Dünya Bankası: Lübnan, dünyadaki en kötü üç ekonomik krizden birini yaşıyor

Dünya Bankası Orta Doğu Direktörü Jha, Lübnan'daki ekonomik krizin dünyanın en kötü üç kriz arasında yer aldığını belirtti.
Dünya Bankası Orta Doğu Direktörü Jha, Lübnan'daki ekonomik krizin dünyanın en kötü üç kriz arasında yer aldığını belirtti.

Dünya Bankası Orta Doğu Direktörü Saroj Kumar Jha, Lübnan'ın tarihindeki en ağır ekonomik krizi yaşadığını ve bunun dünyadaki en kötü üç krizden biri olduğunu söyledi.

Lübnan Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre Başbakan Necib Mikati, başkent Beyrut'taki Hükümet Sarayı'nda Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği tarafından koordine edilen toplantıya başkanlık etti.

Toplantıda konuşan Dünya Bankası Orta Doğu Direktörü Jha, şu ifadelere yer verdi:

Lübnan, tarihinde birçok krizlere tanıklık etti ancak bu kriz en kötüsü ve dünyanın da en kötü üç krizi arasında yer alıyor.

Ekonomik krizden önce yaklaşık 440 dolar civarında olan asgari ücret, Lübnan lirasındaki değer kaybı nedeniyle 30 doların altına kadar düştü.

Lübnan ekonomisinde 2021'de yüzde 60'lık daralma kaydedildiğini belirten Jha, "Mikati öncülüğünde daha önce duyurulan ulusal reform programı hedeflenen şekilde ilerlemediği taktirde ekonomide en büyük daralma, toplumsal ve ekonomik krizin artmasına yol açabilir." uyarısında bulundu.

Dünya Bankası yetkilisi, Lübnan'ın finansal program, borçların yapılandırılması, bankacılık sektörü ve sosyal güvenlik sistemini de kapsayan yeni bir reform planına ihtiyacı olduğunu vurguladı.

"Merkez Bankası gibi devlet de iflas etti"

Lübnan, özellikle 2019'dan bu yana ciddi bir ekonomik krizle mücadele ediyor. Merkez Bankasındaki dolar likidite sorunu ve döviz rezervlerinin erimesi, ülkede başka ciddi krizlerin patlak vermesine yol açtı.

  • Ekonomik krizden önce yaklaşık 440 dolar civarında olan asgari ücret, Lübnan lirasındaki değer kaybı nedeniyle 30 doların altına kadar düştü.

Lübnan Başbakan Yardımcısı Saade eş-Şami de pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Maalesef Merkez Bankası gibi devlet de iflas etti. Meydana gelen zararı en az şekilde halka yansıtmaya çalışacağız. Devlet, Merkez Bankası, bankalar ve mevduat hesapları arasında zarar paylaşımı olacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

Lübnan Merkez Bankası.
Lübnan Merkez Bankası.

Lübnan Merkez Bankası Başkanı'ndan "iflas" iddialarına yalanlama

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame, Başbakan Yardımcısı Saade eş-Şami'nin "Merkez Bankası iflas etti" açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Lübnan basınında yer alan açıklamasında Selame, "Merkez Bankasının iflas ettiğine ilişkin ortalıkta dolaşan iddialar doğru değildir." ifadesini kullandı.

Selame, ülkedeki bankaların para ve kredi yasasına göre faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti.