Gündemİran'da sel: Huzistan eyaleti tahliye ediliyor

İran'da sel: Huzistan eyaleti tahliye ediliyor

İran devlet televizyonunda çıkan haberlere göre, yetkililer, artan sel riskinden dolayı, güneybatı Huzistan bölgesinde yaklaşık 70 köyün tahliye edilmesini emretti.

HABER MASASI DİĞER, MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
İran'da sel: Huzistan eyaleti tahliye ediliyor
Sel sularının arasında neşesini kaybetmeyen İranlılar.

İran devlet televizyonunda çıkan haberlere göre, yetkililer, artan sel riskinden dolayı, güneybatı Huzistan bölgesinde yaklaşık 70 köyün tahliye edilmesini emretti.

BEĞEN

Geçtiğimiz iki hafta içinde şiddetli yağışlardan dolayı en az 45 kişi hayatını kaybetti. Sel felaketi, ülkedeki 31 kentin en az 23'ünü etkiledi.

Dışişleri Bakanı Cavad Zarif, ABD yaptırımlarının selden etkilenen bölgelere yardım çabalarını aksattığını söyledi.

Zarif, “Bu sadece ekonomik bir savaş değil; ekonomik terörizm” dedi.

Güvenli bölgelere gitmeye çalışan İranlılar.
Güvenli bölgelere gitmeye çalışan İranlılar.

Başkan Donald Trump'ın, geçen yıl İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra uygulanan ABD yaptırımları, kurtarma helikopterinin temininde sıkıntıya neden oldu.

İranlı yetkililer, kurtarma çalışmaları için helikopterler, amfibi zırhlı personel taşıyıcıları da dahil olmak üzere askeri yardım talep ettiler.

Shush kentinin valisi, Irna resmi haber ajansına verdiği demeçte, Dez yakınındaki yetmiş köye ve petrol zengini Huzistan eyaletine tahliye emri verildiğini bildirdi.

Önümüzdeki günlerde fırtınanın ülkenin batı ve güneybatısını etkileyeceği tahmin ediliyor.

Devlet televizyonuna göre, on binlerce insanın yeri çoktan değiştirildi ve birçok insan acil durum sığınaklarına yerleştirildi.

Selden sonra İran sokakları.
Selden sonra İran sokakları.

Irna, salı günü Hamedan kentinde iki kişinin daha öldüğü haberini Kızılay yardım ajansından bir yetkiliye dayandırdı.

Lorestan kentinin batısında otoriteler, tahliye kararına uymayanları çıkarmak için silahlı kuvvetlerden yardım istedi.

Vali Musa Hadimi, Isna haber ajansına, Pol-e Dokhtar kasabası ile tüm bağlantıyı kaybettiklerini söyledi.

“Oradaki durum hakkında hiçbir bilgimiz yok” dedi ve kaç kişinin selden etkilendiğini bilmediklerini sözlerine ekledi.

Sel felaketinden etkilenenleri kurtarma çalışmaları sürüyor.
Sel felaketinden etkilenenleri kurtarma çalışmaları sürüyor.

On yıllardır kuraklıktan bunalan İran, son birkaç hafta boyunca ülke genelinde etkili olan eşi benzeri görülmemiş yağışa teslim oldu.

Kızılay, İran'ın kuzey doğusundaki Golestan kentinin bir günde içinde yıllık yağış miktarının % 70'ini aldığını aktardı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, nehirler setlerini patlattı, altyapı hasar gördü ve yetkililer suyu, doluluğu tam kapasiteye yakın olan su depolarından tahliye etmek zorunda kaldılar.

Taşkınlar ormansızlıktan mı kaynaklanıyor?

Bu, son iki hafta içinde İran'ı vuran üçüncü büyük sel.

Çevre uzmanları, ormansızlaşmanın ülkede son yıllarda meydana gelen sel baskınlarının başlıca nedenlerinden biri olduğuna inanıyor.

İran’ın Doğal Kaynaklar ve Ormancılık Örgütü’ne göre, geniş çapta ve düzensiz ormansızlaşma, büyük taşkınların meydana geldiği alanlardaki İran’ın kuzey ormanlarının yarısı kadarını yok etti.

Örgütün verilerine göre, kuzeydeki orman alanı son 40 yılda 3,6 milyondan 1,8 milyon hektara düştü.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.

BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Irak'ın yeni başbakanı kim olacak?
Irak'ın yeni başbakanı kim olacak?
Bu hafta İslam coğrafyasında, Irak'ta Başbakan Adil Abdulmehdi'nin istifası sonrası yeni başbakan belirleme süreci, İran'ın benzin zammı protestolarında bazı göstericilerin öldürüldüğünü doğrulaması, Bangledeş'in Arakanlı Müslüman çocukların eğitiminde çıkardığı engeller, Boko Haram'la mücadelede etkin görev alan avcılar, Hindistan'da Babri Camisi'...

PORTRELER

Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
12.asrın hemen başlarında, Asya'nın orta ve batı kesim şehirleri; ilim, sanat ve ticarette altın devirlerini yaşıyorlardı. Her biri, Kaf dağının ardından sıyrılıp gelmiş süslü masal şehirleri gibi olan; Semerkant, Buhara, Gürgenç, Nişabur, Belh güzellik ve estetikte birbiriyle yarışıyorlardı. O günlerde, bölgede bir büyük güç hüküm sürüyor, onun ya...

HAREKETLER

Leşker-i Tayyibe Örgütü
Leşker-i Tayyibe Örgütü
Güney Asya’nın düşman kardeşleri Hindistan ve Pakistan arasında önemli sorunlardan bir tanesi de bölgedeki tansiyonun zaman zaman yükselmesine ve karşılıklı çatışmalara sebebiyet veren yerel örgütlerdir. Bunlardan biri de Leşker-i Tayyibe örgütüdür. Saf, temiz ordu anlamına gelen Leşker-i Tayyibe 1987 yılında kuruldu. Hedefleri arasında; cihadın Al...

MALUMAT

Taşradan meclise, bir Afgan hikâyesi
Taşradan meclise, bir Afgan hikâyesi
O, henüz dört yaşındaymış babası öldürüldüğünde. Ruslar, önce esir almışlar Baba Yoldaş’ı, meşhur Puliçarhi Hapishanesi’ne götürmüşler. Ailesi, yıllar boyu “Babamız bir gün geri dönecek” diye kapıyı gözlemiş. Ama ne çare! Meğer, çoktan şehit edilmiş Baba Yoldaş. Cenazesini bile teslim etmemiş Ruslar. Mezarı olmayan bir babanın evladı olarak büyümüş...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz