"İsrail bacaklarımı, evimi ve ofisimi benden aldı, ancak hayallerimi alamaz"

İsrail saldırılarında önce bacaklarını, ardından evini ve en son yıllarca emek verip kurduğu medya şirketini kaybeden ancak mücadeleden vazgeçmediğini belirten Filistinli gazeteci Mumin Kurayka.
İsrail saldırılarında önce bacaklarını, ardından evini ve en son yıllarca emek verip kurduğu medya şirketini kaybeden ancak mücadeleden vazgeçmediğini belirten Filistinli gazeteci Mumin Kurayka.

İsrail'in 2008-2009 yıllarında gerçekleştirdiği Gazze saldırılarında iki bacağını, 2014 yılındaki saldırılarda evini kaybeden Filistinli gazeteci Mumin Kurayka, geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleşen son saldırılarda da yıllarca emek verip kurduğu medya şirketini kaybetti. İsrail'in kendisinden aldığı her şeye rağmen umudunu ve mücadele azmini diri tutan 33 yaşındaki Kurayka, İsrail'in hayallerini yıkamadığını ve Filistinlilerin maruz kaldığı zorbalıkları tüm dünyaya duyuracağını söylüyor.

İsrail'in 2008-2009 yıllarında Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda iki bacağını kaybeden Filistinli gazeteci Mumin Kurayka, son saldırılarda da yıllarca emek verip kurduğu medya şirketini kaybetti.

  • Tekerlekli sandalyeye mahkum olmasına rağmen umudunu hiç kaybetmeyen ve hayallerini gerçekleştirmeye çalışmaktan geri durmayan 33 yaşındaki Kurayka, İsrail'in mayıs ayında Gazze'ye düzenlediği saldırılarda yıkılan medya şirketini kurma hikâyesini anlattı.

Filistinli gazeteci Mumin Kurayka.
Filistinli gazeteci Mumin Kurayka.

Bacaklarını kaybettiği 2008-2009 yılındaki saldırıların ardından uzun bir süre tedavi gördüğünü belirten Kurayka, tedavi sürecinin tamamlanmasından sonra İsrail'in işlediği suçları tüm dünyaya duyurabilmek için yeniden mesleğine döndüğünü ifade etti.

"Bacaklarımı kaybettim ancak çalışmaya devam ediyorum"

İçinde bulunduğu fiziksel durumun, onu işini yapmaktan alıkoyamadığını dile getiren Filistinli gazeteci, "Bacaklarımı kaybettim ancak foto muhabiri olarak çalışmayı sürdürdüm. Benimle benzer durumda olan gazetecilere de örnek oldum." dedi.

Uzun süredir, farklı dillerde Filistin haberleri üreten uluslararası bir medya şirketi kurma hayali olduğunu anlatan Kurayka, sonraki süreçte bu hayalini gerçekleştirmek için adım adım ilerlediğini belirtti.

  • Sonunda hayalini gerçekleştirme yolunda önemli bir aşama kaydettiğini ve İsrail'in geçtiğimiz mayıs ayındaki saldırılarından sadece 5 ay önce Gazze'deki 7 katlı El-Velid isimli binada ofis açmayı başardığını aktaran Kurayka, bir süredir de şirketini uluslararası bir kurum haline getirebilmek için çalıştığını belirtti.

"İsrail hayallerimi de benden almaya çalıştı ancak başaramayacak"

İsrail'in 2014 yılında düzenlediği saldırılarda Gazze'nin Şucaiyye Mahallesi'ndeki evi tamamen yıkılan Kurayka, "İsrail 2008 yılındaki saldırılarda bacaklarımı, 2014 yılındaki saldırılarda evimi ve son olarak 2021 yılındaki saldırılarda hayallerimi hedef aldı." dedi.

Kurayka, İsrail'in kendisinden aldığı her şeye rağmen direnmeye ve mücadele etmeye devam edeceğini söylüyor.
Kurayka, İsrail'in kendisinden aldığı her şeye rağmen direnmeye ve mücadele etmeye devam edeceğini söylüyor.

Ancak yine de pes etmeyeceğini, her şeye yeniden başlayacağını, kendi ifadesiyle "küllerinden yeniden doğacağını" vurgulayan Filistinli gazeteci, şöyle konuştu:

Şirketimi yeniden açacağım. Hiçbir şey beni bunu yapmaktan alıkoyamayacak. İsrail ayaklarımı olduğu gibi hayallerimi de benden almaya çalıştı ancak başaramayacak. Hayalimi gerçekleştireceğim; bu topraklarda Filistinlileri hedef alan ihlalleri ortaya çıkarmaya devam edeceğim.

Medya kuruluşları özellikle hedef alındı

  • İsrail'in son saldırılarda medya kuruluşlarını özellikle hedef aldığına dikkati çeken Kurayka, bu yolla Gazze'deki gazetecilerin işini yapmasını engellemeye, başta kadın ve çocukların yaşadığı binaları vurarak neden olduğu sivil kayıpların haber ve görüntülerinin dünyaya servis edilmesinin önüne geçmeye çalıştığını kaydetti.

İsrail, Gazze’de aralarında AP ve Al Jazeera gibi uluslararası basın kuruluşlarının da olduğu çok sayıda yayın kuruluşunun ofisini hedef almıştı.
İsrail, Gazze’de aralarında AP ve Al Jazeera gibi uluslararası basın kuruluşlarının da olduğu çok sayıda yayın kuruluşunun ofisini hedef almıştı.

Kurayka, İsrail'in gazetecilere yönelik bu ihlallerine rağmen meslektaşlarının Gazze'de yaşananları dünyaya duyurmaya devam ettiğini belirtti.

  • İnsan hakları kuruluşlarının yayımladığı raporlara göre İsrail, Gazze'ye düzenlediği son saldırılarda gazetecilere yönelik 51 ihlal gerçekleştirdi. Evine düzenlenen saldırıda bir gazetecinin hayatını kaybettiği, birçoğunun da yaralandığı olaylar bu ihlaller arasında yer alıyor.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'ta başlattığı saldırılar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs'ta sona ermişti.

İsrail'in 11 gün süren Gazze saldırılarında 66'sı çocuk, 39'u kadın olmak üzere en az 254 Filistinli hayatını kaybetmişti.