İkinci Kaddafi
29-5 TEMMUZ, 27. HAFTA

İkinci Kaddafi

İkinci Kaddafi
Halife Hafter, Kaddafi'nin hem yükselmesinde hem de devrilmesinde kilit rol oynadı.
BEĞEN

İslam dünyasında bu hafta, Kaddafi'nin devrilmesinden sonraki süreçte Libya'nın doğusunu kontrolü altına alan Halife Hafter'ın gücünü ispatlamak için şiddete başvurması, İhvan'ın üst düzey yöneticilerinden Abdulmun'im Ebulfutuh'un cezaevinde iki kez kalp krizi geçirmesi, Etiyopya asıllı Yahudi Solomon Tekah'ın polis kurşunuyla hayatını kaybetmesinin ardından İsrail'de yaşanan protestolar, Halife Hafter'in sözcüsü Ahmed el-Mismari'nin, Tacura'daki göçmen barınma merkezinde ölenlerden UMH'yi sorumlu tutması, Kuzey Afrika'daki tüm çatışmalarda BAE'nin parmağının bulunması haberleri öne çıktı.

İkinci Kaddafi

Mısır ve Suudi Arabistan tarafından desteklenen Kaddafi'nin eski yardımcısı Halife Hafter, 1980'lerde Kaddafi tarafından Çad'daki isyancılara destek olmak için görevlendirilmişti. Kaddafi'nin Çad'da çatışmanın tarafı olduğunu reddetmesi ve Fransızlar'a esir düşen Hafter'ı yalnız bırakması Kaddafi ile Hafter arasındaki bağı tamamen kopardı. 2011 yılına kadar CIA kontrolünde Amerika'da yaşayan Hafter, Kaddafi'nin devrilmesinin ardından ülkesine dönerek yeniden güç kazandı. Libya'nın en önemli gelir kaynağı petrolün çıktığı Bingazi bölgesini denetimi altında bulunduran Hafter, Fâyez Serrâc liderliğindeki mevcut Libya hükümetini devirmeye çalışıyor.

24 saat içinde iki kez kalp krizi geçirdi

Mısır yönetiminin kapsamlı şekilde tedavi görmesine izin vermediği Müslüman Kardeşler Teşkilâtı'nın (İhvân) cezaevinde bulunan üst düzey yöneticilerinden Abdulmun'im Ebulfutuh, geçtiğimiz hafta, 24 saat içinde 2 kez kalp krizi geçirdi. 3 Temmuz 2013'te gerçekleşen askeri darbenin ardından hapse atılan İhvan'ın eski yöneticilerinden Muhammed Mehdi Âkif ve eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de tedavilerine izin verilmediği için yakın zamanda yaşamını yitirmişti.

Etiyopyalı Yahudiler sokaklara döküldü

İsrail'de Etiyopya asıllı 19 yaşındaki Solomon Tekah'ın polis kurşunuyla hayatını kaybetmesini protesto etmek için ülke genelinde düzenlenen gösterilerde yaralanan polis sayısı 111'e, gözaltına alınan gösterici sayısı ise 136'ya çıktı. Ana yolları trafiğe kapatan göstericilere İsrail Başbakanı Netanyahu'dan sorunları çözmek için çok çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Fakat sizlerden ricam yolları kapatmaya son verin çağrısı geldi.

Hafter sözcüsü ölümlerden UMH'yi sorumlu tuttu

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in sözcüsü Ahmed el-Mismari, Tacura'daki göçmen barınma merkezini kendilerinin vurduğunu itiraf etti. Mismari, vurulan merkezin "aslında askeri üs olduğunu" ileri sürdü. Merkezi defalarca, hava saldırısı ve top atışıyla hedef aldıklarını belirten Mismari, asıl suçlunun göçmenleri üsse yerleştiren Libya'daki uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti olduğunu savundu.

Kuzey Afrika'daki tüm çatışmalarda BAE izi

Sahip olduğu petrol gelirleriyle Arap ülkelerini dizayn etmeye çalışan BAE'nin parmak izlerini Yemen'den Libya'ya bölgedeki tüm çatışmalarda görmek mümkün. Libya'daki çatışmada ülkenin doğusundaki silahlı lider Halife Hafter'in baş tedarikçisi rolüyle öne çıkan BAE, Yemen'in güneyinde de ayrılıkçı gruplara verdiği destekle savaştaki bölünmeyi derinleştiriyor. İsrail ile kapalı kapılar arkasında ilişki kuran BAE, Filistin yönetimine karşı Muhammed Dahlan'ı koz olarak kullanıyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.