Darbeyle kapatılan Tunus Meclisi çevrimiçi toplanıyor

Tunus Meclisi.
Tunus Meclisi.

Tunus'taki En-Nahda Hareketi lideri ve Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi'nin, darbe nedeniyle kapanan meclis toplantılarını çevrim içi düzenleyeceği belirtildi. Tunus medyasında çıkan haberlere göre Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said'in meclisin yetkilerini dondurma kararının ardından meclis binasına girilmesine izin verilmemesi üzerine yeni bir karar aldı. Haberde, Gannuşi'nin beklemekte olduğu meclis binasının önünde kendi aracı içinde çevrim içi olarak meclis toplantıları düzenleyeceği ifade edildi.

Tunus'taki En-Nahda Hareketi lideri ve Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi'nin, darbe nedeniyle kapanan meclis toplantılarını çevrim içi düzenleyeceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Kays Said'in emriyle Tunus ordusuna ait tanklar Tunus sokaklarında.
Cumhurbaşkanı Kays Said'in emriyle Tunus ordusuna ait tanklar Tunus sokaklarında.
  • Yerel medyada çıkan haberlere göre Gannuşi, Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said'in meclisin yetkilerini dondurma kararının ardından meclis binasına girilmesine izin verilmemesi üzerine yeni bir karar aldı. Haberde, Gannuşi'nin beklemekte olduğu meclis binasının önünde kendi aracı içinde çevrim içi olarak meclis toplantıları düzenleyeceği ifade edildi.

Raşid Gannuşi, meclisin önünde.

Gannuşi'nin kararına benzer bir açıklama da Tunus Onur Koalisyonu'ndan geldi.

Koalisyon tarafından yapılan yazılı açıklamada, meclisin çevrim için olarak bir araya geleceği ve darbeyi kınayan bir açıklama yayınlayacağı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapanTunus Cumhuriyet Partisi, "Cumhurbaşkanının kararları, anayasaya karşı, düpedüz bir darbe ve mutlak bireysel yönetime ve yalan yere yemine dönüş niteliğindedir ve cumhurbaşkanını bu kararları derhal geri almaya çağırıyoruz" açıklaması yaptı.

Ek olarak Tunus Sol İşçi Partisi de "Cumhurbaşkanı Kays’ın kararları anayasaya aykırı, anti-demokratik ve darbenin yolunu açıyor" açıklamasıyla darbeyi kabul edilemez olarak niteledi.

Askerlerin meclisin önünü kapatmasıyla darbeye destek veren ve karşı çıkan Tunuslular meclis önünde karşı karşıya geldi.
Askerlerin meclisin önünü kapatmasıyla darbeye destek veren ve karşı çıkan Tunuslular meclis önünde karşı karşıya geldi.
  • Tunus’ta dün hükümet ve muhalefet partilerine yönelik yüzlerce kişinin katılımıyla protestolar gerçekleştirilmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said de meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu.

  • Said ayrıca kendisini başsavcı ilan ederek yargının alanına da müdahale etmişti.

Hükümete yönelik bu darbenin ardından askerler Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini meclise almamıştı.

Cumhurbaşkanı Kays Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın darbe olduğunu vurgulamıştı.