Irak'ta protestolar tüm kentlere yayılıyor

Başkent Bağdat'ta başlayan protestolar Irak'ın diğer şehirlerine de yayıldı.
Başkent Bağdat'ta başlayan protestolar Irak'ın diğer şehirlerine de yayıldı.

Irak hükümeti gösterilerin diğer illere sızmasını önlemek için sosyal medyayı kısa bir süreliğine kapatmasına rağmen gösteriler, Bağdat’ın merkezinin yanı sıra Kerkük, Diyala, Necef ve Zikar illerine de sıçradı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta işsizlik ve kamu hizmetleri yetersizliğine karşı düzenlenen protestolarda 15 kişi yaralandı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta dün başlayan işsizlik ve kamu hizmetleri yetersizliğine karşı protestolar bugün de devam etti. Bağdat’ın merkezindeki ünlü Tahrir Meydanı’nda toplanan göstericilere güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etmesi sonucu 15 kişi yaralandı.

Göstericiler, polisin sert müdahalesi ile karşılaştı.
Göstericiler, polisin sert müdahalesi ile karşılaştı.

Görgü tanıkları güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullandığını ileri sürerken, başkentin farklı bölgelerinde de gösteriler patlak verdi.

Bağdat’ın merkezinin yanı sıra kuzeyindeki Azamiye bölgesi ile Belediyat bölgesinde bir araya gelen protestocular, lastik yakarak yolları kapattı. Irak hükümeti gösterilerin diğer illere sızmasını önlemek için sosyal medyayı kısa bir süreliğine kapatmasına rağmen Diyala, Necef ve Zikar illerinde benzer gösteriler meydana geldi.

Irak'ın dört bir yanına dağılan gösteriler.
Irak'ın dört bir yanına dağılan gösteriler.

Gösteriler Kerkük'e sıçradı

Irak'ın başkenti Bağdat'ın yanı sıra başta Basra olmak üzere ülkenin güney kentlerinde dün başlayan yolsuzluk ve işsizlik protestoları Kerkük'e de sıçradı.

Kerkük kent merkezindeki valilik binası önünde toplanan onlarca kişi, yolsuzlukları durduramadığı ve işsizliğe çözüm getiremediği gerekçesiyle Bağdat hükümetini protesto etti.

Eylem nedeniyle valilik binası çevresinde üst düzey güvenlik önlemleri alınırken, bölgeye giden tüm yollar trafiğe kapatıldı.

AA muhabirine konuşan göstericiler, yıllardır devam eden yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu gibi sorunlara çözüm getirilmesini istediklerini söyledi.

Abid Ali isimli eylemci, ''Yolsuzluk ve hırsızlığa bulaşmamış bir hükümet istiyoruz.'' dedi.

Son 16 yıldır iktidara gelen tüm hükümetlerin halkın değil sadece kendi çıkarlarını öncelediğini dile getiren Ali, artık bu halka ve alanları dolduran kalabalığın sesine kulak vermeleri gerektiğini söyledi.

Nasır Sadi isimli bir diğer eylemci de gençler arasındaki işsizliğe dikkati çekerek, iş bulamayan eğitimli yüz binlerce gence iş imkanı sağlanmasını istediklerini ifade etti.

Sadi, ''Yeni ve tertemiz bir Irak için buradayız." diye konuştu.

Göstericilerin yolu kapattığı görülüyor.
Göstericilerin yolu kapattığı görülüyor.

Zikar ilinde bir göstericinin açılan ateş sonucu yaralanmasının ardından Irak Genel Kurmay Başkanı Osman Ganimi başkanlığındaki bir heyet vali ve polis müdürü ile bir toplantı yaptı. Irak Milli Güvenlik Meclisi, Başbakan Adil Abdülmehdi başkanlığında ayrı bir olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Irak güçleri ise hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'ye giden tüm yolları trafiğe kapatarak, üst düzey önlemler almayı sürdürüyor.

Polis, göstericilerin Tahrir Meydanı'na girmesini önlemek için yoğun güvenlik önlemleri alıyor.
Polis, göstericilerin Tahrir Meydanı'na girmesini önlemek için yoğun güvenlik önlemleri alıyor.

Öte yandan, bir kişinin öldüğü ve 200 kişinin yaralandığı dünkü gösterilerde protestocuların bir güvenlik mensubuna molotof kokteyl atması ülkede büyük tepkilere neden oldu. Güvenlik kamerası tarafından kaydedilen görüntülerin sosyal medyada paylaşılması göstericilerin şiddet eylemlerinde bulunduklarını kanıtlamak için bir girişim olarak yorumlandı.