Gündemİran'da sel: Huzistan eyaleti tahliye ediliyor

İran'da sel: Huzistan eyaleti tahliye ediliyor

İran devlet televizyonunda çıkan haberlere göre, yetkililer, artan sel riskinden dolayı, güneybatı Huzistan bölgesinde yaklaşık 70 köyün tahliye edilmesini emretti.

HABER MASASI DİĞER, MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
İran'da sel: Huzistan eyaleti tahliye ediliyor
Sel sularının arasında neşesini kaybetmeyen İranlılar.
İran devlet televizyonunda çıkan haberlere göre, yetkililer, artan sel riskinden dolayı, güneybatı Huzistan bölgesinde yaklaşık 70 köyün tahliye edilmesini emretti.
BEĞEN

Geçtiğimiz iki hafta içinde şiddetli yağışlardan dolayı en az 45 kişi hayatını kaybetti. Sel felaketi, ülkedeki 31 kentin en az 23'ünü etkiledi.

Dışişleri Bakanı Cavad Zarif, ABD yaptırımlarının selden etkilenen bölgelere yardım çabalarını aksattığını söyledi.

Zarif, “Bu sadece ekonomik bir savaş değil; ekonomik terörizm” dedi.

Güvenli bölgelere gitmeye çalışan İranlılar.
Güvenli bölgelere gitmeye çalışan İranlılar.

Başkan Donald Trump'ın, geçen yıl İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra uygulanan ABD yaptırımları, kurtarma helikopterinin temininde sıkıntıya neden oldu.

İranlı yetkililer, kurtarma çalışmaları için helikopterler, amfibi zırhlı personel taşıyıcıları da dahil olmak üzere askeri yardım talep ettiler.

Shush kentinin valisi, Irna resmi haber ajansına verdiği demeçte, Dez yakınındaki yetmiş köye ve petrol zengini Huzistan eyaletine tahliye emri verildiğini bildirdi.

Önümüzdeki günlerde fırtınanın ülkenin batı ve güneybatısını etkileyeceği tahmin ediliyor.

Devlet televizyonuna göre, on binlerce insanın yeri çoktan değiştirildi ve birçok insan acil durum sığınaklarına yerleştirildi.

Selden sonra İran sokakları.
Selden sonra İran sokakları.

Irna, salı günü Hamedan kentinde iki kişinin daha öldüğü haberini Kızılay yardım ajansından bir yetkiliye dayandırdı.

Lorestan kentinin batısında otoriteler, tahliye kararına uymayanları çıkarmak için silahlı kuvvetlerden yardım istedi.

Vali Musa Hadimi, Isna haber ajansına, Pol-e Dokhtar kasabası ile tüm bağlantıyı kaybettiklerini söyledi.

“Oradaki durum hakkında hiçbir bilgimiz yok” dedi ve kaç kişinin selden etkilendiğini bilmediklerini sözlerine ekledi.

Sel felaketinden etkilenenleri kurtarma çalışmaları sürüyor.
Sel felaketinden etkilenenleri kurtarma çalışmaları sürüyor.

On yıllardır kuraklıktan bunalan İran, son birkaç hafta boyunca ülke genelinde etkili olan eşi benzeri görülmemiş yağışa teslim oldu.

Kızılay, İran'ın kuzey doğusundaki Golestan kentinin bir günde içinde yıllık yağış miktarının % 70'ini aldığını aktardı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, nehirler setlerini patlattı, altyapı hasar gördü ve yetkililer suyu, doluluğu tam kapasiteye yakın olan su depolarından tahliye etmek zorunda kaldılar.

Taşkınlar ormansızlıktan mı kaynaklanıyor?

Bu, son iki hafta içinde İran'ı vuran üçüncü büyük sel.

Çevre uzmanları, ormansızlaşmanın ülkede son yıllarda meydana gelen sel baskınlarının başlıca nedenlerinden biri olduğuna inanıyor.

İran’ın Doğal Kaynaklar ve Ormancılık Örgütü’ne göre, geniş çapta ve düzensiz ormansızlaşma, büyük taşkınların meydana geldiği alanlardaki İran’ın kuzey ormanlarının yarısı kadarını yok etti.

Örgütün verilerine göre, kuzeydeki orman alanı son 40 yılda 3,6 milyondan 1,8 milyon hektara düştü.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Kudüs'ü İsrail'e bırakan sözde barış planı
Kudüs'ü İsrail'e bırakan sözde barış planı
Bu hafta İslam coğrafyasında ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı sözde barış planı, İsrail yönetiminin, vatandaşlarına ilk defa Suudi Arabistan'a seyahat izni vermesi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkındaki iddianamenin mahkemeye gönderilmesi, sözde barış planının Netanyahu'nun partisi Likud'un oylarını artırması haberleri öne çıktı.Kudü...

PORTRELER

Kafkas Kartalı: Şeyh Şamil
Kafkas Kartalı: Şeyh Şamil
Rus Çarı İvan’ın 1522'de himaye altına almak amacıyla girdiği sınırlardan, daha sonra çıkarılması adına mücadelelerin yapıldığı, kanlı katliamlara maruz kalan mağdur ve mağrur bir halktır Kuzey Kafkasya. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yıkılmasıyla geçmişini devralan Rusya’nın, stratejik konumu gereği sıcak denizlere, Orta Asya’ya geçiş ...

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

İran İmparatorluklarının nihai hedefi: Irak
İran İmparatorluklarının nihai hedefi: Irak
İran’ın büyük şehirlerinin çoğunun etrafı yüksek dağlarla çevrilidir. İran’ın 1925’te ele geçirdiği Irak-Arap şehri olan Ahvaz’a yoğunlaşırsak Irak'ın güneyinde düz bir ovada yer alan Ahvaz'ın İran’ın yönetiminde olan diğer bölgelerden etnik açıdan farklı olduğu gibi coğrafi açıdan da farklı olduğunu görürüz.Irak ve İran'ın tarihi, ülkeler tarihini...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz