Gündemİran'da sel: Huzistan eyaleti tahliye ediliyor

İran'da sel: Huzistan eyaleti tahliye ediliyor

İran devlet televizyonunda çıkan haberlere göre, yetkililer, artan sel riskinden dolayı, güneybatı Huzistan bölgesinde yaklaşık 70 köyün tahliye edilmesini emretti.

HABER MASASI DİĞER, MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
İran'da sel: Huzistan eyaleti tahliye ediliyor
Sel sularının arasında neşesini kaybetmeyen İranlılar.

İran devlet televizyonunda çıkan haberlere göre, yetkililer, artan sel riskinden dolayı, güneybatı Huzistan bölgesinde yaklaşık 70 köyün tahliye edilmesini emretti.

Geçtiğimiz iki hafta içinde şiddetli yağışlardan dolayı en az 45 kişi hayatını kaybetti. Sel felaketi, ülkedeki 31 kentin en az 23'ünü etkiledi.

Dışişleri Bakanı Cavad Zarif, ABD yaptırımlarının selden etkilenen bölgelere yardım çabalarını aksattığını söyledi.

Zarif, “Bu sadece ekonomik bir savaş değil; ekonomik terörizm” dedi.

Güvenli bölgelere gitmeye çalışan İranlılar.
Güvenli bölgelere gitmeye çalışan İranlılar.

Başkan Donald Trump'ın, geçen yıl İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra uygulanan ABD yaptırımları, kurtarma helikopterinin temininde sıkıntıya neden oldu.

İranlı yetkililer, kurtarma çalışmaları için helikopterler, amfibi zırhlı personel taşıyıcıları da dahil olmak üzere askeri yardım talep ettiler.

Shush kentinin valisi, Irna resmi haber ajansına verdiği demeçte, Dez yakınındaki yetmiş köye ve petrol zengini Huzistan eyaletine tahliye emri verildiğini bildirdi.

Önümüzdeki günlerde fırtınanın ülkenin batı ve güneybatısını etkileyeceği tahmin ediliyor.

Devlet televizyonuna göre, on binlerce insanın yeri çoktan değiştirildi ve birçok insan acil durum sığınaklarına yerleştirildi.

Selden sonra İran sokakları.
Selden sonra İran sokakları.

Irna, salı günü Hamedan kentinde iki kişinin daha öldüğü haberini Kızılay yardım ajansından bir yetkiliye dayandırdı.

Lorestan kentinin batısında otoriteler, tahliye kararına uymayanları çıkarmak için silahlı kuvvetlerden yardım istedi.

Vali Musa Hadimi, Isna haber ajansına, Pol-e Dokhtar kasabası ile tüm bağlantıyı kaybettiklerini söyledi.

REKLAM

“Oradaki durum hakkında hiçbir bilgimiz yok” dedi ve kaç kişinin selden etkilendiğini bilmediklerini sözlerine ekledi.

Sel felaketinden etkilenenleri kurtarma çalışmaları sürüyor.
Sel felaketinden etkilenenleri kurtarma çalışmaları sürüyor.

On yıllardır kuraklıktan bunalan İran, son birkaç hafta boyunca ülke genelinde etkili olan eşi benzeri görülmemiş yağışa teslim oldu.

Kızılay, İran'ın kuzey doğusundaki Golestan kentinin bir günde içinde yıllık yağış miktarının % 70'ini aldığını aktardı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, nehirler setlerini patlattı, altyapı hasar gördü ve yetkililer suyu, doluluğu tam kapasiteye yakın olan su depolarından tahliye etmek zorunda kaldılar.

Taşkınlar ormansızlıktan mı kaynaklanıyor?

Bu, son iki hafta içinde İran'ı vuran üçüncü büyük sel.

Çevre uzmanları, ormansızlaşmanın ülkede son yıllarda meydana gelen sel baskınlarının başlıca nedenlerinden biri olduğuna inanıyor.

İran’ın Doğal Kaynaklar ve Ormancılık Örgütü’ne göre, geniş çapta ve düzensiz ormansızlaşma, büyük taşkınların meydana geldiği alanlardaki İran’ın kuzey ormanlarının yarısı kadarını yok etti.

Örgütün verilerine göre, kuzeydeki orman alanı son 40 yılda 3,6 milyondan 1,8 milyon hektara düştü.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

HAFTANIN ÖZETİ

Buteflika dönemi bitti
Buteflika dönemi bitti
İslam dünyasında bu haftanın öne çıkan gelişmeleri: Buteflika'nın istifa süreci, Cezayir'de yaşanan gelişmeler, Arap Birliği Zirvesi'nin ayrıntıları, İran'da yaşanan sel felaketinin ardından Ruhani'nin ABD'yi hedef alan açıklamaları, Bangladeş'te küresel iklim değişikliğinin çocuklar üzerindeki etkisi ve Suriye'de kanunsuz bir şekilde alıkonulan in...

PORTRELER

Kremlin'in Arap Veziri: Kerim Hakimov
Kremlin'in Arap Veziri: Kerim Hakimov
Rusya tarihinde Türk kökenli diplomatların devletin uluslararası temsilciliklerinde önemli konumlarda bulunması, hatta bazı dönemler yabancı devletlerle ilişkilerine yön vermesinin arkasında büyük bir gelenek ve miras yatıyor. Zira, 2.5 asır hüküm süren Altın Orda devleti (1241-1502) bölgenin kaderini belirlediği süre zarfında diplomasi alanında da...

HAREKETLER

Kazak Milli Hareketi Alaş Orda
Kazak Milli Hareketi Alaş Orda
Şubat 1917 İhtilali ile Rusya’da Çarlık rejiminin çökmesi Türkistan halkları tarafından sevinçle karşılandı. Aydınların millî devlet arayışlarının da önünü açtı. Böylece Türkistan’da 1917’nin sonlarında Alaş Orda ve Türkistan Muhtariyet hükümetleri ortaya çıktı. Ancak, bunlar Ekim devriminden sonra Bolşeviklerin baskısıyla yıkıldı

MALUMAT

İslam Kerimov sonrası Özbekistan'ı adımlarken
İslam Kerimov sonrası Özbekistan'ı adımlarken
Taksi şoförleri genelde ülkenin gidişatını araçlarına aldıkları müşterilerden ve günlük kazandıkları paradan yola çıkarak iyi okuyorlar ve çoğu zaman isabetli tespitler yapabiliyorlar.Taşkent’te taksi şoförüne İslam Kerimov döneminden sonraki gelişmeleri, yeni cumhurbaşkanının uygulamalarını sorduğumuzda Şevket Mirziyoyev’den övgüyle bahsediyor. Bi...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz