Ne Okumalı?Dört başı mamur Mağrib tarihi

Dört başı mamur Mağrib tarihi

TAHA KILINÇ MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Dört başı mamur Mağrib tarihi
Fas Tarihi / İsmail Ceran
BEĞEN

İslâm dünyasının çeşitli ülkeleriyle ilgili okumalar yapmak isteyen bir Türk araştırmacı, kendi dilinde temel eserler bulmakta epey zorlanacaktır. Özellikle ülkelerin tarihi, coğrafya içindeki konumu, ayırt edici vasıfları gibi konularda bilgi eksenli kaynak eksikliği, İslâm dünyasıyla ilgili hamasi sloganlarımız da akıllara getirildiğinde, ciddi bir çelişkidir.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. İsmail Ceran imzalı “Fas Tarihi” isimli eser, bu konuda az sayıdaki sevindirici istisnadan biridir.

Alanındaki tek kitap olmasının yanı sıra, içerdiği zenginlik ve ayrıntılar itibariyle de okura doyurucu bir bilgi serüveni sunan “Fas Tarihi”, diğer ülkelerle ilgili yapılması gereken çalışmalara rehber niteliğinde.

Tarihin en eski dönemlerinden alarak, ülkenin geçmişini detaylı bir şekilde sunan Ceran, Mağrib topraklarına ayak basmış her aktörü ve tarih içindeki rolünü ustalıkla gözler önüne seriyor. Literatürün en ince ayrıntılara kadar nasıl tarandığını ve kapsam açısından nasıl bir çerçeve oluşturulduğunu anlamak için, kitabın sayfa sayısına bakmak bile yeterli. “Fas Tarihi”, tam 1034 sayfalık bir hacimde.

Fas Tarihi, İsmail Ceran, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara, 2012

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

1980 doğumlu. İslâm dünyasının dünü, bugünü ve yarınıyla ilgili okumalarını sürdürüyor.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz