GündemÇeçen muhalif Polonya'da suikasta uğradı

Çeçen muhalif Polonya'da suikasta uğradı

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Çeçen muhalif  Polonya'da suikasta uğradı
Rusya'da federal arananlar listesinde olan Tumso Abdurahmanov, Gürcistan ve Polonya'dan sığınma alamadı.
BEĞEN

İltica ederek Polonya’ya yerleşen Çeçen muhalif aktivist Tumso Abdurahmanov dün akşam evinde suikasta uğradı. Evinde uyurken tanımadığı biri tarafından çekiçle öldürülmeye çalışılan Tumso Abdurahmanov, suikastçıyı alt etmeyi başardı. Sosyal medya hesabından suikast sonrasını canlı yayınlayan Çeçen aktivist, suikastçıya onu kimin gönderdiğini itiraf ettirdi.

Kendisi de yaralanan Abdurahmanov, suikastçıyla birlikte Polonya polisinin gözetiminde hastaneye yerleştirildi.

Youtube’de Abu-Saddam Shishani adıyla büyük bir takipçi kitlesine sahip olan Tumso Abdurahmanov, 2015 yılında Çeçenistan’dan kaçarak komşu Gürcistan’a sığınmıştı.

Grozni’de araba kullanırken Çeçenistan başkanı Ramzan Kadırov’un yeğeni İslam Kadırov’un tacizine uğrayan Tumso Abdurahmanov, olay sonrası ciddi baskı gördü ve ölüm tehditleri aldı. Ülkede kalacağı taktirde öldürüleceğinden korkan Abdurahmanov çareyi ailesiyle birlikte ülkeden kaçmakta buldu. Önce Gürcistan’dan sığınma talebinde bulunan Çeçen aktivist, talebinin reddedilmesi üzerine Polonya’ya yerleşti.

İslam Kadırov (solda) ve Ramzan Kadırov.
İslam Kadırov (solda) ve Ramzan Kadırov.

Abdurahmanov’un Polonya makamlarına yaptığı siyasi sığınma başvuruları reddedilse de ailesine mahkeme kararıyla mülteci statüsüyle oturum almayı başardı.

Bu süreçten sonra Youtube ve Instagram gibi kanallardan mevcut Çeçen yönetimini, ülkedeki insan hakları ihlallerini ve hukuksuzlukları sert bir dille eleştiren Tumso Abdurahmanov, kısa zamanda Ramzan Kadırov yönetiminin hedefi haline geldi. Kadırov yönetimi, Tumso Abdurahmanov’un Grozni’de yaşayan ailesinden 4 kişiyi tutukladı. Tutuklanan aile üyelerini ulusal televizyon kanalına çıkaran Çeçen yönetimi, akrabalarının “yönetimi eleştirmeyi bırakmasını ve ülkeye dönmesini” isteyen bir görüntü yayınladı. Tumso Abdurahmanov yayınladığı videolarda her an öldürülme tehlikesiyle karşılaşabileceğini ve bu duruma hazırlıklı olduğunu dile getiriyordu.

Tumso Abdurahmanov 2019'un başından itibaren Rusya'ya sınır dışı edilme tehdidi altındaydı.
Tumso Abdurahmanov 2019'un başından itibaren Rusya'ya sınır dışı edilme tehdidi altındaydı.

Kendisine muhalif bütün grupları tasfiye eden Ramzan Kadırov yönetimi, yurt dışına sığınan Çeçen muhalifleri fırsat buldukça suikast sonucu ortadan kaldırıyor. 1 Şubat’ta başka bir Çeçen muhalif İmran Aliyev Fransa’da kaldığı otelde bıçaklanarak öldürülmüştü.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

“İran felakete sürükleniyor”
“İran felakete sürükleniyor”
Bu hafta İslam coğrafyasında; koronavirüse karşı yeterli önlemlerin alınmadığı İran'da salgının tehlikeli boyutlara ulaşma riski, Cezayir'de 1 yıldır devam gösterilere koronavirüs salgınından dolayı ara verilmesi, Senegal'de bir grup ressam ve sanatçının koronavirüse karşı grafitilerle mücadelesi, Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin, Cuma namazının...

PORTRELER

Hududun Gandi'si: Abdulgaffar Han
Hududun Gandi'si: Abdulgaffar Han
Afganistan ve Pakistan sınır hattında yaşayan Peştunlar’ın en büyük lideri ve şiddet aleyhtarlığının sembol isimlerinden biri olarak tanınan Hududun Gandi'si Abdulgaffar Han, İngiliz sömürüsüne karşı halkı kendi hak ve özgürlüklerini şiddete başvurmadan elde etmeleri için harekete geçiren bir lider olarak tarihe geçti.

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

Kudüs semalarında bir Osmanlı tayyaresi
Kudüs semalarında bir Osmanlı tayyaresi
Tarihler 1913’ü gösterirken Cihan İmparatorluğu Devlet-i Âli Osmani iyiden iyiye gerileme sürecine girmiş, kısa sürede Avrupa kıtasındaki yaklaşık 175.000 km2 toprağını kaybetmiş ve çöküşün sancıları artık şiddetli şekilde hissedilmeye başlanmıştır.Dünyada Fransız İhtilali ile başlayan milliyetçilik akımı ve beraberinde getirdiği toplumsal dönüşüm,...
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.