Hindistan Müslümanları ateş çemberinde

Hindistan Müslümanlarının yaşadıkları yerleri hedef alan saldırılarda 85 yaşındaki kadın yanarak can verdi.
Hindistan Müslümanlarının yaşadıkları yerleri hedef alan saldırılarda 85 yaşındaki kadın yanarak can verdi.

Hindistan'da, Müslüman göçmenleri kapsam dışı bırakacak şekilde değiştirilen "Vatandaşlık Yasası"na karşı protestolarda başkent Yeni Delhi'de 23 Şubat Pazar gününden bu yana 35 sivil hayatını kaybetti. Şiddet olaylarının gittikçe tırmandığı ülkede, Hindu çeteler Müslümanlara ait ibadethaneleri ve iş yerlerini ateşe veriyor. Son olarak, 25 Şubat Salı günü, 85 yaşındaki bir kadının, radikal milliyetçi Hindu çeteler tarafından ateşe verilen evinde can verdiği bildirildi.

Hindistan'da, Pakistan, Afganistan ve Bangladeş'ten gelen 6 dini gruba vatandaşlık yolunu açan ancak aynı durumdaki Müslüman göçmenleri kapsam dışı bırakacak şekilde değiştirilen "Vatandaşlık Yasası"na karşı protestolarda başkent Yeni Delhi'de 23 Şubat Pazar gününden bu yana 35 sivil hayatını kaybetti.

Hint basınındaki haberlere göre, dün Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval'in Yeni Delhi'nin kuzeydoğu bölgelerinde pazar gününden beri süren gösterilerde şiddet olaylarının yaşandığı bölgeleri ziyaret ettikten sonra "her şey yolunda" açıklaması yapmasının ardından gösteriler devam etti.

 Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval'in şiddet olaylarının yaşandığı bölgeleri ziyareti.
Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval'in şiddet olaylarının yaşandığı bölgeleri ziyareti.

Olaylarda, bir emniyet amiri ve istihbarat görevlisinin de aralarında bulunduğu 35 kişi yaşamını yitirirken, 130'un üzerinde kişi gözaltına alındı.

Sosyal medyaya yansıyan bir görüntüde, sırtı dönük şekilde yerde yatan bir Müslüman'a onlarca kişi tarafından "Jai Shri Ram (Tanrı Ram'a selam olsun)" sloganları eşliğinde sopalarla vurulduğu görüldü.

Hinduların saldırısına uğrayan Müslüman.
Hinduların saldırısına uğrayan Müslüman.

Öte yandan, şehrin Mustafabad bölgesinde, Müslüman ailelerin bölgeden taşındıkları belirtildi.

Mustafabad bölgesindeki şiddet olayların ardından Müslümanlar bölgeden ayrılmaya başladı.
Mustafabad bölgesindeki şiddet olayların ardından Müslümanlar bölgeden ayrılmaya başladı.

85 yaşındaki kadın yanarak can verdi

Şiddet olaylarının devam ettiği sırada, 25 Şubat Salı günü, 85 yaşındaki bir kadının, radikal milliyetçi Hindu çeteler tarafından ateşe verilen evinde can verdiği bildirildi.

Kundaklama sırasında dışarıda bulunan yaşlı kadının oğlu Muhammed Said Salmani, annesinin, çıkan yangında öldüğünü, diğer aile üyelerinin de çatıya çıkarak hayatta kaldığını belirtti.

Salmani, evde bulunan tüm takılarının yağmalandığını dile getirdi.

Ülkede Aralık 2019'dan bu yana devam eden protestolarda 58 kişi öldü.

Hindu çeteler tarafından ateşe verilen camiden geriye kalanlar.
Hindu çeteler tarafından ateşe verilen camiden geriye kalanlar.

"Sessiz seyirciler"e tepki

Muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresinin (INC) Başkanı Sonia Gandi ile INC'den ülkenin eski Başbakanı Manmohan Singh, CumhurbaşkanıRam Nath Kovind'e şiddet olaylarıyla ilgili taleplerini içeren memorandum verdi.

Gandi, Hindistan Halk Partisi (BJP) yönetiminin ve Delhi hükümetini, yaşanan olaylar sırasındaki tutumları sebebiyle "sessiz seyirciler" olarak nitelendirdi.

Delhi'de son durum...
Delhi'de son durum...

Eleştiren yargıç transfer edildi

BJP'li siyasetçilerin nefret söylemlerine yönelik polisin neden Ön Bilgilendirme Raporu (FIR) oluşturmadığını soran Delhi Yüksek Mahkemesi hakimi S. Muralidhar, dün gece Pencap ve Haryana Yüksek Mahkemesine transfer edildi.

Hakimin transfer edilmesi muhalefet liderlerince eleştirildi. Hindistan Hukuk ve Adalet ile İletişim, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ravi Shankar Prasad ise hakim Muralidhar'ın transferini "rutin gelişme" şeklinde niteleyerek, muhalefeti bu durumu siyasallaştırmakla suçladı.

Delhi Yüksek Mahkemesinin en yüksek üçüncü yargıçlarından hakim S. Muralidhar, dün, sosyal aktivistler Harsh Mander ve Farah Nakvi tarafından mahkemeye sunulan "acil dilekçe" sonucu yapılan duruşmada, BJP'li siyasetçiler Kapil Mishra, Anurag Thakur, Abhay Verma ve Parvesh Verma'nın nefret söylemlerine ilişkin polisin neden FIR oluşturmadığını sormuştu.

Yargıç Muralidhar, Delhi Polisinden FIR oluşturup oluşturmayacağına ilişkin ivedi cevap vermesini istemiş, "Bu ülkede 1984 benzeri başka bir olayın gerçekleşmesine izin veremeyiz." diye konuşmuştu.

Hindistan'da FIR, görevdeki polis tarafından yaşanan olayla ilgili kayıt altına alınan bilgiyi içeriyor. Polis, FIR'e dayanarak soruşturmasını başlatıyor.

İmran Han'dan dünyaya harekete geçin çağrısı

Pakistan Başbakanı İmran Han, Twitter'dan, Hindistan'da Nazi'den ilham alan RSS (Ulusal Gönüllüler Organizasyonu) ideolojisinin ülkeyi ele geçirdiğini belirtti.

Hindistan'da 200 milyon Müslüman'ın hedef haline geldiğini kaydeden Han, "Dünya toplumu şimdi harekete geçmeli." ifadesini kullandı.

Han, azınlıkların Pakistan'ın eşit vatandaşları olduğunun altını çizerek, Pakistan'da yaşayan gayrimüslim vatandaşlara veya onların ibadet yerlerinin hedefle alınmasına yönelik eylemlere karşı Pakistan halkını uyardı ve bu kişiler hakkında kesin işlem yapılacağını bildirdi.