Dünya Anneler Günü'nü kutlarken Suriyeli Fatıma 6 çocuğunun yasını tutuyor

Fatıma Duriye ve rejim saldırılarında kaybettiği 6 evladının resmi.
Fatıma Duriye ve rejim saldırılarında kaybettiği 6 evladının resmi.

Bugün dünyanın pek çok ülkesinde Anneler Günü olarak kutlanıyor. Ancak Anneler Günü kimi kadın ve çocukların acılarını tazeleyen bir güne dönüşebiliyor. Suriye'de Beşşar Esed rejiminin saldırılarında 6 evladını kaybeden Fatıma Duriye de bir Anneler Günü'nü daha çocuklarının acısı ve bakmak zorunda olduğu 16 yetimin sorumluluğuyla karşılıyor.

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin saldırılarında 6 evladını kaybeden Fatıma Duriye, bir Anneler Günü'nü daha çocuklarının acısıyla karşılıyor.

Esed rejiminin 3 saldırısında yaşları 15 ile 41 arasındaki 6 evladını kaybeden Duriye, ilerlemiş yaşına rağmen yetim kalan 16 torununa bakmaya çalışıyor.

İdlib'de yaşayan 62 yaşındaki Duriye, AA muhabirine, çocuklarını kaybettikten sonra Anneler Günü'nün nasıl geçtiğini anlattı.

Duriye, "Çocuklarım hayattayken Anneler Günü benim için bir başkaydı. Kutluyorlardı, evi süslüyorlardı, hediyeler alıyorlardı." diyor.

Fatıma Duriye ve yetimleri.
Fatıma Duriye ve yetimleri.
  • Fatıma Duriye içinde bulunduğu şartlara dair "Yürümekte zorlanıyorum. 16 yetime bakıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum hayat zor." ifadelerini kullandı.

Torunlarının ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirten Duriye, onlara bayramlık elbise alamayacağı için çok üzgün olduğunu dile getirdi.

Duriye, rejimin saldırılarında kaybettiği evlatlarının acısının dinmediğini ifade ederek, çocuklarının emaneti torunlarını en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştığını belirtti.

Fatıma Duriye'nin torunlarından biri de Esed rejiminin saldırılarında sağ bacağını kaybetmiş.
Fatıma Duriye'nin torunlarından biri de Esed rejiminin saldırılarında sağ bacağını kaybetmiş.

İdlib'deki durum

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana Toplantısı'nda İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturulmuştu.

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

İdlib sık sık rejim ve Rus güçlerinin sivillere yönelik gerçekleştirdiği saldırılarla gündeme geliyor.
İdlib sık sık rejim ve Rus güçlerinin sivillere yönelik gerçekleştirdiği saldırılarla gündeme geliyor.

Son olarak Türkiye ile Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı.

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.