GündemHindistan ayakta

Hindistan ayakta

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Hindistan ayakta
Müslümanları dışarıda bırakan yeni vatandaşlık yasası, on binleri sokaklara döktü.
BEĞEN

Hindistan'da geçtiğimiz hafta kabul edilen ve ülkedeki Müslüman azınlıkları dışarıda bırakan vatandaşlık yasası, ülke çapında gösterilere neden oluyor. Günlerdir sokakları dolduran on binlerce Müslüman, yasanın kendilerini kapsamamasını protesto ederken, polisin kalabalıklara müdahalesi sonucu en az altı kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sokaklarda günlerdir gösteriler devam ediyor.
Sokaklarda günlerdir gösteriler devam ediyor.

Başkent Yeni Delhi, Hayrabarad ve Varanasi başta olmak üzere Hindistan'ın bütün büyük şehir ve eyaletlerinde sokakların göstericilerle dolduğu kaydedildi. Uttar Pradeş'teki Aligarh Müslüman Üniversitesi'nde polisin öğrencileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandığı aktarılırken, Assam'da da durumun kritik olduğu açıklandı.

Kısaca "CAB" (Citizenship Amendment Bill), 2015'ten önce Afganistan, Pakistan ve Bangladeş'ten Hindistan'a gelip yerleşen Hindu, Sih, Budist, Jainist, İranlı ve Hıristiyanlara hızlı bir şekilde Hindistan vatandaşlığı verilmesini öngörüyor. Ülkede milyonlarca Müslüman azınlık yaşadığı halde, onlar yasanın kapsamına dahil edilmedi.

Müslüman azınlıklar, kendilerini yok sayan yasaya tepkili.
Müslüman azınlıklar, kendilerini yok sayan yasaya tepkili.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Müslümanların hızlı vatandaşlık kapsamına alınmamasını, "Onlar, komşu ülkelerde azınlık olarak yaşamıyorlar" sözleriyle savundu.

CAB yasasının, Hindistan'ın Assam gibi bölgelerinde, Hinduları çoğunluk haline getireceğinden ve böylece din temelli çatışmaların yoğunlaşmasına yol açacağından endişe ediliyor.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

HAFTANIN ÖZETİ

Kudüs'ü İsrail'e bırakan sözde barış planı
Kudüs'ü İsrail'e bırakan sözde barış planı
Bu hafta İslam coğrafyasında ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı sözde barış planı, İsrail yönetiminin, vatandaşlarına ilk defa Suudi Arabistan'a seyahat izni vermesi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkındaki iddianamenin mahkemeye gönderilmesi, sözde barış planının Netanyahu'nun partisi Likud'un oylarını artırması haberleri öne çıktı.Kudü...

PORTRELER

Baas'ın Irak'taki son yumruğu
Baas'ın Irak'taki son yumruğu
Amerikan askerlerinin Bağdat’a girdiğini duyan motosiklet tamircisi Hasan el-Jaburi, eline aldığı balyozuyla Firdevs Meydanı’ndaki Saddam Hüseyin heykelini yıkmaya doğru koştuğunda takvimler 9 Nisan 2003’ü gösteriyordu. Baas Partisi’nin Irak’taki son temsilcisi artık tarihe karışmak üzereydi.Saddam Hüseyin, 28 Nisan 1937 tarihinde, Dicle Nehri kıyı...

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

Kudüs semalarında bir Osmanlı tayyaresi
Kudüs semalarında bir Osmanlı tayyaresi
Tarihler 1913’ü gösterirken Cihan İmparatorluğu Devlet-i Âli Osmani iyiden iyiye gerileme sürecine girmiş, kısa sürede Avrupa kıtasındaki yaklaşık 175.000 km2 toprağını kaybetmiş ve çöküşün sancıları artık şiddetli şekilde hissedilmeye başlanmıştır.Dünyada Fransız İhtilali ile başlayan milliyetçilik akımı ve beraberinde getirdiği toplumsal dönüşüm,...
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.