İran'da, kabinede kadınlara ve Sünnilere yer verilmemesi eleştiri konusu oldu

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin yeni kabine için önerdiği isimlere yönelik güven oylaması süreci, başkent Tahran'daki İran İslami Şura Meclisi'nde başladı.
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin yeni kabine için önerdiği isimlere yönelik güven oylaması süreci, başkent Tahran'daki İran İslami Şura Meclisi'nde başladı.

İran'ın yeni yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hazırlayarak Meclise sunduğu yeni kabinede, kadınlara ve Ehli Sünnet mensuplarına yer verilmemesi, başta Meclis Ehli Sünnet Fraksiyonu Başkanı ve Mahabad Milletvekili Celal Mahmudzade olmak üzere pek çok milletvekili tarafından eleştirildi. Reisi'nin ekonomi kurmaylarına yönelik eleştirilerini de sıralayan Ehli Sünnet Fraksiyonu Başkanı Mahmudzade, "Yakın arkadaşlarınızdan seçtiğiniz bu ekonomi yönetimiyle ekonomik sorunlara karşı savaş açamazsınız." ifadesini kullandı. Sünni vatandaşların yoğun nüfusa sahip olduğu Sistan-Beluçistan eyaletinden hiç kimseye kabinede yer verilmemesi, bölgeyi temsil eden milletvekillerinin tepkisini çekti.

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi.
İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi.

İran'da 18 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan İbrahim Reisi'nin hazırlayarak Meclise sunduğu yeni kabinede, kadınlara ve Sünnilere yer verilmemesi, bazı milletvekillerince eleştirildi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Reisi'nin yeni kabine için önerdiği isimlere yönelik güven oylaması süreci başladı.

Kabine listesindeki isimler, Mecliste tek tek değerlendirilecek, ardından güvenoyuna sunulacak.

Meclisteki açık oturumda milletvekillerine hitap eden Reisi, yeni hükümetin önceliğinin ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını kontrol altına almak ve ekonomik istikrarı sağlamak olacağını belirtti.

Reisi, şunları söyledi:

  1. "Halkın aşılanmasını hızlandırmak,
  2. sağlık protokollerini uygulamak ve tedavi imkanlarını geliştirmek, hükümetin salgın meselesindeki önceliğidir.
  3. İkinci önceliğimiz de ekonomik istikrar,
  4. makro göstergelerin iyileştirilmesi,
  5. vatandaşların geçim kaynaklarının artırılması ile geçim sıkıntısının ortadan kaldırılması,
  6. istihdamın güçlendirilmesidir."

Kabinede "kadınlara ve Sünnilere de yer verilmeli"

Meclis Ehli Sünnet Fraksiyonu Başkanı ve Mahabad Milletvekili Celal Mahmudzade, Cumhurbaşkanı Reisi'nin Meclise sunduğu kabine listesine açıkça muhalefet ederek, "Sayın Reisi'nin kabinesinin yaş ortalaması 52'dir. Genç kabine sloganlarına rağmen önerilen kabine listesindeki isimlerin yaş ortalaması kabul edilebilir değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Tahran'daki İran İslami Şura Meclisi.
Tahran'daki İran İslami Şura Meclisi.

Kabinede kadınlara ve Sünnilere yer verilmediğine dikkati çeken Mahmudzade, şunları kaydetti:

"Ehli Sünnet mensubu seçkin isimlerin ve toplumun yüzde 50'sini oluşturan kadınların önerilen kabine listesinde bulunmaması da kabul edilemez. Sayın Reisi, biz ve Meclis'teki kadınlar size 'kadınların kabinede neden yeri yok?' sorusunu soruyoruz. Kadınların çeşitli alanlardaki potansiyelini hepimiz biliyoruz ancak siz de kadınların görmezden gelindiğini kabul edin.

Mezhebi azınlıklardan faydalanılacağına dair önceki toplantılarda sözler verdiniz. Acaba milyonlarca Ehli Sünnet vatandaşından sizin bakan olarak sunacağınız bir kişi dahi çıkmadı mı?"

"Yakın ardalarınızdan oluşan ekiple ekonomik sorunlara karşı savaşamazsınız"

Ekonomi Bakanı olarak önerilen İhsan Handuzi'nin de, ülkede tartışmalara yol açan Mali Eylem Görev Gücü'ne üyeliğe karşı çıkan isimlerden biri olduğunu hatırlatan Mahmudzade, şöyle devam etti:

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü (FATF).
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü (FATF).
Yakın arkadaşlarınızdan seçtiğiniz bu ekonomi yönetimiyle ekonomik sorunlara karşı savaş açamazsınız.

Ekonomi ekibiniz yeterli yönetim deneyimine sahip değil ve uluslararası anlaşmalara katılmamıza tamamen karşıt görüşlere sahip. Bu da üye ülkelerle ekonomik etkileşimi ve İran'daki yabancı yatırımcıları azaltıyor."

Cumhurbaşkanı'na "Ehli Sünnet mensubu bakan ataması" çağrısı

Toplantıda konuşan, Sünni vatandaşların yoğun nüfusa sahip olduğu Sistan-Beluçistan eyaletine bağlı Çabahar kenti Milletvekili Muinuddin Saidi de kabinede hiçbir kadına yer verilmemesini "üzüntü verici" olarak niteleyerek, Cumhurbaşkanı Reisi'ye "kabineye Ehli Sünnet mensubu bakan ataması" çağrısında bulundu.

 İran'ın özellikle yoksul yaşam şartlarının hakim olduğu Sistan-Beluçistan'a bağlı Çabahar kenti.
İran'ın özellikle yoksul yaşam şartlarının hakim olduğu Sistan-Beluçistan'a bağlı Çabahar kenti.

Aynı eyalete bağlı Seravan kenti Milletvekili Melik Fazıli ise kabinede ülke nüfusunun yüzde 11'ine ev sahipliği yapan Sistan ve Beluçistan eyaletinden kimseye yer verilmemesini eleştirerek, "Biz, eyaletteki yetkin kişilere kabinede yer verilmesini bekliyoruz. Bununla birlikte her zaman Velayet-i Fakih'i savunan Ehli Sünnet camiasının da liyakat esasına dayalı olarak hükümet kademelerinde yer almalarını istiyoruz." diye konuştu.