Filistinliler Batı Şeria'da yerel seçimler için oy kullandı, Fetih Hareketi açık farkla kazandığını duyurdu

Seçime katılım oranı yüzde 53'e ulaştı.
Seçime katılım oranı yüzde 53'e ulaştı.

Dün, 26 Mart 2022'de Filistinliler Batı Şeria'da yerel seçimler için oylarını kullandı. Hamas'ın boykot ettiği seçimleri bugün Fetih Hareketi açık farkla kazandıklarını duyurdu.

Filistinliler dün, işgal altındaki Batı Şeria'da yerel seçimlerin ikinci turu için oy kullandı.

  • Filistin Merkezi Seçim Komisyonuna göre, 700 binden fazla Filistinli seçmen Batı Şeria'daki 50 seçim bölgesinde oy kullanacaktı.

Seçimlerde toplam 2 bin 531 aday yarışırken, bu adayların 676'sını (yüzde 26,7) kadınlar oluşturuyor.

Yerel seçimlerin 11 Aralık 2021'deki ilk turu küçük belde ve köylerle sınırlı kalırken, büyük kentlerde yapılan ikinci tur seçimleri daha fazla önem taşıyor.

İkinci tur kapsamında, Batı Şeria'nın en büyük kentleri Ramallah, Bire, El-Halil, Nablus, Cenin, Tulkerem, Kalendiya, Eriha, Beytüllahim, Tubas ve Selfit'te yaşayan Filistinli seçmenler sandık başına gitti.

- Hamas yerel seçimlere doğrudan katılmadı

Filistin İslami Direniş Hareketi'ne (Hamas) yakınlığıyla bilinen adaylar yerel seçimlere "bağımsız" listeler üzerinden katıldı. Hareket, adayların kendisini temsil ettiğini açıkça duyurmadı.

Harekete yakın adaylar, bazı seçim bölgelerinde ise Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) çatısı altındaki Fetih'ten sonra en büyük ikinci örgüt olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ile ittifak halinde seçimlere girdi.

Hamas'ın 2007'den bu yana kontrol ettiği Gazze'de, yerel seçimlerin 11 Aralık 2021'deki ilk turu boykot edilirken, ikinci tur seçimler de burada yapılmadı.

  • Hamas, katılım için "başkanlık ve milletvekilli seçimleri ile Ulusal Meclis seçimlerinin de dahil edildiği kapsamlı seçimlerin yapılmasını" şart koşmuş bu nedenle seçimleri boykot etmişti.

Fetih ve Hamas hareketleri arasında 2007'den bu yana yaşanan ihtilaflar devam ederken, birçok ara buluculuk ve anlaşmaya rağmen anlaşmazlık sonlandırılamadı.

- Fetih Hareketi: Batı Şeria'da yerel seçimleri açık farkla kazandık

Bugün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın liderliğindeki Fetih Hareketi, Batı Şeria'da düzenlenen yerel seçimleri açık farkla kazandıklarını duyurdu.

Filistin resmi ajansı WAFA'da yayımlanan Fetih Hareketi açıklamasında, Batı Şeria'da yapılan yerel seçimlerin ikinci turunu ortaklarıyla birlikte kazandıkları ifade edildi.

Seçimlerde elde edilen zaferin ulusal bir başarı ve Filistin toprakları üzerindeki egemenliğin simgesi olduğu vurgulanan açıklamada, yerel seçimleri kazanmanın "bağımsız Filistin devletini kurma yolunda önemli bir adım" olduğu savunuldu.

Açıklamada, yerel seçimlerin Gazze Şeridi'nde de gerçekleşmesinin Hamas tarafından engellendiği belirtildi.

  • Bu arada Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Üyesi Hüseyin eş-Şeyh, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, resmi olmayan sonuçlara göre Fetih Hareketi'nin Batı Şeria'daki belediye meclislerinin çoğunu kazandığını kaydetti.

Filistin Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Hanna Nasır, dün akşam saatlerinde Batı Şeria'daki yere seçimlerin ikinci turu için oy kullanma süresinin dolduğunu açıklamıştı.

Seçime katılım oranının yüzde 53'e ulaştığını aktaran Nasır, seçim sonuçlarının 27 Mart'ta açıklanacağını belirtmişti.