GündemEndonezya'dan uluslararası yardım çağrısı

Endonezya'dan uluslararası yardım çağrısı

HABER MASASI AA, REUTERS, MECRA DAKİKADA-OKUNUR
Endonezya'dan uluslararası yardım çağrısı
Endonezya'da meydana gelen deprem ve tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısı bin 200'ü aştı.
Fotoğraf : Artana Reuters
BEĞEN

Endonezya’nın Sulawesi Adası'nda meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami felaketinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ölü sayısının bin 200'ü aştığı bölgede hala ulaşılamayan mağdurlar ve enkaz altında olduğu düşünülen insanlar var. Ülkenin kendi imkanlarının yaşanan felaket karşısında yetersiz kalması üzerine dünya ülkelerinden gelecek yardımlar için kapılar açıldı.

Geçtiğimiz cuma günü meydana gelen depremin üzerinden dört gün geçmesine rağmen, özellikle Palu'nun kuzeyinde, depremin merkez üssüne yakın olan bölgelerde yardım ve arama-kurtarma çalışmalarında zafiyet yaşandığı ifade ediliyor. Yerel kaynakların bildirdiğine göre, bölgede, gıda, ilaç ve ekipman sıkıntısı baş göstermiş durumda. Bilgi akışının da sağlıklı sürdürülemediğini ifade eden yetkililer, ölü sayısının artacağından endişe ediyor.

Bölgede hala pek çok enkaza ulaşılabilmiş değil. Bu nedenler ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. (Reuters)
Bölgede hala pek çok enkaza ulaşılabilmiş değil. Bu nedenler ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. (Reuters)

Yaşanan krizin derinleşmesi üzerine Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Başkanı Tom Lembong, Devlet Başkanı Joko Widodo'nun uluslararası kamu-özel kuruluşlar ve STK'lardan gelecek yardımların kabul edilmesine onay verdiğini açıkladı. Lembong, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Başkan Widodo dün gece afete acil müdahale için uluslararası yardımları kabul etmemizi istedi. Dünyanın dört bir yanından gelecek özel sektör yardımlarının koordinesine ben yardımcı olacağım." ifadelerine yer verdi ve kişisel iletişim bilgilerini paylaştı.

Uyarı sistemi çalışmıyor

Öte yandan yerel basında yer alan haberlere göre, Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, ülkedeki tsunami erken uyarı sisteminin 2012 yılından bu yana faaliyette olmadığını bildirdi.

Nugroho, "2012 yılından bu yana tsunami bildirim sistemi çalışmıyor. Bu sistem, tsunami tehlikesi bulunan Endonezya için gerçekten çok önemli. Ancak, bu sistemle tsunamiyi önceden haber verebilir ve can kayıplarını en aza indirebiliriz." dedi.

Devlet Başkanı Jojo Widodo (Kamuflajlı), afet bölgesine gelerek incelemelerde bulundu.
Devlet Başkanı Jojo Widodo (Kamuflajlı), afet bölgesine gelerek incelemelerde bulundu.

Nugroho, afet bölgesinde ölü sayısının artmasından endişe edildiğini de söyledi. Birçok cesedin hala göçük altında olduğunu ve buralara ulaşılamadığını kaydeden Nugroho, ölü sayısının artabileceğini ifade etti.

Deprem ve tsunamide ölenler için toplu mezar

BNPB, Palu'daki deprem ve tsunamide hayatını kaybedenler için en az 300 cesedin gömülebileceği bir toplu mezar kazıldığını belirtti.

Toplu defin işleminin ne zaman yapılacağı henüz belli olmazken, BNPB Başkanı Willem Rampangilei, ölülerin sağlık ve dini nedenlerden ötürü bir an önce gömülmesi gerektiğini kaydetti.

Bölge halkının bir kısmı, 2,4 milyon insanın hayatını etkilediği düşünülen depremin ardından Endonezya Hava Kubbetleri'nin uçaklarıyla bölgeden tahliye edildi. (Eko Siswono Toyudho / AA)
Bölge halkının bir kısmı, 2,4 milyon insanın hayatını etkilediği düşünülen depremin ardından Endonezya Hava Kubbetleri'nin uçaklarıyla bölgeden tahliye edildi. (Eko Siswono Toyudho / AA)

Palu'daki havaalanı ticari uçuşlara yeniden açıldı

"Jakarta Globe"un uçuş navigasyon servisiAirNav Endonezya'ya dayandırdığı haberine göre, deprem ve akabinde gelen tsunami nedeniyle hasar gören ve cuma günü hizmete kapatılan Palu'daki havaalanı, ticari uçuşlara yeniden açıldı.

Hava trafik kontrol kulesinin ve 2 uçak pistinin hasar gördüğü Mutiara SIS Al Jufri Havaalanı'nın sınırlı ticari uçuşlar için yeniden faaliyete geçtiği kaydedildi.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Tek yürek olan Lübnan halkının yolsuzluk savaşı
Tek yürek olan Lübnan halkının yolsuzluk savaşı
Lübnan'da 17 Ekim'den bu yana devam eden gösterilerde Lübnan halkının hükumetin vergi politikaları ve yolsuzluklara karşı ortak duruş sergilemesi, Lübnan eski Cumhurbaşkanı Mikati, oğlu ve kardeşine yöneltilen yolsuzluk suçlamaları, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın göstericilerin taleplerini dinlemek üzere görüşme çağrısında bulunması, Hükümet kur...

PORTRELER

Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
12.asrın hemen başlarında, Asya'nın orta ve batı kesim şehirleri; ilim, sanat ve ticarette altın devirlerini yaşıyorlardı. Her biri, Kaf dağının ardından sıyrılıp gelmiş süslü masal şehirleri gibi olan; Semerkant, Buhara, Gürgenç, Nişabur, Belh güzellik ve estetikte birbiriyle yarışıyorlardı. O günlerde, bölgede bir büyük güç hüküm sürüyor, onun ya...

HAREKETLER

Leşker-i Tayyibe Örgütü
Leşker-i Tayyibe Örgütü
Güney Asya’nın düşman kardeşleri Hindistan ve Pakistan arasında önemli sorunlardan bir tanesi de bölgedeki tansiyonun zaman zaman yükselmesine ve karşılıklı çatışmalara sebebiyet veren yerel örgütlerdir. Bunlardan biri de Leşker-i Tayyibe örgütüdür. Saf, temiz ordu anlamına gelen Leşker-i Tayyibe 1987 yılında kuruldu. Hedefleri arasında; cihadın Al...

MALUMAT

Taşradan meclise, bir Afgan hikâyesi
Taşradan meclise, bir Afgan hikâyesi
O, henüz dört yaşındaymış babası öldürüldüğünde. Ruslar, önce esir almışlar Baba Yoldaş’ı, meşhur Puliçarhi Hapishanesi’ne götürmüşler. Ailesi, yıllar boyu “Babamız bir gün geri dönecek” diye kapıyı gözlemiş. Ama ne çare! Meğer, çoktan şehit edilmiş Baba Yoldaş. Cenazesini bile teslim etmemiş Ruslar. Mezarı olmayan bir babanın evladı olarak büyümüş...
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz