GündemEndonezya'dan uluslararası yardım çağrısı

Endonezya'dan uluslararası yardım çağrısı

HABER MASASI AA, REUTERS, MECRA 2 DAKİKADA OKUNUR
Endonezya'dan uluslararası yardım çağrısı
Endonezya'da meydana gelen deprem ve tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısı bin 200'ü aştı.
Fotoğraf : Artana Reuters
BEĞEN

Endonezya’nın Sulawesi Adası'nda meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami felaketinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ölü sayısının bin 200'ü aştığı bölgede hala ulaşılamayan mağdurlar ve enkaz altında olduğu düşünülen insanlar var. Ülkenin kendi imkanlarının yaşanan felaket karşısında yetersiz kalması üzerine dünya ülkelerinden gelecek yardımlar için kapılar açıldı.

Geçtiğimiz cuma günü meydana gelen depremin üzerinden dört gün geçmesine rağmen, özellikle Palu'nun kuzeyinde, depremin merkez üssüne yakın olan bölgelerde yardım ve arama-kurtarma çalışmalarında zafiyet yaşandığı ifade ediliyor. Yerel kaynakların bildirdiğine göre, bölgede, gıda, ilaç ve ekipman sıkıntısı baş göstermiş durumda. Bilgi akışının da sağlıklı sürdürülemediğini ifade eden yetkililer, ölü sayısının artacağından endişe ediyor.

Bölgede hala pek çok enkaza ulaşılabilmiş değil. Bu nedenler ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. (Reuters)
Bölgede hala pek çok enkaza ulaşılabilmiş değil. Bu nedenler ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. (Reuters)

Yaşanan krizin derinleşmesi üzerine Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Başkanı Tom Lembong, Devlet Başkanı Joko Widodo'nun uluslararası kamu-özel kuruluşlar ve STK'lardan gelecek yardımların kabul edilmesine onay verdiğini açıkladı. Lembong, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Başkan Widodo dün gece afete acil müdahale için uluslararası yardımları kabul etmemizi istedi. Dünyanın dört bir yanından gelecek özel sektör yardımlarının koordinesine ben yardımcı olacağım." ifadelerine yer verdi ve kişisel iletişim bilgilerini paylaştı.

Uyarı sistemi çalışmıyor

Öte yandan yerel basında yer alan haberlere göre, Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, ülkedeki tsunami erken uyarı sisteminin 2012 yılından bu yana faaliyette olmadığını bildirdi.

Nugroho, "2012 yılından bu yana tsunami bildirim sistemi çalışmıyor. Bu sistem, tsunami tehlikesi bulunan Endonezya için gerçekten çok önemli. Ancak, bu sistemle tsunamiyi önceden haber verebilir ve can kayıplarını en aza indirebiliriz." dedi.

Devlet Başkanı Jojo Widodo (Kamuflajlı), afet bölgesine gelerek incelemelerde bulundu.
Devlet Başkanı Jojo Widodo (Kamuflajlı), afet bölgesine gelerek incelemelerde bulundu.

Nugroho, afet bölgesinde ölü sayısının artmasından endişe edildiğini de söyledi. Birçok cesedin hala göçük altında olduğunu ve buralara ulaşılamadığını kaydeden Nugroho, ölü sayısının artabileceğini ifade etti.

Deprem ve tsunamide ölenler için toplu mezar

BNPB, Palu'daki deprem ve tsunamide hayatını kaybedenler için en az 300 cesedin gömülebileceği bir toplu mezar kazıldığını belirtti.

Toplu defin işleminin ne zaman yapılacağı henüz belli olmazken, BNPB Başkanı Willem Rampangilei, ölülerin sağlık ve dini nedenlerden ötürü bir an önce gömülmesi gerektiğini kaydetti.

Bölge halkının bir kısmı, 2,4 milyon insanın hayatını etkilediği düşünülen depremin ardından Endonezya Hava Kubbetleri'nin uçaklarıyla bölgeden tahliye edildi. (Eko Siswono Toyudho / AA)
Bölge halkının bir kısmı, 2,4 milyon insanın hayatını etkilediği düşünülen depremin ardından Endonezya Hava Kubbetleri'nin uçaklarıyla bölgeden tahliye edildi. (Eko Siswono Toyudho / AA)

Palu'daki havaalanı ticari uçuşlara yeniden açıldı

"Jakarta Globe"un uçuş navigasyon servisiAirNav Endonezya'ya dayandırdığı haberine göre, deprem ve akabinde gelen tsunami nedeniyle hasar gören ve cuma günü hizmete kapatılan Palu'daki havaalanı, ticari uçuşlara yeniden açıldı.

REKLAM

Hava trafik kontrol kulesinin ve 2 uçak pistinin hasar gördüğü Mutiara SIS Al Jufri Havaalanı'nın sınırlı ticari uçuşlar için yeniden faaliyete geçtiği kaydedildi.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Cammu Keşmir diken üstünde
Cammu Keşmir diken üstünde
Bu hafta İslam coğrafyasında, Hindistan tarafından Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırılmasının ardından bölgede tansiyonun yükselmesi, Batı Şeria'daki Ofer Hapishanesi'ne İsrail askerleri tarafından baskın düzenlenmesi, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın Hindistan'ın Keşmir hamlesi sonrası tüm dünyayı olası bir savaş konusunda uyarması, Esad rejim...

PORTRELER

Şehinşah’ın  düşüşü
Şehinşah’ın düşüşü
İnsanı iliklerine kadar donduran o soğuk kış gününde, İran’ın başkenti Tahran’dan havalanan bir uçak, ülke tarihinde artık bir dönemin kapandığına işaret ediyordu. Kesintisiz 37 yıl boyunca İran’ı yöneten Şah Muhammed Rıza Pehlevî, yanında eşi Farah Diba ve çocukları Rıza, Alirıza, Farahnaz ve Leylâ ile birlikte 16 Ocak 1979’da meçhule doğru yola ç...

HAREKETLER

Hamas: İslâmî bir izdüşüm
Hamas: İslâmî bir izdüşüm
Temelleri 1987’de patlak veren Birinci İntifada sırasında atılan Hamas (Hareketu’l-Mukâvemeti’l-İslâmiyye, İslâmî Direniş Hareketi), ideolojik ilhamını Mısır merkezli Müslüman Kardeşler Teşkilâtı’ndan (kısaca: İhvân) almış bir yapılanmadır. Kurucusu Şeyh Ahmed Yasin, örgütle öylesine iç içe geçmiştir ki, onun hayat hikâyesine göz atmak, tesis ettiğ...

KARENİN SÖYLEDİĞİ

Srebrenitsa Soykırımı'nın sarılmayan yaraları...
Srebrenitsa Soykırımı'nın sarılmayan yaraları...
Srebrenitsa, Bosna -Temmuz 1995: 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana gerçekleştirilen en acımasız soykırımlardan biri Temmuz 1995’te Bosna Srebrenitsa’da yaşandı. 5 günlük bir süreçte Sırp kuvvetleri, kaplıcaların bulunduğu küçük bir kasabanın kontrolünü ele geçirdi ve Müslüman erkekleri ailelerinden ayırdı. 7.000 den fazla yetişkin erkek ve çocuk, çevre...

MALUMAT

Bir hadisle değişen hayat
Bir hadisle değişen hayat
Mısır’ın İskenderiye şehrinde, 3 Ağustos 1948’de dünyaya gelen sevimli kız bebeğe, babası Kâmil Salih tarafından “Medîha” ismi verilmişti. Sıradan, orta halli, Müslüman bir aileydi onlarınki. Şehrin sakin bir mahallesinde, altı çocukları da mutlu ve huzurlu bir şekilde büyümüştü. Medîha Kâmil, 1962’de İskenderiye’den Kahire’ye giderek lise ve üni...

NE OKUMALI?

İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı
İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı
Farklı alanlarda bilim insanı yetiştirmiş, eğitimli bir aileden gelen İranlı alim Seyyid Hüseyin Nasr, akademik eğitimini Amerika’da farklı okullarda tamamladı. MIT’de fizik alanında aldığı lisans eğitimi ve Harvard Üniversitesi’ndeki bilim tarihi doktorasından sonra İran’da ve Amerika’da çeşitli akademik görevlerde bulundu. Hem Doğu’da hem de Batı...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz