Hindistan, Müslümanları vatansız bırakıyor

Müslümanları ikinci sınıf vatandaş haline getirmek ve birçoğunu vatansız bırakmak için hazırlanan tasarı Yeni Delhi'de protesto edildi.
Müslümanları ikinci sınıf vatandaş haline getirmek ve birçoğunu vatansız bırakmak için hazırlanan tasarı Yeni Delhi'de protesto edildi.

New York Times gazetesi, Hindistan'daki Müslümanların, son dönemde hükümetin attığı adımlar sonucu diken üstünde olduğunu yazdı. Başbakan Narendra Modi hükümeti, Assam'da çoğunluğu Müslüman 1,9 milyon kişinin Ulusal Vatandaş Sicili listesi dışında bırakılmasına yönelik adım attı. Hükümet daha sonra 5 Ağustos'ta Cammu Keşmir eyaletinin özel statülü yapısını ortadan kaldırdı ve eyalet, iki birlik toprağına böldü. Hindu ve Müslümanlar arasında tartışmalara yol açan Babri Camisi davası, 9 Kasım'da Hindular lehine karara bağlandı. Hint hükümeti, Vatandaşlık Değişikliği Yasası ile özellikle Pakistan, Bangladeş ve Afganistan'dan gelen Hindu, Hristiyan, Budist, Jain, Parsi ve Hristiyanlara vatandaşlık verileceğini duyururken, Müslümanları bunun dışında bıraktı.

Hindistan'da, federal meclisin alt kanadından geçen tartışmalı vatandaşlık yasa tasarısı, çevre ülkelerden gelen 6 farklı dini gruba vatandaşlık yolunu açarken, aynı pozisyondaki Müslüman göçmenleri dışarıda bırakıyor.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, Hindistan'daki Müslümanlar son dönemde hükümetin attığı adımlar nedeniyle kendilerini huzursuz hissediyor.

Hint Müslümanlar, tasarıyı, dünyadaki en çok Müslüman nüfusa sahip ikinci ülke Hindistan'ın, 200 milyon Müslüman'ı ikinci sınıf vatandaş haline getirmek ve birçoğunu vatansız bırakmak için atılan bir adım olarak görüyor.

Hint Müslümanlar.
Hint Müslümanlar.

Tüm Hindistan Müslüman Meclisi Birliği Başkanı (AIMIM) ve Haydarabad Milletvekili Asaduddin Uveysi, tasarıya tepki göstererek, "Totalitarizme, faşist bir devlete doğru gidiyoruz. Hindistan'ı teokratik bir ülke yapıyoruz." dedi.

"Milliyetçi politika izleyen Modi ve partisi diğer etnik grupları dışlıyor"

Mayısta büyük bir çoğunluk elde ederek genel seçimleri kazanan ve Hindu ulusunu önceleyen bir ideolojiye sahip Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve partisi, o tarihten bu yana Hindu milliyetçilerini memnun eden ancak Müslümanlar için "huzur bozucu" adımlar attı.

Başbakan Modi ve liderliğini yaptığı Hindistan Halk Partisi (BJP), ilk olarak Assam'da çoğunluğu Müslüman 1,9 milyon kişinin Ulusal Vatandaş Sicili (NRC) listesi dışında bırakılmasına yönelik girişimde bulundu.

Daha sonra hükümet, 5 Ağustos'ta Cammu Keşmir eyaletinin özel statülü yapısını ortadan kaldırdı ve eyaleti iki birlik toprağına böldü. On yıllardır Hindu ve Müslümanlar arasında tartışmalara yol açan Babri Camisi arazisi de 9 Kasım'da Hindular lehine karara bağlandı.

Hint mahkemesi, 6 Aralık 1992'de Hindu çeteler tarafından yıkılan Babri Camisi arazisini tapınak inşa etmeleri için Hindulara tahsis etti.
Hint mahkemesi, 6 Aralık 1992'de Hindu çeteler tarafından yıkılan Babri Camisi arazisini tapınak inşa etmeleri için Hindulara tahsis etti.

Müslümanları tedirgin eden bu adımlara ek olarak, Hint hükümeti, Yeni Vatandaşlık Değişikliği Yasası ile özellikle Pakistan, Bangladeş ve Afganistan'dan gelen Hindu, Hristiyan, Budist, Jain, Parsi ve Hristiyanları korumaya çalıştığını belirtiyor. Fakat yasanın, ailelerinin nesiller boyunca Hindistan'da yaşadığına dair kanıt üretemeyen Müslümanların hapis veya sınır dışı edilmesini kolaylaştıracağı belirtiliyor.

Müslümanları hedef alan saldırılar arttı

Modi'nin yönetimi altında, Hindistan'da Müslüman karşıtı anlayış açıkça daha yaygın ve halka açık bir hale geldi. Müslümanlara yönelik nefret suçu saldırıları son yıllarda arttı. Hindu dindarlığı ve milliyetçiliği, popüler kültürün ve politikanın merkezi haline geldi.

Modi yönetimindeki Hindistan'da Müslümanları hedef alan saldırılar arttı.
Modi yönetimindeki Hindistan'da Müslümanları hedef alan saldırılar arttı.

Yasa değişikliğini savunan Hindistan'ın ünlü aktörlerinden ve parlamento üyesi Ravi Kishan, "Müslüman ülkeler var, Yahudi ülkeler var, herkesin kendi kimliği var. Ve biz bir milyarın üzerindeyiz değil mi? Biz kesinlikle bir kimliğe sahip olmalıyız." ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, "Hindistan'ı Hindu ülkesi haline getirmeye mi çalışıyorsunuz?" sorusuna gülerek cevap veren Kishan, "Hindistan her zaman Hindu ülkesi olmuştur. Müslümanlar aynı zamanda Hindular." dedi. Kishan, ileride Hindistan'ın adının Hintçe'deki hali "Bharat"a dönüştürüleceğini sözlerine ekledi.

Eyaletlerde ve mecliste hükümete tepki

Tasarıya karşı, kuzeydoğu eyaletlerinde protesto gösterileri düzenlenirken göstericiler, Modi ve İçişleri Bakanı Amit Şah'ın posterlerini yaktı ve kuklalarını astı. Bölge halkı okulların, marketlerin ve pazarların kapatılması yönünde eylemler düzenlemeye hazırlanıyor.

Başbakan Modi ve İçişleri Bakanı Amit Şah'ın da aralarında bulunduğu siyasilerin kuklalarını asan göstericiler.
Başbakan Modi ve İçişleri Bakanı Amit Şah'ın da aralarında bulunduğu siyasilerin kuklalarını asan göstericiler.

Hindistan Ulusal Kongresi (INC) üyeleri tasarıya tepki gösterdi. Ülkenin kurucu liderleri Mahatma Gandi ve Jawaharlal Nehru'nun, Hindistan'ı, ülkenin nüfusunun yüzde 80'i Hindu olmasına rağmen resmi olarak bir Hindu ülkesi olarak tanımlamadığı hatırlatıldı.

INC'nin eski lideri ve Jawaharlal Nehru'nun torunu Rahul Gandi, "Hindistan herkese aittir. Tüm topluluklara, tüm dinlere ve tüm kültürlere." dedi.

Sol partilerden parlamento üyeleri yeni yasayı protesto etti.
Sol partilerden parlamento üyeleri yeni yasayı protesto etti.

INC'den Şaşi Taror, tasarıyı, "Hindistan fikrine bütünüyle saldırı" olarak nitelendirdi.

Göçmenler için hapishaneler kuruluyor

Hükümetin, binlerce göçmen için büyük bir hapishane ağı kurduğuna dikkati çeken muhalifler, Müslümanların buralara gönderilebileceğini belirtiyor.

İnsan hakları avukatı Wadud, "Her eyalette, Müslümanlar (vatandaşlık için istenen) belgeler etrafında koşturuyor. Korku ortamı yaratıldı." dedi.

Hindistan, göçmenlere yıldırma politikası uyguluyor.
Hindistan, göçmenlere yıldırma politikası uyguluyor.

Tasarıya tepki gösterenler, vatandaşlık tasarısının Hindistan'da yaşayan Müslümanları tanımlamak ve sınır dışı etmek için yapılan kampanyaların bir parçası olduğunu dile getiriyor.

Yasayı savunanlar, vatandaşlardan değil göçmenlerden konuştuklarını dile getirerek, Hindistan'daki Müslüman göçmenlerin ülkeyi terk etmesini ve komşu ülkelere mülteci olarak sığınmalarını istiyor.

Hindistan'ı bir Hindu milleti haline getirmek, Modi'nin ve bir zamanlar üyesi olduğu Hindu milliyetçisi örgüt Hindistan Gönüllüler Organizasyonu'nun (RSS) temel hedefi.

Assam'daki vatandaşlık sicili çalışmasının tüm ülkede uygulanacağını duyuran İçişleri Bakanı Amit Şah, yeni tasarıyla Hinduları ve Müslüman olmayanları koruma sözü verirken, "hedefinin Müslümanlar olduğunu" açıkça belirtmiş oldu.