Ne Okumalı?Çöllerden saraya uzanan bir öykü

Çöllerden saraya uzanan bir öykü

TAHA KILINÇ MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Çöllerden saraya uzanan bir öykü
Arabistan Kralı'nın Yaşam Öyküsü / H. C. Armstrong
BEĞEN

İngiliz asker ve yazar H. C. Armstrong, 1920’lerden itibaren Ortadoğu’nun çeşitli ülkelerinde bulunmuş, siyasetçilerle ve devlet adamlarıyla yakın bağlantılar kurmuş bir isim. Atatürk hakkında kaleme aldığı “Bozkurt” isimli kitabı uzun yıllar “sakıncalı” olarak değerlendirilen H. C. Armstrong, Türkiye hakkında üç ayrı kitap yazmıştı. Bozkurt, bugün artık itibarı iade edilmiş, değerli bir dönem tarihi olarak değerlendiriliyor.

H. C. Armstrong
H. C. Armstrong

Türkiye dışında özellikle Arap Yarımadası’nda uzun zaman geçiren H. C. Armstrong, 1930’ların ilk yarısında Suudi Arabistan Kralı Abdulaziz’le bire bir tanışma imkânı bulmuştu. Kral’ın gözüne girdikten sonra ülkede rahatça hareket eden ve birçok bölgeye seyahatler gerçekleştiren yazar, izlenimlerini “Arabistan Kralı’nın Yaşam Öyküsü” adıyla kitaplaştırdı.

İyi bir Türkçe tercümeyle dilimize kazandırılan kitap, Kral Abdulaziz’in hayatını, ilk dönemlerden itibaren ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Kitap muhtemelen Kral’ın sağladığı maddi destek nedeniyle yer yer sübjektiflik sınırına yaklaşsa da, dönemin genel manzarasını anlatması açısından kıymetli bir kaynak. Abdulaziz’in kişisel hayatından, karakterinden ve siyaset anlayışından izler de barındıran kitap, Suudi Arabistan üzerine çalışanların mutlaka gözden geçirmesi gereken bir metin.

Arabistan Kralı’nın Yaşam Öyküsü, H. C. Armstrong, Kaknüs Yayınları, İstanbul, 2011.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

1980 doğumlu. İslâm dünyasının dünü, bugünü ve yarınıyla ilgili okumalarını sürdürüyor.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz