Filistin köyü Arakib, İsrail güçleri tarafından 197'nci kez yıkıldı

Arakib köyü, ​2010 yılından beri İsrail tarafından periyodik olarak yıkılıyor.
Arakib köyü, ​2010 yılından beri İsrail tarafından periyodik olarak yıkılıyor.

İsrail güçlerinin, ülkenin güneyindeki Necef (Negev) Çölü'nde bulunan Filistinlilerin yaşadığı Arakib köyünü bir kez daha yıktığı belirtildi.

Arakib'i Savunma Komitesi Üyesi Aziz et-Turi, İsrail güçlerinin köydeki evleri en son geçen ay yıktığını, Filistinli 22 ailenin yaşadığı Arakib köyünde yıkılan yapıları en kısa sürede yeniden yapacaklarını ifade etti.

 Şeyh Sayiah al-Turi, İsrail'in güneyinde yıkılan Arakib köyünde, 17 Eylül 2019.

İsrail'in ilk yıkımı Temmuz 2010'da gerçekleştirdiği Arakib köyünde, 80'den fazla İsrail vatandaşı Filistinli yaşıyor.

  • Tel Aviv yönetimi, köyün "yasa dışı yollarla kurulduğunu ve yıkılması gerektiğini" iddia ediyor. Köy halkı ise bu toprakların, İsrail'in kurulmasından çok önce dedelerinden kendilerine miras kaldığını bildiriyor.

Köylüler her yıkım sonrası evlerini yeniden inşa ediyor

Köylüler, İsrail güçlerinin her yıkım işleminin ardından ahşap ve plastik malzemelerle evlerini yeniden inşa ederek direnişlerini sürdürüyor.

Necef bölgesindeki diğer köylerde olduğu gibi Arakib'e de elektrik ve su gibi zorunlu hizmetleri sunmayan İsrail, bölgede yaşayan Filistinlilerin arazi mülkiyetini de tanımıyor.

Filistin kaynaklarına göre, Tel Aviv yönetimi bugüne kadar 220 bin Filistinlinin yaşadığı 12 milyon dönümlük Necef Çölü'nün 11 milyon dönümünü devlet lehine istimlak etti.