Esed güçleri, haftalardır ablukada tutulan Dera el Beled'de bir camiyi hedef aldı

Esed güçleri haftalardır abluka altındaki Dera el-Beled Mahallesi'ndeki bir camiye havan topuyla saldırdı.
Esed güçleri haftalardır abluka altındaki Dera el-Beled Mahallesi'ndeki bir camiye havan topuyla saldırdı.

Beşşar Esed rejimi güçleri, Dera il merkezinde haftalardır kuşatma altında tuttuğu Dera el-Beled Mahallesi'ndeki bir camiyi havan topuyla hedef aldı.Esed rejimi ordusu ve İran destekli gruplardan oluşan rejim güçlerinin Dera el-Beled Mahallesi'ndeki hakimiyetini güçlendirmek için 29 Temmuz'da başlattığı saldırılar sürüyor. Deralı aktivist ve gazetecilerin kurduğu Horan Özgürleri Topluluğu'nun yaptığı açıklamaya göre, rejim güçlerinin mahalleye gerçekleştirdiği saldırıda bir havan topu, öğle namazı kılındığı sırada Sa'd Bin Ebi Vakkas Camii'ne isabet etti.

Beşşar Esed rejimi güçleri, Suriye'nin güneyinde yer alan Dera il merkezinde kuşattığı Dera el-Beled Mahallesi'ndeki bir camiyi havan topuyla hedef aldı.

  • Esed rejimi ordusu ve İran destekli gruplardan oluşan rejim güçlerinin Dera el-Beled Mahallesi'ndeki hakimiyetini güçlendirmek için 29 Temmuz'da başlattığı saldırılar sürüyor. Deralı aktivist ve gazetecilerin kurduğu Horan Özgürleri Topluluğu'nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, rejim güçlerinin mahalleye gerçekleştirdiği saldırıda bir havan topu, öğle namazı kılındığı sırada Sa'd Bin Ebi Vakkas Camii'ne isabet etti.

Havan topunun camiye tam da öğlen namazı esnasında düştüğü belirtildi.
Havan topunun camiye tam da öğlen namazı esnasında düştüğü belirtildi.

Can kaybının yaşanmadığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, camide maddi hasar meydana geldiği aktarıldı.

Dera'da neler oluyor?

Esed rejimi ve destekçisi Rusya, 25 Haziran'daDera el-Beled Mahallesi'nde yaşayan halktan ve oradaki muhaliflerden, ellerindeki hafif silahların tümünü teslim etmelerini ve evlerin aranmasına izin vermelerini istemişti.

Dera'daki Uzlaşı Merkezi (Deralı Merkezi Komite) ve bölge halkının ileri gelenleri, bu isteğe, Temmuz 2018'deRusya ara buluculuğunda Esed rejimiyle sadece ağır silahların teslim edilmesi yönünde varılan anlaşmaya aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

Bunun üzerine Esed rejimi güçleri, Dera el-Beled'de yaşayan yaklaşık 40 bin sivile 25 Haziran'da abluka uygulamaya başlamıştı. 26 Temmuz'da da Esed rejimi güçleri heyeti ile Dera'daki Uzlaşı Merkezi arasında Dera el-Beled Mahallesi'nde yaşayan halktan ve oradaki askeri muhaliflerden ellerindeki hafif silahların tümünü teslim etmeleri, evlerin aranmasına izin vermeleri ve ablukanın kaldırılması konularında anlaşmaya varılmıştı.

  • Ancak Esed rejiminin anlaşmanın dışına çıkarak mahalledeki hakimiyetini güçlendirmeyi amacıyla, 29 Temmuz sabahı mahalleye kara operasyonu başlatması üzerine gerginlik Dera ilinin doğu ve batı kırsallarına da sıçramıştı. Taraflar arasında çıkan çatışmalar sonucu Dera'daki yerel silahlı muhalifler, rejim güçlerine ait çok sayıda kontrol noktasını ele geçirip bazı rejim unsurlarını esir almıştı.

Dera el Beled Mahallesi 25 Haziran'dan bu yana rejimin ağır kuşatması altında.
Dera el Beled Mahallesi 25 Haziran'dan bu yana rejimin ağır kuşatması altında.

Esed rejimi güçleri heyeti ile Dera'daki Uzlaşı Merkezi arasında Rusya gözetiminde yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine rejim güçleri mahalleyi bir haftadır havan topu ve tank atışlarıyla hedef alıyor.

Orta Doğu'daki "Arap Baharı" dalgasının Suriye'ye de sıçramasıyla 15 Mart 2011'de bir grup öğrencinin okul duvarına, Beşşar Esed'e hitaben,"Ey doktor (Beşşar Esed) şimdi sıra sende" yazmasıyla başlayan halk ayaklanmasının fitili, Dera'da ateşlenmiş, kent yıllar içinde muhaliflerin eline geçmişti.

Suriye'de devrim yanlısı ilk protestolar Dera'da yaşanmıştı. 2011'de yaşanan protestolara ait bir fotoğraf.
Suriye'de devrim yanlısı ilk protestolar Dera'da yaşanmıştı. 2011'de yaşanan protestolara ait bir fotoğraf.

Rejim, abluka ve yoğun saldırıya maruz bıraktığı Dera'da Rusya'nın ara buluculuğunda muhaliflerle Temmuz 2018'de görüşmeler yapmış, bölgede kalmak isteyenler uzlaşıya imza atarak ellerindeki ağır silahları rejim güçlerine teslim ederken uzlaşmayı reddeden bazı gruplar ise zorunlu göçle ülkenin kuzeyine gönderilmişti.

Dera'dan ayrılmayan muhalif gruplar, rejim birliklerinin girdiği bölgelerin bazılarında hafif silahlarla varlık gösteriyor.