GündemEndonezya'dan uluslararası yardım çağrısı

Endonezya'dan uluslararası yardım çağrısı

HABER MASASI AA, REUTERS, MECRA 2 DAKİKADA OKUNUR
Endonezya'dan uluslararası yardım çağrısı
Endonezya'da meydana gelen deprem ve tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısı bin 200'ü aştı.
Fotoğraf : Artana Reuters

Endonezya’nın Sulawesi Adası'nda meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami felaketinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ölü sayısının bin 200'ü aştığı bölgede hala ulaşılamayan mağdurlar ve enkaz altında olduğu düşünülen insanlar var. Ülkenin kendi imkanlarının yaşanan felaket karşısında yetersiz kalması üzerine dünya ülkelerinden gelecek yardımlar için kapılar açıldı.

Geçtiğimiz cuma günü meydana gelen depremin üzerinden dört gün geçmesine rağmen, özellikle Palu'nun kuzeyinde, depremin merkez üssüne yakın olan bölgelerde yardım ve arama-kurtarma çalışmalarında zafiyet yaşandığı ifade ediliyor. Yerel kaynakların bildirdiğine göre, bölgede, gıda, ilaç ve ekipman sıkıntısı baş göstermiş durumda. Bilgi akışının da sağlıklı sürdürülemediğini ifade eden yetkililer, ölü sayısının artacağından endişe ediyor.

Bölgede hala pek çok enkaza ulaşılabilmiş değil. Bu nedenler ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. (Reuters)
Bölgede hala pek çok enkaza ulaşılabilmiş değil. Bu nedenler ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. (Reuters)

Yaşanan krizin derinleşmesi üzerine Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Başkanı Tom Lembong, Devlet Başkanı Joko Widodo'nun uluslararası kamu-özel kuruluşlar ve STK'lardan gelecek yardımların kabul edilmesine onay verdiğini açıkladı. Lembong, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Başkan Widodo dün gece afete acil müdahale için uluslararası yardımları kabul etmemizi istedi. Dünyanın dört bir yanından gelecek özel sektör yardımlarının koordinesine ben yardımcı olacağım." ifadelerine yer verdi ve kişisel iletişim bilgilerini paylaştı.

Uyarı sistemi çalışmıyor

Öte yandan yerel basında yer alan haberlere göre, Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, ülkedeki tsunami erken uyarı sisteminin 2012 yılından bu yana faaliyette olmadığını bildirdi.

Nugroho, "2012 yılından bu yana tsunami bildirim sistemi çalışmıyor. Bu sistem, tsunami tehlikesi bulunan Endonezya için gerçekten çok önemli. Ancak, bu sistemle tsunamiyi önceden haber verebilir ve can kayıplarını en aza indirebiliriz." dedi.

Devlet Başkanı Jojo Widodo (Kamuflajlı), afet bölgesine gelerek incelemelerde bulundu.
Devlet Başkanı Jojo Widodo (Kamuflajlı), afet bölgesine gelerek incelemelerde bulundu.

Nugroho, afet bölgesinde ölü sayısının artmasından endişe edildiğini de söyledi. Birçok cesedin hala göçük altında olduğunu ve buralara ulaşılamadığını kaydeden Nugroho, ölü sayısının artabileceğini ifade etti.

Deprem ve tsunamide ölenler için toplu mezar

BNPB, Palu'daki deprem ve tsunamide hayatını kaybedenler için en az 300 cesedin gömülebileceği bir toplu mezar kazıldığını belirtti.

Toplu defin işleminin ne zaman yapılacağı henüz belli olmazken, BNPB Başkanı Willem Rampangilei, ölülerin sağlık ve dini nedenlerden ötürü bir an önce gömülmesi gerektiğini kaydetti.

Bölge halkının bir kısmı, 2,4 milyon insanın hayatını etkilediği düşünülen depremin ardından Endonezya Hava Kubbetleri'nin uçaklarıyla bölgeden tahliye edildi. (Eko Siswono Toyudho / AA)
Bölge halkının bir kısmı, 2,4 milyon insanın hayatını etkilediği düşünülen depremin ardından Endonezya Hava Kubbetleri'nin uçaklarıyla bölgeden tahliye edildi. (Eko Siswono Toyudho / AA)

Palu'daki havaalanı ticari uçuşlara yeniden açıldı

"Jakarta Globe"un uçuş navigasyon servisiAirNav Endonezya'ya dayandırdığı haberine göre, deprem ve akabinde gelen tsunami nedeniyle hasar gören ve cuma günü hizmete kapatılan Palu'daki havaalanı, ticari uçuşlara yeniden açıldı.

REKLAM

Hava trafik kontrol kulesinin ve 2 uçak pistinin hasar gördüğü Mutiara SIS Al Jufri Havaalanı'nın sınırlı ticari uçuşlar için yeniden faaliyete geçtiği kaydedildi.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

HAFTANIN ÖZETİ

General Hafter'den IŞİD'li militan itirafı
General Hafter'den IŞİD'li militan itirafı
Bu hafta İslam dünyasında, Libyalı emekli General Halife Hafter'ın yakaladıkları IŞİD militanlarını yeniden ülkelerine gönderdiklerini itiraf etmesi, İran'daki sistem sorunu, Ürdün Kralı Abdullah'ın halası Prenses Besme'nin işadamı kocası Velid el Kurdî'ye gönderilen "teslim ol" çağrısı, KKTC'de hükümeti kurma görevinin UBP Başkanı Ersin Tatar'a ve...

PORTRELER

Cezayir’de Muhalefetin Hafızası: Abbasi Medeni
Cezayir’de Muhalefetin Hafızası: Abbasi Medeni
İslami Selamet Cephesi lideri Doktor Abbasi Medeni 1931 yılında Cezayir'e bağlı Biskra vilayetinde dünyaya geldi. Politik hayata atılması yirmili yaşlarının ortasında Cezayir’in Fransa’ya karşı başlattığı bağımsızlık savaşı ile olmuştur.1952 yılında Cezayir’de yayın yapan Fransız Radyosuna yönelik bombalı saldırıyı planlamaktan tutuklanan Medeni, 1...

HAREKETLER

Kazak Milli Hareketi Alaş Orda
Kazak Milli Hareketi Alaş Orda
Şubat 1917 İhtilali ile Rusya’da Çarlık rejiminin çökmesi Türkistan halkları tarafından sevinçle karşılandı. Aydınların millî devlet arayışlarının da önünü açtı. Böylece Türkistan’da 1917’nin sonlarında Alaş Orda ve Türkistan Muhtariyet hükümetleri ortaya çıktı. Ancak, bunlar Ekim devriminden sonra Bolşeviklerin baskısıyla yıkıldı

KARENİN SÖYLEDİĞİ

Kuzey Afrika'nın devrik liderleri
Kuzey Afrika'nın devrik liderleri
15 Ağustos 2005'te çekilen bu fotoğrafta, Libya lideri Muammer Kaddafi, Libya'nın başkenti Trablus'un doğusunda, Akdeniz kıyısındaki Sirte'de gerçekleştirilen bir toplantının ardından müttefikleri; Mısır lideri Hüsnü Mübarek, Cezayir lideriAbdülaziz Buteflika, ile görülüyor.Devlet televizyonundan bildirildiğine göre, Cezayir’in kıdemli Cumhurbaşkan...

MALUMAT

Bir etnik kıyım hikayesi: Moriskolar
Bir etnik kıyım hikayesi: Moriskolar
Endülüs (İber Yarımadası) toprakları Müslümanlar tarafından 711-714 yılları arasında, Emevi iktidarı döneminde, Tarık Bin Ziyad’ın komutasında fethedilmiştir.Müslüman fatihler Vizigot Krallığı’nın baskılarından bıkmış olan yerli halkın desteğini de alarak kısa sürede bütün yarımadayı fethetmiş ve Pirenelere kadar ilerleyerek Fransa sınırına yaklaşm...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz