"Esed rejiminin Arap Birliği'ne dönme ihtimali yüksek"

Arap Birliği Zirvesi'nin 19 Mayıs'ta Suudi Arabistan’da düzenlenmesi bekleniyor.
Arap Birliği Zirvesi'nin 19 Mayıs'ta Suudi Arabistan’da düzenlenmesi bekleniyor.

İki hafta sonra 32'ncisi düzenlenecek Arap Birliği Zirvesi'ne, Şam'ın Birliğe dönüşünü erteleyecek önemli bir olay olmaması durumunda katılması bekleniyor.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Beşşar Esed rejiminin, 19 Mayıs'ta Suudi Arabistan’da düzenlenmesi beklenen 32. Arap Birliği Zirvesi öncesi, Birliğe dönme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan merkezli Eş-Şark televizyonuna açıklamalarda bulunan Ebu Gayt, Esed rejiminin Arap Birliği'ne dönüşüyle ilgili mekanizmanın aşamalı olarak aktifleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

  • Ebu Gayt, "Önce toplantılar yapılır, Birliğe üye ülkeler arasında uzlaşı olur ve ardından Suriye'ye davet gönderilir. Suriye de gelir, herhangi bir bakanlar toplantısına katılır ve Arap Birliği'ndeki tüm faaliyetlerine döner." dedi.
Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, Esed rejiminin Arap Birliği'ne dönüşüyle ilgili mekanizmanın aşamalı olarak aktifleştirilmesi gerektiğini söyledi.
Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, Esed rejiminin Arap Birliği'ne dönüşüyle ilgili mekanizmanın aşamalı olarak aktifleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Esed rejiminin, 19 Mayıs'ta Suudi Arabistan’da düzenlenmesi beklenen 32. Arap Birliği Zirvesi öncesi Arap Birliği'ne dönme ihtimaline ilişkin Ebu Gayt, "Yapılan faaliyetler ve temaslar neticesindeki gözlemime göre Suriye'nin dönüşü yüksek bir ihtimal. Bu ihtimal, ancak Şam'ın Birliğe dönüşünü erteleyecek önemli bir olay olması durumunda gerçekleşmez." ifadesini kullandı.

Suriye'nin geri dönüşüne yönelik atılan adımlar

Suriye'deki iç savaş nedeniyle 12 Kasım 2011'de Esed rejiminin Arap Birliği'ne üyeliğini askıya alındı.

Suriye'deki Esed rejimiyle normalleşme adımları, Türkiye ve Suriye'de 6 Şubat'ta meydana gelen büyük depremlerden ve Suriye ihtilafında karşıt tarafları destekleyen Suudi Arabistan ile İran arasında Çin'in aracılık ettiği bağların yeniden kurulmasından bu yana hız kazandı.

Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad, 12 Nisan'da Suudi Arabistan'a yaptığı ziyarette mevkidaşı Faysal Bin Ferhan ile bir araya geldi.

KİK ülkeleri ile Mısır, Ürdün ve Irak dışişleri bakanları da 14 Nisan'da Suudi Arabistan'da bir araya gelerek Suriye krizine ilişkin siyasi çözüm çabalarını ele aldı. Toplantıda Esed rejiminin Arap Birliğine dönüşünün ele alındığı fakat bir anlaşmaya varılamadığı açıklandı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Mikdad 1 Mayıs'ta Amman'da bir araya geldi.

Basına kapalı toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, "Suriyeli mültecilerin gönüllü ve güvenli şekilde ülkelerine dönmelerinin öncelikli mesele olduğu" kaydedildi.