Filistinlileri hedef alan "el tetikte" politikası, İsrail askerlerini birbirine vurdurdu

İsrail'in Filistinlilere yönelik 'el tetikte' tutumu 2 askerini birbirine vurdurdu.
İsrail'in Filistinlilere yönelik 'el tetikte' tutumu 2 askerini birbirine vurdurdu.

İsrail ordusunun, 13 Ocak'ta Batı Şeria'da bulunan Ürdün Vadisi yakınlarındaki bir üste açılan "dost ateşi" sonucu 2 askerin öldüğünü duyurması üzerine İsrail'in, bir Filistinlinin varlığından şüphelenildiğinde ateş etme yönündeki talimatını tekrar düşündürdü.

Filistinli uzmanlar, İsrail askerlerinin 13 Ocak'ta işgal altındaki Batı Şeria'da kaza eseri birbirlerine ateş açarak 2 askerin ölmesine sebep oldukları olayı"Filistinlilere karşı yürüttükleri el tetikte politikasının bir sonucu" olarak görüyor.

  • İsrail ordusu 13 Ocak sabahı yaptığı açıklamada, Ürdün Vadisi'ndeki bir kampın yakınlarındaki gece nöbeti sırasında "dost ateşi" sonucu 2 İsrailli subayın öldürüldüğünü duyurdu. Açıklamada, askerlerin "yanlış teşhis" nedeniyle birbirlerine ateş açtıkları aktarıldı.
İsrail Savunma Kuvvetleri paraşütçüleri, kuzey Golan Tepeleri'ndeki eğitim alanında bir tugay tatbikatında, 12 Ocak 2022.
İsrail Savunma Kuvvetleri paraşütçüleri, kuzey Golan Tepeleri'ndeki eğitim alanında bir tugay tatbikatında, 12 Ocak 2022.

Kimliğini açıklamayan üst düzey bir subay, İsrail'in "Walla" haber sitesine yaptığı açıklamada, öldürülen 2 subayın "İsrail ordusundaki seçkin komando birliklerinden birinin komutasından" olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

"Olay, Ürdün Vadisi'ndeki Nebi Musa Üssü'nde yapılan tatbikatın ardından yaşanıyor. Söz konusu 2 subay, askeri üssün çevresinde devriye gezmeye çıkıyor, bu sırada bir kişiden şüpheleniyorlar ve onu gözaltına almaya çalışıyorlar. Gözaltı çalışması havaya ateş açılmasıyla sona eriyor. Ancak (şüphelenilerek gözaltına alınmaya çalışılan) bu asker kendisine ateş ettiklerini düşündüğü 2 subayı sırayla vurarak öldürüyor."

İsrail askerlerine verilen talimat: "Taş atan Filistinlilere ateş aç"

  • İsrail kamu yayın kuruluşu KAN'ın 12 Aralık 2021 tarihli haberine göre ordu, askerlere "taş ve molotofkokteyli atan Filistinlilere ateş açmaları" talimatı verdi.

Filistinlilerin olay yerinden çekildiği sırada da uygulanabileceği yönündeki bu talimat, herhangi bir tehlike oluşturmasa dahi İsrail askerlerinin ateş açabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Ürdün Vadisi'ndeki Yahudi yerleşimlerini protesto eden Filistinli göstericiler, çatışmalar sırasında göz yaşartıcı gazın ortasında İsrail güçlerine taş atıyor, 24 Kasım 2020.
Ürdün Vadisi'ndeki Yahudi yerleşimlerini protesto eden Filistinli göstericiler, çatışmalar sırasında göz yaşartıcı gazın ortasında İsrail güçlerine taş atıyor, 24 Kasım 2020.

İsrailli insan hakları kuruluşu B'Tselem, İsrail güçlerinin Batı Şeria'da herhangi bir tehlike oluşturmayan durumlarda da ateş açmayı "rutin bir uygulama" olarak kullandığını belirtiyor.

"Kafasında sadece iki düşünce var; ya ölecek ya öldürecek"

Kudüs Üniversitesi İletişim Bölümü öğretim üyesi Mahmud Fetafita yaptığı açıklamada, 13 Ocak'ta yaşanan olaya ilişkin "Garip bir durum değil." yorumunu yaptı.

Bu devlet, adaletsizlik ve işgal temelleri üzerine kuruldu. Katil olan askerin kafasında sadece iki düşünce var; ya ölecek ya öldürecek. Bu yüzden de eli tetikte.

İsrail askerleri ve Yahudi yerleşimciler için Filistinlilere ateş açmanın "normal bir durum" haline gelmesinde okul müfredatının ve atış poligonlarının rolüne dikkati çeken Fatafita, şunları kaydetti:

"Ateş açmak, psikolojide kazanılmış içgüdü olarak isimlendirilen doğal bir mesele haline geldi. Bu nedenle 2 subayın başına gelenler normal çünkü ateş açan asker onları Arap sanıyordu."

"Filistinlilere karşı aşırı saldırgan bir muamele var"

Ayrım Duvarı (Utanç Duvarı) ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyi yetkililerinden Abdullah Ebu Rahme, İsrail hükûmeti tarafından ateş açmaya ilişkin verilen son talimatların, barışçıl gösterilere katılan Filistinlilerin geri çekilseler bile hedef alınabileceği yönünde olduğunu söyledi.

Filistinlilere karşı aşırı saldırgan bir tutum olduğunu, İsrail askerlerinin Filistinlilere sanki "alt sınıflarmış" gibi muamele ettiğini vurgulayan Ebu Rahme, şöyle konuştu:

Batı Şeria'nın kuzeyindeki Beyta beldesinde 8 ay içinde direniş eylemlerinde 9 Filistinlinin şehit olması işgalcilerin uyguladığı şiddetin ve ateş açma talimatının açık bir göstergesidir.

İsrailli subayların başına gelenlerin "Filistinlilerin yaşadıklarının bir yansıması" olduğuna vurgu yapan Rahme, "Bir Filistinlinin varlığından şüphelenildiğinde derhal ateş etmeleri yönündeki talimat, birbirlerine ateş açmalarına yol açtı. Kendi talimatları kendi askerlerine darbe indirdi." dedi.

İsrailli insan hakları kuruluşu B'Tselem'de araştırmacı Musa Ebu Haşhaş da konuyla ilgili şunları kaydetti:

İsrail askerlerinin, yaşadıkları korku nedeniyle her zaman ellerinin tetikte olduğu iddia ediliyor ancak bu doğru değil. Çünkü nükleer bir devlet savunmasız bir halktan korkamaz.