Canlı kalkan olarak kullanılan Arakanlı Müslümanlar

 Arakanlı Müslümanlar, (Rohingya), ordunun ve Myanmar Seçim Komisyonu'nun gün geçtikçe daha fazla hedefine giriyor.
Arakanlı Müslümanlar, (Rohingya), ordunun ve Myanmar Seçim Komisyonu'nun gün geçtikçe daha fazla hedefine giriyor.

Arakan Rohingya Birliği tarafından hazırlanan raporda; Myanmar'ın Arakan eyaletinde, ordunun silahlı çatışmalarda sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı, bunun da aralarında çocuklarında bulunduğu çok sayıda sivilin yaşamını yitirmesine yol açtığı bildirildi. Raporda, Arakan'daki durumun hala istikrarsız olduğu, barış ve istikrara dair herhangi bir işaret görülmediği kaydedildi. Raporda; silahlı çatışmaların sürdüğü Arakan'da kalan Arakanlı Müslümanların (Rohingya), ordunun ve Myanmar Seçim Komisyonu'nun gün geçtikçe daha fazla hedefi olduğu vurgulandı.

Myanmar'ın Arakan eyaletinde, ordunun silahlı çatışmalarda sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı, bunun da can kayıplarına yol açtığı bildirildi.

Arakan Rohingya Birliğinin (ARU) İslam İşbirliği Teşkilatına (İİT) sunduğu raporda, Arakan eyaletinde yaşanan gelişmelere ilişkin bilgi verildi.

Raporda, Arakan'daki durumun hala istikrarsız olduğu, barış ve istikrara dair herhangi bir işaret görülmediği kaydedildi.

Silahlı çatışmaların sürdüğü Arakan'da kalan Arakanlı Müslümanların (Rohingya), ordunun ve Myanmar Seçim Komisyonu'nun gün geçtikçe daha fazla hedefi olduğu aktarılan raporda, Myanmar Ordusu ile "Budist Arakan Ordusu" örgütü arasındaki çatışmalar nedeniyle can kayıplarının arttığı kaydedildi.

 Myanmar Ordusu ile "Budist Arakan Ordusu" örgütü arasındaki çatışmalarda siviller zarar görüyor.
Myanmar Ordusu ile "Budist Arakan Ordusu" örgütü arasındaki çatışmalarda siviller zarar görüyor.

Siviller canlı kalkan olarak kullanılıyor

Raporda, ordunun, Arakan'da işlediği savaş suçlarında her gün bir adım daha ileri gittiği vurgulandı.

Ordunun, Budist Arakan Ordusu ile çatışmasında Arakanlı Müslüman sivilleri canlı kalkan olarak kullanmasının uluslararası topluma şok dalgaları gönderdiği belirtilen raporda, Buthidaung ilçesinin Kamichaung köyünde 5 Ekim 2020'de ordunun, aralarında 2 çocuğun da olduğu 15 çiftlik işçisini alıkoyduğu kaydedildi.

Rapora göre, söz konusu kişilerden 12 yaşındaki çocuk, ordunun Budist Arakan Ordusu örgütüne yönelik operasyonları yaptığı bölgeden kaçarak, bir grup Arakanlı Müslümanın canlı kalkan olarak olarak kullanıldığını söyledi.

Myanmar ordusu, Müslüman Arakanlıları, Budist Arakan Ordusu'na karşı canlı kalkan olarak kullanıyor.
Myanmar ordusu, Müslüman Arakanlıları, Budist Arakan Ordusu'na karşı canlı kalkan olarak kullanıyor.

ARU'nun raporunda, kaçan çocuğun şu ifadelerine yer verildi:

  • "Biz inekleri güderken, aniden bir grup Myanmar askeri geldi ve bizi götürdü. Bir grup Rohingyalının tutulduğu ormanlık alana yönlendirildik. Daha sonra askerler bizi bayıra doğru ilerleterek cephe hattına koydu ve kendileri de arkamıza geçti. Bize dalların ve bitki yığınlarının altına gizlenen mayınları temizlettiler. Daha sonra aniden silahlar ateşlendi, askerler bizi cephede canlı kalkan olarak durmaya zorladığı için burada 2'si çocuk 5 Rohingya öldü."

Canlı kalkan olarak kullanılan iki Müslüman çocuk öldü

Raporda ayrıca Budist Arakan Ordusu örgütünün yayımladığı açıklamaya yer verildi.

Ordunun, 5 Ekim 2020'de kendi bölgelerine izinsiz girdiğini savunulan Budist Arakan Ordusu örgütünün açıklamasında, 15 dakika süren çatışmada 10 ve 11 yaşındaki iki Arakanlı Müslüman çocuğun hayatını kaybettiği, bir çocuğun da yaralandığı belirtildi.

Budist Arakan Ordusu örgütü.
Budist Arakan Ordusu örgütü.
Açıklamada, 15 masum Arakanlı Müslümanın mayın temizleyici ve canlı kalkan olarak kullanıldığı ifade edildi.

Myanmar Ordusu'nun sivilleri hedef almayı, masum sivillerle çocukları öldürme suçunu ve bu savaş suçlarını işlemeyi sürdürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, ordunun Arakanlı Müslümanların ölümünden sorumlu olduğunun altı çizildi.

Raporda, Myanmar Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Zaw Min Tun'un söz konusu Arakanlı Müslümanların ölümünden Budist Arakan Ordusu örgütünün sorumlu olduğuna dair ifadesine yer verildi.

Myanmar Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Zaw Min Tun.
Myanmar Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Zaw Min Tun.

Arakanlı Müslümanların, oy vermeleri engelleniyor

Myanmar Seçim Komisyonu'nun Arakanlı Müslümanların seçmen listesinden çıkararak kasım ayında düzenlenecek genel seçimlerde oy kullanmalarına engel olduğu kaydedilden raporda, 5 Rohingyalı adayın seçimlere girme başvurusunun reddedildiği aktarıldı.

Raporda, bu adayların başvurusunun reddedilmesine herhangi bir gerekçe gösterilmediği vurgulandı.

U Aye Win adlı Arakanlı Müslümanın, genel seçimlere girmek için Maungdaw ilçesinden yaptığı başvurunun önce kabul edildiği ancak daha sonra kendisine ret yazısı gönderildiği belirtilen raporda, karara gerekçe olarak adayın ebeveynlerinin vatandaşlığının gösterildiği kaydedildi.

Seçim Komisyonu kanunlarına göre, seçimde yarışan adayların ulusal denetim kartı sahibi olmaları gerektiği ifade edilen raporda, "Seçim Komisyonu, U Aye Win’in ulusal denetim kartını hiçe sayarak, ailesini hedef aldı. Aslında, bir Myanmar vatandaşı olarak U Aye Win'in babası, Maungdaw Polis Şefi ve daha sonra Maungdaw İlçe Mahkemesi Başkanı olarak hizmet etmişti." denildi.

Arakan seçimlerinin Müslüman adayları.
Arakan seçimlerinin Müslüman adayları.

U Aye Win’in adaylığının reddedilmesiyle ilgili olarak Maungdaw İlçe Seçim Komisyonu Bürosu Sekreteri U Kyaw Than'ın, "Büronun bu kararı tersine çevirme konusunda yapabileceği bir şeyi olmadığını, kararın Merkezi Seçim Komisyonu'ndan geldiğini" ifade ettiği belirtilen raporda, U Aye Win'in, merkezi Washington'da bulunan Radio Free Asia'ya verdiği röportajda, Arakan halkının sahip olduğu her şeyi elinden almak için tam bir aldatmacanın hüküm sürdüğünü ve babasının tüm hayatını devlet hizmetlerine adamasına rağmen ailesinin küçük düşürüldüğünü söylediği kaydedildi.

Myanmar, Arakan eyaletindeki seçimleri iptal etti

Raporda, 16 Ekim'de Myanmar Seçim Komisyonu Bürosu'nun, 8 Kasım 2020'de yapılması planlanan genel seçimin bazı etnik bölgelerde iptal edildiğini duyurduğuna işaret edilerek, açıklamada 8 Kasım'da yapılması planlanan ulusal genel seçimde, Arakan eyaletindeki Pawktaw, Punnagyin, Rathedaung, Buthidaung, Maungdaw, Kyauktaw, Minbya, Myebon, Maruk-U ve Kyaukphyu'nun da aralarında bulunduğu bölgelerde seçimlerin iptal edildiğini belirttiği bilgisine yer verildi.

 Myanmar Seçim Komisyonu, bazı bölgelerde seçimleri iptal etti.
Myanmar Seçim Komisyonu, bazı bölgelerde seçimleri iptal etti.

Arakan'da saldırılar arttı, siviller yerlerinden oldu

Myanmar ordusunun ağır silahlarla Arakan'daki Rathedaung ve Buthidaung bölgelerine saldırılar düzenlediğine dikkat çekilen raporda bölge sakinlerinin ifadelerine göre, 3 Ekim 2020'de Myanmar ordusunun Minbya ilçesinde Myanmar'a ait iki helikopterin bölgeyi bombardımana tuttuğu kaydedildi. Minbya ilçesindeki May Lwen köyü sakinlerinin ifadelerine yer verilen raporda, ordunun ağır silahlarla saldırması nedeniyle köyde kimsenin kalmadığı belirtildi.

Bölgeden gelen haberlere dayandırılan rapora göre, 14 Ekim'de, Rathedaung kasabasının Aung Thazi köyü yakınlarında Budist Arakan Ordusu örgütü ile çıkan çatışmada Myanmar ordusu karadan, havadan ve denizden saldırı başlattı.

Yerlerinden edilen Arakanlı Müslümanlar.
Yerlerinden edilen Arakanlı Müslümanlar.

Aynı gün öğleden sonra yakınlardaki Pyapinyin köyüne ağır top mermisi düşmesi sonucu 4 köy sakini yaralandı. Tedavi için Rathedaung'da hastaneye kaldırılan yararlılardan biri, durumunun ağır olması nedeniyle daha sonra Sittwe Hastanesine sevk edildi.

  • Sosyal Hizmetler görevlisi Mxaung Saw Win, "Silahlı çatışmalar nedeniyle Ratheduang bölgelerindeki Auk Chaung Taung, Sabo Chuen, Aungzay Gon, Pron Wen ve Kanbran köylerinden yerinden edilen sivillerin sayısında çarpıcı bir artış oldu ve Zaydibran köyünde tapınaklara, okul binalarına ve yerel sakinlerin evlerine sığınan mağdurlar ciddi yiyecek sıkıntısı çekiyor." dedi.

Win, halihazırda sadece Zaydibran köyünde 10 binden fazla yerinden edilmiş kişi bulunduğunu ve bu sayının diğer köylerde daha fazla olduğunu belirtti.

Diğer yandan, Minbya kasabasındaki U Soe Tint Köprüsü yakınlarında seyreden 2 yolcu teknesine Myanmar ordusu tarafından açılan ateş sonucu ilk teknedeki 3 Arakanlı Müslümanın öldüğü, ikinci teknedeki 3 Budist Arakan sakininin gözaltına alındığı söylendi.