İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Filistin-İsrail diyaloğunu yeniden başlatmak istediğini açıkladı

İsrail'in yeni cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 7  Temmuz'da göreve başlamıştı.
İsrail'in yeni cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 7 Temmuz'da göreve başlamıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la yaptığı telefon görülmesinin ardından Twitter'dan yaptığı açıklamayla iki taraf arasında diyaloğu yeniden başlatma niyetinde olduğunu ilan etti.Abbas'ın, 7 Temmuz'da yemin ederek resmen göreve başlayan Herzog'u telefonla arayarak tebrik etmesi üzerine, Herzog Abbas'a İsrail ve Filistin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamak istediğini belirtmiş. Konuyla ilgili İsrail Kanal 12 Televizyonu da Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın, Filistin-İsrail barış görüşmelerinin yeniden başlaması için bir talep listesi hazırladığını iddia etmişti.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, iki taraf arasında diyaloğu yeniden başlatma niyetinde olduğunu iletti.

Abbas, 7 Temmuz'da yemin ederek resmen göreve başlayan Herzog'u telefonla arayarak tebrik etti.

İsrail'in yeni cumhurbaşkanı Isaac Herzog.
İsrail'in yeni cumhurbaşkanı Isaac Herzog.
  • Herzog, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu akşam Filistin Devlet Başkanı Abbas'la konuştum ve önceki İsrail cumhurbaşkanlarının yaptığı gibi Filistinliler ile İsrailliler arasında diyaloğun yeniden başlamasını ve sürdürülmesini planladığımı kendisine ilettim." ifadesini kullandı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Mahmud Abbas'la yaptığı gömrüşme ile ilgili tweeti.

Herzog, diyaloğun ilişkilerin geliştirilmesini ve iki halk arasında barışın sağlanmasına yardımcı olmasını umut ettiğini kaydetti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas (sağda), 18 Ağustos 2015'te Ramallah'ta o zaman Siyonist Birlik lideri olan Isaac Herzog (solda) ile bir araya gelmişti.
Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas (sağda), 18 Ağustos 2015'te Ramallah'ta o zaman Siyonist Birlik lideri olan Isaac Herzog (solda) ile bir araya gelmişti.
Filistin haber ajansı WAFA'ya göre Abbas, Herzog'la görüşmesinde Gazze, Batı Şeria ve Kudüs'te kalıcı barışın sağlanmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Abbas, kapsamlı ve adil barışın tesisi için gerekli koşulları oluşturacak pratik adımların atılması gerektiğini dile getirdi.

  • İsrail Kanal 12 Televizyonu, daha önceki haberinde, Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın, Filistin-İsrail barış görüşmelerinin yeniden başlaması için bir talep listesi hazırladığını iddia etmişti.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in, "1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına son vermeyi" kabul etmemesi nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.