GündemGazzeli öğrenciler için ilk ders zili çaldı

Gazzeli öğrenciler için ilk ders zili çaldı

HABER MASASI REUTERS, MECRA, AA 1 DAKİKADA OKUNUR
Gazzeli öğrenciler için ilk ders zili çaldı
Gazzeli öğrenci, yaz tatilinin ardından ilk ders için okullarına koştu.
Fotoğraf : Mostafa Hossana AA
BEĞEN

Gazze’de yaşayan yarım milyondan fazla Filistinli öğrenci, yaz tatilinin ardından ders başı yaptı. Gazze Şeridi Eğitim Bakanlığı Halkla İlişkiler ve Medya Direktörü Mutasım el Minavi’nin yaptığı açıklamaya göre, sayısı 500 binin biraz üzerindeki Gazzeli öğrencilerin 267 bini devlet okullarına giderken geri kalan öğrenciler de Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA) okullarına devam ediyor.

Yeni okul yılının, yıllardır devam eden ambargo ve son dönemde iyice bozulan ekonomik koşulların getirdiği zorluklara rağmen başladığına dikkat çeken el Minavi, pek çok öğrencinin okul üniforması ve kırtasiye malzemeleri gibi temel ihtiyaçlardan dahi yoksun olduğunu söylüyor.

Gazzeli öğrenciler, ilk dersleri için sınıflarındaki yerlerini aldı. (Duvardaki yazı: İlim nurdur, cehalet karanlıktır.) (Mohammed Salem / Reuters)
Gazzeli öğrenciler, ilk dersleri için sınıflarındaki yerlerini aldı. (Duvardaki yazı: İlim nurdur, cehalet karanlıktır.) (Mohammed Salem / Reuters)

Öte yandan Gazze ve Batı Şeria yönetimleri arasında yaşanan anlaşmazlıklar ve zaten düşük olan öğretmen maaşlarının düzenli olarak ödenememesi sebebiyle bu yıl da öğretmen istihdamı sağlanamadı. Üst üste dört yıldır bu konuda çözüm üretilemediğini belirten el Minavi, “pek çok branşta eğitimci eksikliği yaşadıklarını ve okul çağındaki çocukların bu eksikliğin en büyük mağdurları olduğunu” söylüyor.

Hamas ve El Fetih’in, 2014 yılında Filistin Birlik Hükümeti kurulması ve Gazze ve Batı Şeria’nın tek merkezden yönetilmesi yönünde karar almasının ardından Gazze’ye yönelik sağlık ve eğitim harcamalarında büyük oradan kesintiler yaşanmıştı.

UNRWA'ya bağlı okullar, ABD'nin maddi yardımı kesmesine rağmen eğitim faaliyetlerine devam edecek. (Mostafa Hossana / AA)
UNRWA'ya bağlı okullar, ABD'nin maddi yardımı kesmesine rağmen eğitim faaliyetlerine devam edecek. (Mostafa Hossana / AA)

ABD’nin de UNRWA üzerinden yaptığı maddi yardımları sonlandırmasıyla birlikte Gazze Eğitim Bakanlığı’na bağlı 712 devlet okulu neredeyse sıfır bütçeyle eğitime devam etmeye çalışıyor.

UNRWA da, maddi yardımların kesilmesine karşın eğitim faaliyetlerine devam edeceğini açıklamıştı. Ajans’ın, Doğu Kudüs ve Gazze’nin yanı sıra Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki mülteci kamplarında da okulları bulunuyor ve bu bölgelerin tamamındaki 711 okulda toplam 526 bin Filistinli öğrenci eğitim görüyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Lübnan'da hükümet nihayet kuruldu
Lübnan'da hükümet nihayet kuruldu
Bu hafta İslam coğrafyasında; Lübnan'da Hasan Diyab başkanlığında yeni hükümetin kurulması, Yemen'de Husilerin 100 kişiyi öldürdüğü katliam, Malezya'nın geldiği ülkelere geri iade ettiği çöp yığınları, Uluslararası Adalet Divanı'nın Arakanlı Müslümanlara umutlandıran kararı haberleri öne çıktı.Lübnan'da hükümet nihayet kurulduLübnan'da, ekim ayında...

PORTRELER

Pakistan'ın isim babası: Rahmet Ali
Pakistan'ın isim babası: Rahmet Ali
Pakistan’ın bağımsızlık sürecini düşündüğümüzde akla gelen ilk isimler; iki millet teorisini ortaya atan İslam şairi Muhammed İkbal ve bağımsız Pakistan’ın ilk lideri Kaid-i Azam Muhammed Ali Cinnah’tır. Ancak bu iki isimden daha önce Pakistan Devletinin kurulmasının ilk savunucusu, Müslüman milliyetçisi Rahmet Ali'dir. Rahmet Ali, Britanya Hindist...

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

İsrail'in göz yumduğu İbrahimî Cami Katliamı
İsrail'in göz yumduğu İbrahimî Cami Katliamı
Baruch Goldstein adlı Yahudi fanatiğin 25 Şubat 1994 tarihinde 29 Müslümanı öldürdüğü Harem-i İbrahim Camisi’ndeki katliam, tarihe "El Halil Camii (Harem-i İbrahim) Katliamı" olarak geçti.Harem-i İbrahim Camisi, Yahudi inancına göre Mescid-i Aksa’da olduğuna inanılan “Süleyman Mabedi”nden sonra yeryüzündeki en kutsal mabet kabul ediliyor. İşgal alt...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz