İSLÂM DÜNYASININ DÖRT BİR YANINDAN GÜNCEL SİYASÎ VE KÜLTÜREL HABERLER, DERİNLİKLİ DOSYALAR, BİYOGRAFİLER, OKUNACAK KİTAPLAR VE DAHA FAZLASI... ÖZELLİKLE TARİHTE GERÇEKLEŞEN HADİSELERİN YIL DÖNÜMLERİNİ HATIRLAMAK VE HER YERDE RASTLAYAMAYACAĞINIZ SIRA DIŞI FOTOĞRAF VE GÖRSELLERLE TANIŞMAK İSTEYENLERE... MÜSLÜMAN DÜNYANIN NABZI, BURADA ATIYOR.

20.356 Takipçi
MECRA HAKKINDA

Hitler’den medet

Hitler’den medet
Hitler’den medet

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 2015 yılında yaptığı bir açıklama sırasında, Yahudilere soykırım yapılması fikrinin Kudüs Müftüsü Hacı Emin el Huseynî'ye ait olduğunu iddia etti.

İçindekiler

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 2015’te yaptığı bir açıklamada, Nazi lideri Adolf Hitler’e Yahudi soykırımı için fikir veren kişinin Kudüs Müftüsü Hacı Emin el Huseynî olduğunu iddia etmişti. Huseynî’nin İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler’le Berlin’de yaptığı ünlü görüşmeye atıfta bulunan Netanyahu, Filistinlilerin şuur altında soykırım düşüncesinin bulunduğunu dile getirdi.

Netanyahu’nun bu iddiası tarihçiler, akademisyenler ve gazeteciler tarafından hızlı bir şekilde yalanlandı. İddiaya karşı çıkan isimler arasında Siyonist tarihçi ve akademisyenlerin de bulunması özellikle dikkat çekiciydi. Yapılan karşı açıklamalarda, Nazi katliamının ikilinin arasındaki görüşmeden çok önce başladığı vurgulandı.