Hindistan'da çevre kirliliği sorunu için tek kullanımlık plastik yasağı getirildi

Hindistan'da sokaklar, kanalizasyonları, nehirleri ve okyanusları tıkayan ve ayrıca hayvanları öldüren tek kullanımlık plastik ürünlerle doluyor.
Hindistan'da sokaklar, kanalizasyonları, nehirleri ve okyanusları tıkayan ve ayrıca hayvanları öldüren tek kullanımlık plastik ürünlerle doluyor.

Yılda yaklaşık 14 milyon ton plastik kullanan Hindistan, çevre kirliliği ile mücadele için tek kullanımlık plastik ürünleri yasakladı.

  • CNN’in haberine göre, Hint yetkililer, ülkede büyük bir problem haline gelen çevre kirliliğinin önüne geçmek için adım attı.

Yetkililerden yapılan açıklamada, tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımının yasaklandığı ancak plastik poşetlerin şimdilik yasaktan muaf olduğu belirtildi.

Yasağın; pipet, çatal-bıçak, kulak temizleme çubukları, ambalaj, balonlar için kullanılan plastik çubuklar, dondurma ve sigara paketlerini içerdiği bilgisi paylaşıldı.

Yiyecek-içecek firmaları, söz konusu yasağa uyum sağlamak için kendilerine yeterli zaman verilmediğinden şikayet ederken, bazı uzmanlar yasağı uygulamanın zor olacağı değerlendirmesinde bulunuyor.

Tek kullanımlık plastik ürünlerin yasa dışı kullanımının, satışının, dağıtımının, stoklanmasının takip edilmesi amacıyla kontrol mekanizması kurulmasına karar verildi.

Pipetin muaf tutulması istenmişti

Plastik üreticileri, enflasyonu ve muhtemel iş kayıplarını gerekçe göstererek hükümeti yasağı ertelemeye çağırdı. Hindistan Çevre Bakanı Bhupender Yadav ise planın 1 yıl önce açıklandığını hatırlatarak, "Artık o süre doldu" dedi.

  • PepsiCo, Parle Agro, Dabur ve Amul ise pipetlerin yasaktan muaf tutulmasını istemişti. Ancak hükümet şu anda plastik poşetleri yasaktan muaf tuttu ve üreticilerden ve ithalatçılardan yeniden kullanımı teşvik etmek için kalınlığı arttırmalarını istedi. Bazı uzmanlar ise yasağı uygulamanın zor olabileceğini ifade ediyor.

Plastik şişeler gibi binlerce başka plastik ürün ise yasak kapsamında değil. Ancak hükümet, üreticilerin kullanımlarından sonra geri dönüşümünden veya imhasından sorumlu olmaları için belirli hedefler koydu.

Ülkedeki plastik sorunu

Yılda yaklaşık 14 milyon ton plastik kullanılan Hindistan’da plastik atıkların geri dönüşümü veya imhası için bir sistem bulunmaması, büyük çevre kirliliğine yol açıyor. Sokaklar, kanalizasyonları, nehirleri ve okyanusları tıkayan ve ayrıca hayvanları öldüren tek kullanımlık plastik ürünlerle doluyor.