheid rejimine karşı verildi.Bu mücadeleye ömrünü vakfeden liderler kendi halkları için mücadele etmelerinin yanı sıra vermiş oldukları mücadele örn...

HAREKETLER

Jön Türkler’in Araplardaki izdüşümü
Jön Türkler’in Araplardaki izdüşümü
Çeşitli nedenlerle (ilim tahsili, seyahat, iltica, siyasi mücadele vb.) Avrupa’da toplanan ve bilhassa Sultan İkinci Abdulhamid’in iktidarına karşı muhalefet ortak paydasında bir araya gelen “Jön Türkler”, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış döneminin belki de en önemli toplumsal hareketini oluşturuyordu. 1850’lerden itibaren ilk kez Batılılar tarafı...

KARENİN SÖYLEDİĞİ

Kuzey Afrika'nın devrik liderleri
Kuzey Afrika'nın devrik liderleri
15 Ağustos 2005'te çekilen bu fotoğrafta, Libya lideri Muammer Kaddafi, Libya'nın başkenti Trablus'un doğusunda, Akdeniz kıyısındaki Sirte'de gerçekleştirilen bir toplantının ardından müttefikleri; Mısır lideri Hüsnü Mübarek, Cezayir lideri Abdülaziz Buteflika, ile görülüyor.Devlet televizyonundan bildirildiğine göre, Cezayir’in kıdemli Cumhurbaşka...

MALUMAT

Keşmir'in kutsal merkezi: Hazratbal
Keşmir'in kutsal merkezi: Hazratbal
Sünni-Şii fark etmeksizin pek çok cami ve tekkenin bulunduğu Srinagar'da yoğun bir dini atmosfer sizi karşılıyor.

NE OKUMALI?

Azrail'in Vilayetine Yolculuk sonrası başkalaşmak
Azrail'in Vilayetine Yolculuk sonrası başkalaşmak
2018 yılında Zeynep Özel ve Zeynep Akçora çevirisiyle Ketebe Yayınları tarafından dilimize kazandırılan İranlı düşünür Celal Ali Ahmed imzalı "Azrail'in Vilayetine Yolculuk" isimli eserde, bir "Acem"in sosyalist düşünceyle başlayan hayatının, yaptığı İsrail gezisi ile farklı bir yöne evrilmesi konu ediliyor. Bu kitabı okuduğum da aklıma en çok sevd...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz