GündemFenomen kadın: 10 yılda 21 milyon dolarlık alış veriş

"Fenomen" kadın: 10 yılda 21 milyon dolarlık alış veriş

HABER MASASI MECRA 2 DAKİKADA OKUNUR
Fenomen kadın: 10 yılda 21 milyon dolarlık alış veriş
55 yaşındaki Zamire Hacıyeva şu anda çocuklarıyla beraber Londra'da yaşıyor.

Bir günde lüks alış verişe 5.250 dolar harcamak çoğumuz için sıradan bir şey gibi gözüküyor olabilir ve duyduğumuzda konuyu «parası var harcıyor, bana ne?» der geçiştiririz belki. Ama lüks alış verişe 10 yılda, her gün ortalama 5.250 dolar harcamak ve bu rakamın 10 yılın sonunda 21 milyon dolara tekabül ettiğini duymak koşulsuz hepimizi şaşırtır. Bu şaşkınlık zihnimizde ve dilimizde farklı şaşkınlık ifadeleriyle yankılanır, bazılarımız belki içerisinde beddua geçen cümleler bile kurabiliriz.

Harrdos'un en paralı müdavimi

Şaşkınlığımıza sebep olan kişi gerçek bir «fenomen» ve 21 milyon doların dışında harcadığı çok farklı alanlar da mevcut. 2 yıl önce yolsuzluktan 15 yıl hüküm giyen eski Azerbaycan Halk Bankası Başkanı Cihangir Haciyev’in eşi, 55 yaşındaki Zamire Hacıyeva Londra'nın en lüks alışveriş merkezlerinden Harrods'ta son 10 yılda toplam 21 milyon dolar harcadı. Konuyu gündeme getiren İngiltere basını, Zamire Hacıyeva’nın harcamalarının bununla sınırlı kalmadığını, çok farklı harcamaların ve yatırımların olduğunu da ortaya çıkardı.

Zamire Hacıyeva ve kocası Cihangir Hacıyev
Zamire Hacıyeva ve kocası Cihangir Hacıyev

Hacıyeva’yı ele veren alışveriş merkezindeki yüklü harcamalarının yanında, Londra'nın en pahalı mahallelerinden Knightsbridge'deki 15 milyon dolar değerindeki ev ile Berkshire bölgesinde aldığı golf merkezi.

Zamira Haciyeva yönetimindeki bir şirket üzerinden 2013'te Berkshire'deki lüks bir golf kulübünü en az 10 milyon dolara satın aldı.

REKLAM

35 kredi kartıyla milyon dolarlık harcamalar

Ayrıca resmi belgelerde Haciyeva'nın 42 milyon dolar değerinde Gulfstream G550 model jet ile yine Harrods alış veriş merkezinin otoparkında iki şahsi park alanı satın aldığı da ortaya çıktı. Belgelerle ortaya çıkarılan Harrods’daki lüks alış verişlerin bazı faturaları dudak uçuklatan cinsten: Lüks mücevher, parfüm ve saat satan bir mağazada yaklaşık 200 bin dolar, Cartier lüks mücevher mağazasında 130 bin dolar, 2,400 dolarlık şarap faturaları ve erkeklere yönelik lüks ürünler için 26 bin dolarlık harcama... Ayrıca İngiliz makamları Zamire Hacıyeva’nın tüm bu alışverişleri eşinin bankasına ait 35 farklı kredi kartı üzerinden yaptığını da ortaya çıkardı.

Londra'nın en ünlü lüks alış veriş merkezi.
Londra'nın en ünlü lüks alış veriş merkezi.

Paralar Azerbaycan'a iade edilecek mi?

Zamire Hacıyeva’nın harcamaları İngiltere'deki Açıklanmamış Servet Mahkeme Kararı adı verilen yeni kanunun ilk büyük hedefi. Hacıyeva İngiliz Ulusal Suçlar Dairesi'ne (NCA) hesap vermek zorunda. NCA'ya paranın meşru kaynaklarını gösteremezse kurum mülküne el koymak için Yüksek Mahkeme'ye başvurabilecek.

NCA soruşturmacıları, milyarlarca sterlin kara paranın İngiltere'deki mülklere yatırım yapılarak aklandığını söylüyor. İngiltere Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nden Duncan Hames, yeni yasanın sonuç vermeye başlamasından memnun olduğunu söyledi.

İngiliz Ulusal Suçlar Dairesi’i yetkililerinden Donald Toon yerli medyaya verdiği açıklamada Zamire Hacıyeva’nın aldığı mülklerin kara para ve yolsuzluk neticesinde alındığı ispat edilirse satın alınan mülklerin parasının Azerbaycan devletine iade edilebileceğini belirtti.

REKLAM

Haciyeva ise eşinin yasalara sadık bir iş adamı olduğunu söyleyerek, büyük bir adaletsizliğin kurbanı olduklarını savundu.

Şimdi 55 yaşındaki kadın, ya bu kadar parayı nereden bulduğunu açıklayacak, ya da malvarlığını riske atacak.

"Sıradan Rus dili ve edebiyatı öğretmeni"

Zamire Hacıyeva kocası Cihangir Hacıyev’le evlenmeden önce lise Rus dili ve edebiyatı öğretmenliği yapan sıradan bir kadındı. Cihangir Hacıyev’le ikinci evliliğini yapan “sıradan Rus dili öğretmeni”nin birinci evliliğinden olan kızı Azerbaycan eski İstihbarat Başkanı Eldar Mahmudov’un oğluyla evli. Hacıyeva kocası Azerbaycan Halk Bankası’nın yeni başkanı olduğu 2005 yılında Azerbaycan İçişleri Bakanlığı’nda görevli bir yetkili tarafından fidye amacıyla kaçırılmış, sonrasında İstihbarat mensupları tarafından kurtarılmıştı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

HAFTANIN ÖZETİ

Buteflika dönemi bitti
Buteflika dönemi bitti
İslam dünyasında bu haftanın öne çıkan gelişmeleri: Buteflika'nın istifa süreci, Cezayir'de yaşanan gelişmeler, Arap Birliği Zirvesi'nin ayrıntıları, İran'da yaşanan sel felaketinin ardından Ruhani'nin ABD'yi hedef alan açıklamaları, Bangladeş'te küresel iklim değişikliğinin çocuklar üzerindeki etkisi ve Suriye'de kanunsuz bir şekilde alıkonulan in...

PORTRELER

Hacca giden ilk İngiliz Müslüman kadın: Zeynep Cobbold
Hacca giden ilk İngiliz Müslüman kadın: Zeynep Cobbold
İskoçya tepelerinde basit bir mezara gömülü, başı sağ yanına çevrili ve Mekke’ye dönük vaziyette yatan bir kadın... Bu kadının hayattayken son arzusu İslami usullere göre defnedilmekti. İskoçya’daki bu mezarın sahibi, Dunmore Kontu Charles Adolphus Murray ve Leicester’ın ikinci kontunun kızı Lady Gertrude Coke’un kızları Evelyn Cobbold.Onun hikayes...

HAREKETLER

Jön Türkler’in Araplardaki izdüşümü
Jön Türkler’in Araplardaki izdüşümü
Çeşitli nedenlerle (ilim tahsili, seyahat, iltica, siyasi mücadele vb.) Avrupa’da toplanan ve bilhassa Sultan İkinci Abdulhamid’in iktidarına karşı muhalefet ortak paydasında bir araya gelen “Jön Türkler”, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış döneminin belki de en önemli toplumsal hareketini oluşturuyordu. 1850’lerden itibaren ilk kez Batılılar tarafı...

KARENİN SÖYLEDİĞİ

Kuzey Afrika'nın devrik liderleri
Kuzey Afrika'nın devrik liderleri
15 Ağustos 2005'te çekilen bu fotoğrafta, Libya lideri Muammer Kaddafi, Libya'nın başkenti Trablus'un doğusunda, Akdeniz kıyısındaki Sirte'de gerçekleştirilen bir toplantının ardından müttefikleri; Mısır lideri Hüsnü Mübarek, Cezayir lideriAbdülaziz Buteflika, ile görülüyor.Devlet televizyonundan bildirildiğine göre, Cezayir’in kıdemli Cumhurbaşkan...

MALUMAT

Bir Ülkenin Doğuşu: 1919 Mısır Devrimi
Bir Ülkenin Doğuşu: 1919 Mısır Devrimi
1914 yılında başlayan Büyük Dünya Savaşı çok uluslu devletlerin parçalanmasına yol açtı ve sınırlar yeniden çizildi. Sömürge konumunda bulunan devletler özgürlük ümidiyle farklı siyasi arayış ve tercihlerde bulundu.Mısır esasen uluslar arası teamül ve hukuk gereği savaşın başına kadar Osmanlı’ya bağlı bir vilayet idi. Fiili olarak ise Büyük Biritan...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz