GündemGazzeli öğrenciler için ilk ders zili çaldı

Gazzeli öğrenciler için ilk ders zili çaldı

HABER MASASI REUTERS, MECRA, AA 1 DAKİKADA OKUNUR
Gazzeli öğrenciler için ilk ders zili çaldı
Gazzeli öğrenci, yaz tatilinin ardından ilk ders için okullarına koştu.
Fotoğraf : Mostafa Hossana AA
BEĞEN

Gazze’de yaşayan yarım milyondan fazla Filistinli öğrenci, yaz tatilinin ardından ders başı yaptı. Gazze Şeridi Eğitim Bakanlığı Halkla İlişkiler ve Medya Direktörü Mutasım el Minavi’nin yaptığı açıklamaya göre, sayısı 500 binin biraz üzerindeki Gazzeli öğrencilerin 267 bini devlet okullarına giderken geri kalan öğrenciler de Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA) okullarına devam ediyor.

Yeni okul yılının, yıllardır devam eden ambargo ve son dönemde iyice bozulan ekonomik koşulların getirdiği zorluklara rağmen başladığına dikkat çeken el Minavi, pek çok öğrencinin okul üniforması ve kırtasiye malzemeleri gibi temel ihtiyaçlardan dahi yoksun olduğunu söylüyor.

Gazzeli öğrenciler, ilk dersleri için sınıflarındaki yerlerini aldı. (Duvardaki yazı: İlim nurdur, cehalet karanlıktır.) (Mohammed Salem / Reuters)
Gazzeli öğrenciler, ilk dersleri için sınıflarındaki yerlerini aldı. (Duvardaki yazı: İlim nurdur, cehalet karanlıktır.) (Mohammed Salem / Reuters)

Öte yandan Gazze ve Batı Şeria yönetimleri arasında yaşanan anlaşmazlıklar ve zaten düşük olan öğretmen maaşlarının düzenli olarak ödenememesi sebebiyle bu yıl da öğretmen istihdamı sağlanamadı. Üst üste dört yıldır bu konuda çözüm üretilemediğini belirten el Minavi, “pek çok branşta eğitimci eksikliği yaşadıklarını ve okul çağındaki çocukların bu eksikliğin en büyük mağdurları olduğunu” söylüyor.

Hamas ve El Fetih’in, 2014 yılında Filistin Birlik Hükümeti kurulması ve Gazze ve Batı Şeria’nın tek merkezden yönetilmesi yönünde karar almasının ardından Gazze’ye yönelik sağlık ve eğitim harcamalarında büyük oradan kesintiler yaşanmıştı.

UNRWA'ya bağlı okullar, ABD'nin maddi yardımı kesmesine rağmen eğitim faaliyetlerine devam edecek. (Mostafa Hossana / AA)
UNRWA'ya bağlı okullar, ABD'nin maddi yardımı kesmesine rağmen eğitim faaliyetlerine devam edecek. (Mostafa Hossana / AA)

ABD’nin de UNRWA üzerinden yaptığı maddi yardımları sonlandırmasıyla birlikte Gazze Eğitim Bakanlığı’na bağlı 712 devlet okulu neredeyse sıfır bütçeyle eğitime devam etmeye çalışıyor.

UNRWA da, maddi yardımların kesilmesine karşın eğitim faaliyetlerine devam edeceğini açıklamıştı. Ajans’ın, Doğu Kudüs ve Gazze’nin yanı sıra Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki mülteci kamplarında da okulları bulunuyor ve bu bölgelerin tamamındaki 711 okulda toplam 526 bin Filistinli öğrenci eğitim görüyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Irak’taki protestoların arka planda kalan gerekçesi
Irak’taki protestoların arka planda kalan gerekçesi
Bu hafta İslam coğrafyasında, İran'ın müdahalesiyle görevinden azledilmesi Irak'taki protestoların başlamasında etkili olan General Saadi, Tunus'ta parlamento seçimlerinden Nahda Hareketi'nin galip çıkması, İran'ın Irak'taki göstericilere itidal çağrısı, İran destekli Husiler ve BAE destekli koalisyon arasında sıkışmış durumda olan Yemen'in bölünme...

PORTRELER

Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
12.asrın hemen başlarında, Asya'nın orta ve batı kesim şehirleri; ilim, sanat ve ticarette altın devirlerini yaşıyorlardı. Her biri, Kaf dağının ardından sıyrılıp gelmiş süslü masal şehirleri gibi olan; Semerkant, Buhara, Gürgenç, Nişabur, Belh güzellik ve estetikte birbiriyle yarışıyorlardı. O günlerde, bölgede bir büyük güç hüküm sürüyor, onun ya...

HAREKETLER

Leşker-i Tayyibe Örgütü
Leşker-i Tayyibe Örgütü
Güney Asya’nın düşman kardeşleri Hindistan ve Pakistan arasında önemli sorunlardan bir tanesi de bölgedeki tansiyonun zaman zaman yükselmesine ve karşılıklı çatışmalara sebebiyet veren yerel örgütlerdir. Bunlardan biri de Leşker-i Tayyibe örgütüdür. Saf, temiz ordu anlamına gelen Leşker-i Tayyibe 1987 yılında kuruldu. Hedefleri arasında; cihadın Al...

MALUMAT

Güçlü Afrika'nın kara savaşçısı: Rabih
Güçlü Afrika'nın kara savaşçısı: Rabih
Avrupalı denizcilerin 15. yüzyılın sonlarında Hint Okyanusu’na doğru başlattıkları deniz seferleri, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kıyımın ilk adımlarıydı. Yeni yerlerin keşfi adı altında çıkılan bu yolculuk, dünyanın en büyük ikinci kıtası olan Afrika’nın kağıt üzerinde paylaşılmasıyla birlikte akıl almaz yıkımları beraberinde getirecekti.Topr...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz