İdlib’deki kamplarda şark çıbanı yayılıyor

Şark çıbanı hastalığına yakalanan   bir baba ve oğlu.
Şark çıbanı hastalığına yakalanan bir baba ve oğlu.

Suriye’nin İdlib ilinde Esed rejiminin saldırılarından kaçan sivillerin kaldığı kamplarda açıkta kalan kirli sular ve zarar gören kanalizasyon başta olmak üzere altyapı sorunları nedeniyle şark çıbanı hastalığı yayılmaya başladı. Ailesinden 7 kişiye şark çıbanı bulaşan Muhammed El İbrahim, "Hastalığın yayılmasından endişeliyiz, kontrol edemiyoruz. Sağlık hizmetine, tedaviye ve ilaca ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı. Kampın sorumlusu Adnan Kaddur ise "Kampta 425 aile yaşıyor. 120 aileye hastalık bulaşmış durumda. Sayı her gün artmaya devam ediyor" açıklamasında bulundu. Kamptaki İdlibli doktor İbrahim Mekki ise ilaç eksikliği yaşandığını belirtti. Hastalıktan korunmak için böcek öldürücü ilaçların kullanılması, yatarken cibinlik kullanılması ve açık kanalizasyon çukurlarının kapatılması gerektiğini vurguladı.

Suriye’nin İdlib ilindeki sığınmacı kamplarında, uygun olmayan yaşam şartları ve sağlık hizmetlerinin yetersizliği şark çıbanı hastalığının yayılmasına neden oluyor.

Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırılarından kaçan sivillerin kaldığı kamplarda açıkta kalan foseptik çukurları ve zarar gören kanalizasyon başta olmak üzere altyapı sorunları nedeniyle şark çıbanı tehlikesi baş gösterdi.

Sığınmacıların yaşam alanlarının hemen yanında biriken kirli sular.
Sığınmacıların yaşam alanlarının hemen yanında biriken kirli sular.

Saldırılardan kaçarak ailesiyle Şam el Hayır kampına sığınan Muhammed el İbrahim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesinden 7 kişiye şark çıbanı bulaştığını söyledi.

  • İbrahim, "Yaşadığımız kampın durumu içler acısı. Kampta kirli su birikintisi ve kötü koku var. Ailemden 7 kişiye hastalık bulaştı ve çocuklar iyileşmiyor." dedi.

Kamplarda hastalığa yakalanan bir çocuk.
Kamplarda hastalığa yakalanan bir çocuk.

Kampta sağlık merkezinin bulunmadığını belirten İbrahim, "Alternatif tıp yöntemlerine başvurduk fakat faydasını görmedik. Bu hastalığın yayılmasından endişeliyiz. Kontrol edemiyoruz. Sağlık hizmetine, tedaviye ve ilaca ihtiyacımız var.'' ifadelerini kullandı.

Kampın sorumlusu Adnan Kaddur da "Kampta 425 aile yaşıyor. 120 aileye hastalık bulaşmış durumda. İlacın bölgede bulunmaması, kanalizasyon sularının yollarda birikmesi nedeniyle hastalık bulaşıyor. Sayı her gün artmaya devam ediyor." şeklinde konuştu.

425 ailenin yaşadığı kampta 120 aileye hastalık bulaşmış durumda.
425 ailenin yaşadığı kampta 120 aileye hastalık bulaşmış durumda.
İdlibli doktor İbrahim Mekki de kentte ilaç eksikliğinin şark çıbanının yayılmasına neden olduğunu söyledi.

Tıbbi malzeme yetersizliğinin bulunduğu kampta tedavi yapılamaması hastalığın daha fazla yayılmasına yol açıyor
Tıbbi malzeme yetersizliğinin bulunduğu kampta tedavi yapılamaması hastalığın daha fazla yayılmasına yol açıyor

Şark çıbanının bulaşıcı bir deri hastalığı olduğunu belirten Mekki "Hastalık tatarcık sineğinin ısırması ile bulaşır. Teşhis edildikten sonra tedavi süreci başlar. Yara sayısına, bölgesine ve vücudun direncine göre tedavi edilir. Bölge olarak ilaç eksikliğinden şikayetçiyiz.

  • Hastalıktan korunmak için böcek öldürücü ilaçların kullanılması, yatarken cibinlik kullanılması ve açık kanalizasyon çukurlarının kapatılması gerekir." ifadelerini kullandı.

Bulaşıcı bir deri hastalığı olan çıban tatarcık sineğinin ısırması ile bulaşıyor.
Bulaşıcı bir deri hastalığı olan çıban tatarcık sineğinin ısırması ile bulaşıyor.

Şark çıbanı

Dünyada daha çok Akdeniz ile Orta Doğu'da görülen hastalığa "Leishmania tropica" adlı parazit neden oluyor.

Tatarcık ve yakarca gibi sineklerin bulaştırdığı mikrop, hijyen ve temizlik bakımından sıkıntılı bölgelerde hızla yayılma imkanı buluyor. Virüsün zamanla vücuda yayılmasıyla çıbana sebep olan parazit, sineğin ısırdığı yerde pembe bir leke oluşturuyor. Zamanla leke daha belirgin hale gelerek yara halini alıyor.