Gündemİmran Han, zaferini ilan etti

İmran Han, zaferini ilan etti

HABER MASASI AA, MECRA, REUTERS 2 DAKİKADA OKUNUR
İmran Han, zaferini ilan etti
İmran Han liderliğindeki Pakistan Adalet Hareketi, resmi olmayan seçim sonuçlarına göre sandıktan açık öre önde çıktı.
Fotoğraf : Akhtar Soomro Reuters

Eski kriket yıldızı ve Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han, ülkede dün yapılan genel seçimlerin ardından zaferini ilan etti.

Resmi olmayan sonuçlara göre, PTI'ın sandıktan açık ara önde çıktığının anlaşılmasının ardından kameraların karşısına geçen 65 yaşındaki siyasetçi, seçimi kesin bir zaferle kazandıklarını dile getirerek, "Allah, 22 yıl önce ortaya koyduğum ideolojiyi iktidara taşımamı sağladı.Hükûmetimiz, Pakistan tarihinde herhangi bir siyasi mağduriyet oluşturmayan ilk hükûmet olacak." dedi.

İmran Han, bugün yerel saatle 17:00 sularında kameraların karşısına geçti ve zaferini ilan etti. (Reuters)
İmran Han, bugün yerel saatle 17:00 sularında kameraların karşısına geçti ve zaferini ilan etti. (Reuters)

Resmi olmayan sonuçlara göre PTI açık ara önde

Pakistan devlet televizyonu PTV, dün yapılan federal ve eyalet meclis seçimlerinde Pakistan Adalet Hareketi'nin (Pakistan Tahrik-i İnsaf - PTI) yarışı açık ara önde götürdüğünü duyurdu.

PTV'nin açıkladığı kesin olmayan son verilere göre, muhalefetteki İmran Han'ın partisi PTI, 2013 seçimlerindeki 35 sandalye sayısını 119'a yükseltti. Geçen seçimlerde iktidarı elde eden Pakistan Müslüman Ligi-Navaz'ın (PML-N) sandalye sayısı ise 61'e düştü. Şahbaz Şerif liderliğindeki PML-N'nin geçen seçimlere oranla 100'den fazla sandalye kaybettiği görülüyor. Bilawal Butto Zerdari liderliğindeki Pakistan Halk Partisi (PPP) ise 40 sandalye elde etti.

PTI ve İmran Han destekçileri, gelen ilk sonuçlarla birlikte sokaklara döküldü. (Fayaz Azız / Reuters)
PTI ve İmran Han destekçileri, gelen ilk sonuçlarla birlikte sokaklara döküldü. (Fayaz Azız / Reuters)

Meclise 18 bağımsız aday girerken Birleşik Eylem Konseyi (Muttahida Meclis-i Amal - MMA) 12, Birleşik Halk Hareketi (Muttahida Qaumi Movement - MQM) 7, Büyük Demokratik İttifak (Grand Democratic Alliance - GDA) 5, Belucistan Ulusal Partisi (BNP) ve Pakistan Müslüman Ligi - Kaidi Azam Grubu (PML-Q) 4'er, Avami Müslüman Ligi (AML) ve Avami Ulusal Partisi (ANP) birer milletvekili çıkardı.

REKLAM

Pakistan federal meclisinde 342 sandalyenin 272’si seçimle belirleniyor. Kalan milletvekilleri, kadınlar ve azınlıklara ayrılan kotalardan oluşuyor. Tek başına iktidar için 137 sandalyeye sahip olmak gerekiyor. Seçimi önde götüren PTI lideri İmran Han'ın Sözcüsü Naimul Hak, partisinin federal meclis ile Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde çoğunluğu elde ettiğini, merkezde ve bu eyaletlerde hükümeti kuracaklarını savundu.

PML-N Lideri Şahbaz Şerif, geçtiğimiz günlerde tutuklanan eski başbakan Navaz Şerif'in kardeşi. (Akhtar Somroo / Reuters)
PML-N Lideri Şahbaz Şerif, geçtiğimiz günlerde tutuklanan eski başbakan Navaz Şerif'in kardeşi. (Akhtar Somroo / Reuters)

Resmi sonuçlarda da PTI önde

Pakistan Seçim Komisyonu'nun oy verme işleminin tamamlanmasından yaklaşık 18 saat sonra açıklamaya başladığı ilk resmi sonuçlara göre de PTI, sonucun kesinleştiği 86 seçim bölgesinin 44'ünde birinci sırada yer aldı. PML-N 27, PPP ise 11 bölgede seçimi kazandı. 2 bölgede MMA, birer bölgede ise GDA ve bağımsız adaylar birinci geldi. Resmi sonuçların uzun süre açıklanmaması üzerine gelen eleştirilere cevap vermek üzere sabaha karşı açıklama yapan Komisyon, sonuçların toplandığı elektronik sistemin çöktüğünü belirtmişti.

Liderler kaybetti

Seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre, bazı liderler, aday oldukları ve kaleleri olarak bilinen seçim bölgelerinde kazanamadı. PML-N Lideri Şahbaz Şerif, PPP Lideri Bilaval Butto Zerdari, MMA Lideri Mevlana Fazlurrahman, Cemaat-i İslami Lideri Siracül Hak, eski başbakanlar Şahid Hakan Abbasi ve Yusuf Raza Gilani, aday oldukları geleneksel bölgelerinde seçimi kaybetti.

PPP Lideri Bilaval Butto Zerdari, 2007'de uğradığı saldırıda hayatını kaybeden eski başbakan Benazir Butto'nun oğlu. (Sabir Mazhar / AA)
PPP Lideri Bilaval Butto Zerdari, 2007'de uğradığı saldırıda hayatını kaybeden eski başbakan Benazir Butto'nun oğlu. (Sabir Mazhar / AA)

Seçim sisteminin adayların birden fazla bölgede yarışına imkan vermesi nedeniyle Şerif ile Butto Zerdari, alışagelen bölgeleri dışındaki yerlerden seçilmeyi başardı. Aday olduğu 5 bölgede de seçimi kazanan İmran Han ise mecliste bunların yalnızca birini temsil edebilecek.

REKLAM

İtirazlar devam ediyor

Sonuçların açıklanmaya başlamasıyla PTI dışındaki pek çok partiden tepkiler geldi. Sonuçlara hile karıştırıldığını savunan partiler, yarın İslabamad'da bir araya gelerek ortak itirazda bulunmak amacıyla durum değerlendirmesi yapacak. PML-N lideri Şahbaz Şerif, dün gece yaptığı ilk açıklamada, "Ülkenin tüm bölgelerindeki parti çalışanlarımızdan şikayetler geliyor. Sonuç belgelerini alamıyorlar, oyların sayıldığı yerlerden çıkarılıyorlar ya da içeri hiç alınmıyorlar. Bu sonuçları reddediyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

PPP lideri Butto Zerdari de resmi sonuçlarını hala göremedikleri ve parti üyelerinin oy sayım işlemlerini takip edemediği gerekçesiyle sonuçlara itiraz etmişti. MMA lideri Mevlana Fazlurrahman ile ANP Genel Sekreteri Mian Hüseyin de benzer itirazlarda bulunmuştu.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

HAFTANIN ÖZETİ

General Hafter'den IŞİD'li militan itirafı
General Hafter'den IŞİD'li militan itirafı
Bu hafta İslam dünyasında, Libyalı emekli General Halife Hafter'ın yakaladıkları IŞİD militanlarını yeniden ülkelerine gönderdiklerini itiraf etmesi, İran'daki sistem sorunu, Ürdün Kralı Abdullah'ın halası Prenses Besme'nin işadamı kocası Velid el Kurdî'ye gönderilen "teslim ol" çağrısı, KKTC'de hükümeti kurma görevinin UBP Başkanı Ersin Tatar'a ve...

PORTRELER

Hacca giden ilk İngiliz Müslüman kadın: Zeynep Cobbold
Hacca giden ilk İngiliz Müslüman kadın: Zeynep Cobbold
İskoçya tepelerinde basit bir mezara gömülü, başı sağ yanına çevrili ve Mekke’ye dönük vaziyette yatan bir kadın... Bu kadının hayattayken son arzusu İslami usullere göre defnedilmekti. İskoçya’daki bu mezarın sahibi, Dunmore Kontu Charles Adolphus Murray ve Leicester’ın ikinci kontunun kızı Lady Gertrude Coke’un kızları Evelyn Cobbold.Onun hikayes...

HAREKETLER

Kazak Milli Hareketi Alaş Orda
Kazak Milli Hareketi Alaş Orda
Şubat 1917 İhtilali ile Rusya’da Çarlık rejiminin çökmesi Türkistan halkları tarafından sevinçle karşılandı. Aydınların millî devlet arayışlarının da önünü açtı. Böylece Türkistan’da 1917’nin sonlarında Alaş Orda ve Türkistan Muhtariyet hükümetleri ortaya çıktı. Ancak, bunlar Ekim devriminden sonra Bolşeviklerin baskısıyla yıkıldı

KARENİN SÖYLEDİĞİ

Kuzey Afrika'nın devrik liderleri
Kuzey Afrika'nın devrik liderleri
15 Ağustos 2005'te çekilen bu fotoğrafta, Libya lideri Muammer Kaddafi, Libya'nın başkenti Trablus'un doğusunda, Akdeniz kıyısındaki Sirte'de gerçekleştirilen bir toplantının ardından müttefikleri; Mısır lideri Hüsnü Mübarek, Cezayir lideriAbdülaziz Buteflika, ile görülüyor.Devlet televizyonundan bildirildiğine göre, Cezayir’in kıdemli Cumhurbaşkan...

MALUMAT

Keşmir'in kutsal merkezi: Hazratbal
Keşmir'in kutsal merkezi: Hazratbal
Sünni-Şii fark etmeksizin pek çok cami ve tekkenin bulunduğu Srinagar'da yoğun bir dini atmosfer sizi karşılıyor.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz