20.356 Takipçi

İslâm dünyasının dört bir yanından güncel siyasî ve kültürel haberler, derinlikli dosyalar, biyografiler, okunacak kitaplar ve daha fazlası... Özellikle tarihte gerçekleşen hadiselerin yıl dönümlerini hatırlamak ve her yerde rastlayamayacağınız sıra dışı fotoğraf ve görsellerle tanışmak isteyenlere... Müslüman dünyanın nabzı, burada atıyor.

Darbe için teşekkür

Darbe için teşekkür
Darbe için teşekkür

3 Temmuz 2013’te Mısır'ın özgür biçimde seçilen ilk Cumhurbaşkanı Mursi’nin, Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi tarafından devrildiği askeri darbenin en büyük destekçisi Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

İçindekiler

Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık tek adam iktidarından sonra demokratik seçimlerin yapıldığı Mısır’da, halk tercihini Müslüman Kardeşler’den (İhvân) yana kullanmıştı. İhvân’ın adayı Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanı seçildiği süreç, bir yılını bile tamamlamadan ordu tarafından provoke edildi. 3 Temmuz 2013’te ülkenin özgür biçimde seçilen ilk Cumhurbaşkanı Mursi’nin Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi tarafından devrildiği askeri darbenin en büyük destekçisi ise Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ydi.