İran'da protestoların bilançosu ortaya çıktı

İran'da benzin zammı protestoları.
İran'da benzin zammı protestoları.

İran'da 15 Kasım Cuma günü benzine üç kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde başlayan protestolarda polislerden 15'inin yaralandığını, eylemcilerden 30'unun da gözaltına alındığı bildirildi. Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü 21 kentte en az 106 kişinin öldüğünü açıkladı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani protestolarla ilgili yaptığı açıklamada "İran halkı bir başka tarihi sınavdan daha başı dik çıkarak, ekonomik sorunlara rağmen düşmanın değirmenine su taşınmasına izin vermeyeceğini ortaya koydu." dedi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Abidin Hurrem, İran'ın Tebriz kentindeki gösterilere müdahale eden polislerden 15'inin yaralandığını, eylemcilerden 30'unun da gözaltına alındığını söyledi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na (ISNA) göre Hurrem, Tebriz'de gündeme dair konuları değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenledi.

Hurrem, "Tebriz'deki ayaklanmada emniyet mensuplarıyla karşı karşıya gelen göstericilerden 30'u gözaltına alındı. 15 emniyet görevlisi de bu olayda yaralandı." dedi.

Devrim Muhafızları Komutanı Hurrem, gözaltına alınanların gösteriler esnasında kamu malına zarar verdiğini öne sürdü.

"Halk tarihi sınavdan başı dik çıktı"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, benzin zammı nedeniyle ülkede patlak veren protestoların halkın sağduyusu sayesinde başarısız olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani.

İran devlet medyasında yer alan haberlere göre, başkent Tahran'da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Ruhani, ülke genelinde düzenlenen ve ölüm ve yaralanmalara yol açan gösterilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Protestolara neden olan benzin zammının orta ve dar gelirli ailelerin akaryakıt yardımlarından daha fazla yararlanması için yapıldığını dile getiren Ruhani, "Halkımız asıl hedefimizin enerji temini konusunda ülkenin kendine yeterli hale gelmesi olduğunun bilincindedir. Bu sayede dışarıya muhtaç olmayalım, iç üretimle ihtiyacımız olan enerjiyi doğru bir şekilde harcayalım ve aynı şekilde toplumda adaleti sağlayalım." diye konuştu.

Ülke dışından organize edildiğini iddia ettiği eylemlerin halkın bilinç ve sağduyusu sayesinde başarısız olduğunu söyleyen Ruhani, "İran halkı bir başka tarihi sınavdan daha başı dik çıkarak, ekonomik sorunlara rağmen düşmanın değirmenine su taşınmasına izin vermeyeceğini ortaya koydu." dedi.

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik kriz yaşayan İran'da benzin zamları bardağı taşıran son damla oldu.
ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik kriz yaşayan İran'da benzin zamları bardağı taşıran son damla oldu.

Ruhani, "Küçük bir grup, vatan ve milli menfaatlerimize karşı girişimde bulundu. Huzursuzluk, düşmanın ülkede güvensizlik oluşturma planıydı ancak halk onlara karşı tam bir zafer kazandı." değerlendirmesinde bulundu.

İran halkına teşekkür eden Ruhani, "Şimdi halkın sorunlarını azaltmak için daha fazla hizmet etme ve çaba gösterme sırası bizde." ifadesini kullandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, gösteriler önceki günlere göre azalırken internet yasağı ve medya kısıtlaması nedeniyle gösterilerin boyutu hakkında sağlıklı bilgi alınamıyor.

Öte yandan dün ülkenin bazı kentlerinde hükümeti destekleyen gruplar tarafından eylemcilere karşı gösteriler düzenlendi.

İran'da benzin zammı halkın büyük tepkisine yol açtı

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İran halkı, 15 Kasım Cuma günü benzine üç kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde protestolara başladı.

İran'da benzine yapılan zammın ardından düzenlenen protestolarda ateşe verilen bir bina.
İran'da benzine yapılan zammın ardından düzenlenen protestolarda ateşe verilen bir bina.

Gösteriler sırasında birçok kentte kamu binası da tahrip edildi. Tahran yönetimi, protestoların büyümesi üzerine cumartesi günü ülke genelinde internet erişimini kesti.

Yetkililer şu ana kadar olaylar sonucunda 5 güvenlik görevlisi ve 1 göstericinin hayatını kaybettiğini açıkladı, gösterilerle ilgili yaklaşık bin 500 kişi de gözaltına alındı. Uluslararası Af Örgütü ise 21 kentte en az 106 kişinin öldüğünü açıkladı.

İran hükümeti halkın tepkisini dindirmek için benzin zammından elde edilen gelirin tamamını, sosyal yardıma muhtaç 18 milyon aileye dağıtacağını duyurdu ve bu devlet desteğinin ilk bölümünü pazartesi gecesinden itibaren yatırmaya başladı.