20.356 Takipçi

İslâm dünyasının dört bir yanından güncel siyasî ve kültürel haberler, derinlikli dosyalar, biyografiler, okunacak kitaplar ve daha fazlası... Özellikle tarihte gerçekleşen hadiselerin yıl dönümlerini hatırlamak ve her yerde rastlayamayacağınız sıra dışı fotoğraf ve görsellerle tanışmak isteyenlere... Müslüman dünyanın nabzı, burada atıyor.

Eski Başbakan da koronavirüs kurbanı

Mahmud Cibril, Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden sonra, yedi ay başbakanlık yapmıştı.
Mahmud Cibril, Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden sonra, yedi ay başbakanlık yapmıştı.

Libya'da, 2011 yılında Muammer Kaddafi'nin halk hareketiyle devrilmesinden sonraki süreçte kısa bir süre başbakanlık görevini yapan Mahmud Cibril, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Libya'nın iç savaş sarmalında bulunması nedeniyle, Cibril'in cenazesinin nereye defnedileceği henüz kesinlik kazanmadı.

Libya'da, 2011'de Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden sonraki süreçte kısa bir süre başbakanlık görevini üstlenen Mahmud Cibril, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkeyi geçiş sürecinde yöneten Libya Ulusal Geçiş Konseyi'nin başkanlığına getirilen Cibril, iç çekişmeler nedeniyle bu görevden ayrılmak zorunda kalmıştı.

ABD, Cibril hükümetine yoğun destek vermişti.
ABD, Cibril hükümetine yoğun destek vermişti.

67 yaşında ölen Cibril'in, 26 Mart'ta kendisine koronavirüs teşhisi konmasının ardından Mısır'ın başkenti Kahire'de karantinaya alındığı kaydedildi. Libya'nın iç savaş sarmalında bulunması nedeniyle, Cibril'in cenazesinin nereye defnedileceği henüz kesinlik kazanmadı.

İLGİLİ HABERLER