"İsrail bu yıl 52 Filistinli çocuğu öldürdü"

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinli bir çocuğu gözaltına alırken.
İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinli bir çocuğu gözaltına alırken.

Birleşmiş Milletlerin açıkladığı rakamlara göre, BM'nin 2005'te bölgede kayıt tutmaya başlamasından sonra 2022, işgal altındaki Batı Şeria'da en kanlı yıl olarak kayıtlara geçti. Buna göre, 165’i Batı Şeria’da, 52’si abluka altındaki Gazze’de olmak üzere 217 Filistinli İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu öldürüldü. Bu ölümlerin 52’sini çocuklar oluşturuyor.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki, Birleşmiş Milletler (BM) Silahlı Çatışmalarda Çocuklar Özel Temsilcisi Virginia Gamba'ya "İsrail işgal güçleri tarafından Filistinli çocuklara karşı kasıtlı şekilde işlenen yaygın suçlar" hakkında ayrıntılı bir rapor sundu.

  • Raporda "çocukların katledilmesi ve sakatlanması, okulların ve hastanelerin hedef alınması, çocukların askere alınması, cinsel saldırı, çocukların kaçırılması, insani ve tıbbi yardımların ulaşmasının engellenmesi" gibi BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) çocuklar ve silahlı çatışmalara ilişkin 1612 sayılı kararında (2005) belirtilen suçlara yer verildi.

Filistinli Bakan Maliki, Gamba'nın ziyaretinin "işgal güçleri ve yerleşimci milislerin sivil Filistinlilere; özellikle de çocuklara karşı işlediği suçların boyutunu doğrudan görmek için bir fırsat" olduğunu vurguladı.

2022'nin başından bu yana 52 çocuk öldürüldü

İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentine sabah saatlerinde düzenlediği baskında, 15 yaşındaki FilistinliCena Zekarine'nin hayatını kaybetmesini hatırlatan Maliki,

İsrail'in yılın başından bu yana 52 çocuğu öldürdüğünü ifade etti.

Maliki, BM yetkilisine, İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin işlediği suçlara; eğitim kurumlarını sürekli hedef almalarına, özellikle de İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında okulların maruz kaldığı şartlara ilişkin de bilgi verdi.

Filistinli Bakan, ayrıca Yahudi Gücü Partisi lideri Itamar Ben-Gvir ve Dini Siyonizm Partisi lideri Bezalel Smotrich gibi kişilerin bulunacağı yeni İsrail hükûmetinin, Filistin halkı için daha fazla "nefret dolu ve kanlı" olacağı, konusunda uyardı.

"İsrail'in çocuklar aleyhinde işlediği suçlar durdurulmalı"

Maliki, BM yetkilisi Gamba'dan "İsrail'e Filistinli çocuklar aleyhinde işlediği ağır suçları sonlandırma çağrısında bulunmasını" istedi.

BMGK başta olmak üzere uluslararası toplumu, "yükümlülüklerini yerine getirmeye; çocuklar da dahil olmak üzere Filistin halkının, okulların ve hastanelerin korunmasını sağlamak için gerekli önlemleri almaya" çağıran Filistin Dışişleri Bakan Riyad Maliki, şöyle bir talepte bulundu:

BM'nin her yıl yayımladığı, silahlı çatışmalarda çocukların haklarını ihlal eden aktörler ve devletlerin yer aldığı "utanç listesine" İsrail, ordusu ve yerleşimcileri eklenmeli.

BM yetkilisi Virginia Gamba ise görüşmede, Filistin devletiyle yürüttüğü işbirliğine ve Filistinli çocukların korunması çerçevesinde sarf edilen çabaların koordinasyonuna değindi.

Filistinli çocuklar aleyhinde her gün işlenen suçların farkında olduğunu belirten Gamba, bu suçlardan üzüntü duyduğunu ifade etti.

Gamba çalışmalarının merkezinde çatışma bölgelerindeki çocukların himaye edilmesi olduğuna işaret ederek, bunun bölgeye son ziyareti olmayacağını aktardı.

Filistin'e dün gelen BM yetkilisi Gamba'nın ziyaretinin 16 Aralık'a kadar devam edeceği belirtiliyor.

Cenin kentinde İsrail askerlerinin saldırısında yaşamını yitiren 15 yaşındaki Cena Zekarine'nin yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde; Filistin bayrakları taşındı, İsrail saldırılarını protesto eden sloganlar atıldı. Filistinli direniş gruplarının üyeleri de zaman zaman havaya ateş açarak İsrail’e karşı "gövde gösterisi" yaptı.
Cenin kentinde İsrail askerlerinin saldırısında yaşamını yitiren 15 yaşındaki Cena Zekarine'nin yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde; Filistin bayrakları taşındı, İsrail saldırılarını protesto eden sloganlar atıldı. Filistinli direniş gruplarının üyeleri de zaman zaman havaya ateş açarak İsrail’e karşı "gövde gösterisi" yaptı.

İsrail ordusundan Cenin'e baskın

İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentine düzenlediği baskında, 15 yaşındaki Filistinli Cena Zekarine hayatını kaybetmişti.

Filistin Kızılay örgütünden yapılan açıklamada da Cenin'de İsrail askerlerinin saldırısında yaralanan 3 gencin bölgedeki İbni Sina Hastanesinde tedavi altına alındığı belirtilmişti.

İsrail ordusu ise Cenin'de 3 "şüpheliyi" gözaltına almak için "operasyon" yürüttüğünü ve bölgedeki silahlı gruplarla çatışma çıktığını açıklamıştı.

"Bir Filistinlinin öldürüldüğüne ilişkin iddiaların soruşturulduğu" kaydedilen açıklamada, Batı Şeria genelinde 18 kişinin gözaltına alındığı aktarılmıştı.