Hz. Peygamberin Hayatı ve İslam Medeniyeti Müzesi hizmete açıldı

Hz. Peygamberin Hayatı ve İslam Medeniyeti Müzesi hizmete açıldı.
Hz. Peygamberin Hayatı ve İslam Medeniyeti Müzesi hizmete açıldı.

Mekke Emiri Prens Halid el-Faysal himayesinde Dünya İslam Birliği (Rabıta), Genel Sekreter Dr. Şeyh Muhammed el- İsa’nın rehberliğinde Suudi Arabistan'da "Expo Hac 2023" fuarı başladı. Expo Hac 2023 etkinlikleri kapsamında Hz. Peygamberin Hayatı ve İslam Medeniyeti Müzesi hizmete açıldı ve müzenin yeni versiyonu, dönemin kültürel yapısını temsil ediyor. Sanal gerçeklik ile Peygamberler Odası'ndan sahneler gösterilmesi çağdaş tekniklerin gelecekte İslam'ı ve kültürünü yansıtmak için nasıl kullanılacağına dair ipucu verdi.

Expo Hac 2023 etkinlikleri kapsamında Hz. Peygamberin Hayatı ve İslam Medeniyeti Müzesi hizmete açıldı.

Dünya İslam Birliği (Rabıta), Genel Sekreter Dr. Şeyh Muhammed el- İsa’nın rehberliğinde Expo Hac 2023 etkinlikleri kapsamında Hz. Peygamberin Hayatı ve İslam Medeniyeti Müzesi’ni hizmete açtı. Müzenin yeni versiyonu, Hz. Muhammed’in hayatı ve İslam medeniyetinin içeriğini vurgulamada türünün en önemli kültürel yapısını temsil ediyor.

Mekke'deki As-Sahabe Sergisi'nden bir kare.
Mekke'deki As-Sahabe Sergisi'nden bir kare.

Rabıta, Suudi Arabistan 2030 Vizyonu çatısı altında Kâbe’ye gelenlere sunulan hizmetleri iyileştirmek için yenilikçi hizmetler ve çözümler sunma konusunda dünyanın en büyük fuarına katılıyor.

"Expo Hac 2023" fuarı başladı.
"Expo Hac 2023" fuarı başladı.

Rabıta’nın standını ziyaret edenler, Hz. Peygamber'in hayatı hakkında bilgilendirilecek. Bu şekilde, hac ve umre için veya yalnızca ziyaret için gelenler, Hz. Muhammed’in hayatı ve İslam medeniyeti hakkında önemli bilgilere sahip olacak.

Hz. Peygamber’in Hayatı ve İslam Medeniyeti Müzesi’nde, ‘Yaşıyormuşçasına Hz. Peygamber’in Hayatı’ sloganını taşıyan çok sayıda bölüm ve stant yer alıyor. Bunların arasında, tarihi maketler, modern atlaslar ve yaratıcı tekniklerle Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'de sanki Hz. Peygamber (sav) ile berabermişsiniz gibi hissettiren bir bölüm var. Bu bölüm, ziyaretçinin o dönemi daha çok düşünmesini ve sanki o mekanda yaşıyormuş gibi hissetmesini sağlamayı amaçlıyor.

Hz. Peygamberin Hayatı ve İslam Medeniyeti Müzesi hizmete açıldı.
Hz. Peygamberin Hayatı ve İslam Medeniyeti Müzesi hizmete açıldı.

Müzede ayrıca Peygamberler Odası bölümü de yer alıyor. Bu bölüm, hac ve umre veya ziyaret için gelenleri sanal gerçeklik teknolojisi ile Hz. Muhammed’in evinin içindeymiş gibi hissettiriyor. Bunun yanında ‘Dünyanın En Büyük Minberi’ isimli bir bölüm de var. Bu bölümde ziyaretçi, Hz. Peygamber’in hutbe okuduğu minber hakkında bilgilendirilecek. Bir başka bölümde de Suudi Arabistan'ın Kur'an-ı Kerim'e, Sünnet'e, Mescid-i Haram'a hizmet ve Kâbe’ye gelen ziyaretçilere hizmet etme çabalarının belgesel sunumu yer alıyor.

Küresel sergi, ‘Hizmet Sisteminde Kalite’ sloganıyla, Mekke Valisi ve Kral Selman’ın Danışmanı Prens Halid el-Faysal'ın himayesinde başlatıldı. Sergi, dünyanın her yerinden 57'den fazla ülkeden uluslararası heyetin katılımıyla başladı.

Kaynak: Şarku'l Avsat