Gündemİran'da sel: Huzistan eyaleti tahliye ediliyor

İran'da sel: Huzistan eyaleti tahliye ediliyor

İran devlet televizyonunda çıkan haberlere göre, yetkililer, artan sel riskinden dolayı, güneybatı Huzistan bölgesinde yaklaşık 70 köyün tahliye edilmesini emretti.

HABER MASASI DİĞER, MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
İran'da sel: Huzistan eyaleti tahliye ediliyor
Sel sularının arasında neşesini kaybetmeyen İranlılar.

İran devlet televizyonunda çıkan haberlere göre, yetkililer, artan sel riskinden dolayı, güneybatı Huzistan bölgesinde yaklaşık 70 köyün tahliye edilmesini emretti.

BEĞEN

Geçtiğimiz iki hafta içinde şiddetli yağışlardan dolayı en az 45 kişi hayatını kaybetti. Sel felaketi, ülkedeki 31 kentin en az 23'ünü etkiledi.

Dışişleri Bakanı Cavad Zarif, ABD yaptırımlarının selden etkilenen bölgelere yardım çabalarını aksattığını söyledi.

Zarif, “Bu sadece ekonomik bir savaş değil; ekonomik terörizm” dedi.

Güvenli bölgelere gitmeye çalışan İranlılar.
Güvenli bölgelere gitmeye çalışan İranlılar.

Başkan Donald Trump'ın, geçen yıl İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra uygulanan ABD yaptırımları, kurtarma helikopterinin temininde sıkıntıya neden oldu.

İranlı yetkililer, kurtarma çalışmaları için helikopterler, amfibi zırhlı personel taşıyıcıları da dahil olmak üzere askeri yardım talep ettiler.

Shush kentinin valisi, Irna resmi haber ajansına verdiği demeçte, Dez yakınındaki yetmiş köye ve petrol zengini Huzistan eyaletine tahliye emri verildiğini bildirdi.

Önümüzdeki günlerde fırtınanın ülkenin batı ve güneybatısını etkileyeceği tahmin ediliyor.

Devlet televizyonuna göre, on binlerce insanın yeri çoktan değiştirildi ve birçok insan acil durum sığınaklarına yerleştirildi.

Selden sonra İran sokakları.
Selden sonra İran sokakları.

Irna, salı günü Hamedan kentinde iki kişinin daha öldüğü haberini Kızılay yardım ajansından bir yetkiliye dayandırdı.

Lorestan kentinin batısında otoriteler, tahliye kararına uymayanları çıkarmak için silahlı kuvvetlerden yardım istedi.

Vali Musa Hadimi, Isna haber ajansına, Pol-e Dokhtar kasabası ile tüm bağlantıyı kaybettiklerini söyledi.

REKLAM

“Oradaki durum hakkında hiçbir bilgimiz yok” dedi ve kaç kişinin selden etkilendiğini bilmediklerini sözlerine ekledi.

Sel felaketinden etkilenenleri kurtarma çalışmaları sürüyor.
Sel felaketinden etkilenenleri kurtarma çalışmaları sürüyor.

On yıllardır kuraklıktan bunalan İran, son birkaç hafta boyunca ülke genelinde etkili olan eşi benzeri görülmemiş yağışa teslim oldu.

Kızılay, İran'ın kuzey doğusundaki Golestan kentinin bir günde içinde yıllık yağış miktarının % 70'ini aldığını aktardı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, nehirler setlerini patlattı, altyapı hasar gördü ve yetkililer suyu, doluluğu tam kapasiteye yakın olan su depolarından tahliye etmek zorunda kaldılar.

Taşkınlar ormansızlıktan mı kaynaklanıyor?

Bu, son iki hafta içinde İran'ı vuran üçüncü büyük sel.

Çevre uzmanları, ormansızlaşmanın ülkede son yıllarda meydana gelen sel baskınlarının başlıca nedenlerinden biri olduğuna inanıyor.

İran’ın Doğal Kaynaklar ve Ormancılık Örgütü’ne göre, geniş çapta ve düzensiz ormansızlaşma, büyük taşkınların meydana geldiği alanlardaki İran’ın kuzey ormanlarının yarısı kadarını yok etti.

Örgütün verilerine göre, kuzeydeki orman alanı son 40 yılda 3,6 milyondan 1,8 milyon hektara düştü.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

İşte "Yüzyılın Anlaşması"
İşte "Yüzyılın Anlaşması"
Bu hafta İslam coğrafyasında, taslak maddeleri basına sızan Yüzyılın Anlaşması, Sri Lanka'da Müslümanlara ait dükkanlara ve araçlara düzenlenen saldırılar, Endonezya'da seçim günü ve sonrasında 500'den fazla kişi aşırı çalışmaya bağlı yorgunluk nedeniyle hayatını kaybetmesi, İdlib'de son 5 günde 71 sivilin hayatını kaybetmesi, KKTC'de yaşanan hükum...

PORTRELER

Hacca giden ilk İngiliz Müslüman kadın: Zeynep Cobbold
Hacca giden ilk İngiliz Müslüman kadın: Zeynep Cobbold
İskoçya tepelerinde basit bir mezara gömülü, başı sağ yanına çevrili ve Mekke’ye dönük vaziyette yatan bir kadın... Bu kadının hayattayken son arzusu İslami usullere göre defnedilmekti. İskoçya’daki bu mezarın sahibi, Dunmore Kontu Charles Adolphus Murray ve Leicester’ın ikinci kontunun kızı Lady Gertrude Coke’un kızları Evelyn Cobbold.Onun hikayes...

KARENİN SÖYLEDİĞİ

Srebrenitsa Soykırımı'nın sarılmayan yaraları...
Srebrenitsa Soykırımı'nın sarılmayan yaraları...
Srebrenitsa, Bosna -Temmuz 1995: 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana gerçekleştirilen en acımasız soykırımlardan biri Temmuz 1995’te Bosna Srebrenitsa’da yaşandı. 5 günlük bir süreçte Sırp kuvvetleri, kaplıcaların bulunduğu küçük bir kasabanın kontrolünü ele geçirdi ve Müslüman erkekleri ailelerinden ayırdı. 7.000 den fazla yetişkin erkek ve çocuk, çevre...

MALUMAT

Tanrı Dağları eteklerinde unuttuklarımız
Tanrı Dağları eteklerinde unuttuklarımız
“Kitaplarını okuduğumuz abilerimiz, neden ‘Gönül Coğrafyamız’ listesine bu toprakları katmazlar?”Tanrı Dağları’nı şöyle bir gezdikten sonra hazırladığım minik klibi sosyal medya hesaplarımda paylaşınca Taha Kılınç abi yorum yazmış, “Dönüşte bir seyahatname bekleriz” demişti. Ben de cevaben, kendisine teşekkür edip yukarıdaki soruyu ekleyeceğimi ifa...

NE OKUMALI?

Azrail'in Vilâyetine Yolculuk sonrası başkalaşmak
Azrail'in Vilâyetine Yolculuk sonrası başkalaşmak
2018 yılında Zeynep Özel ve Zeynep Akçora çevirisiyle Ketebe Yayınları tarafından dilimize kazandırılan İranlı düşünür Celâl Âl-i Ahmed imzalı "Azrail'in Vilâyetine Yolculuk" isimli eserde, bir "Acem"in sosyalist düşünceyle başlayan hayatının, yaptığı İsrail gezisi ile farklı bir yöne evrilmesi konu ediliyor. Bu kitabı okuduğum da aklıma en çok sev...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz