İsrail Gazze'de sivilleri vurmaya devam ediyor: Şehit sayısı 139'a yükseldi

İsrail'in Şati Mülteci Kampı'na yaptığı saldırılarda yakınlarını kaybeden bir Filistinli.
İsrail'in Şati Mülteci Kampı'na yaptığı saldırılarda yakınlarını kaybeden bir Filistinli.

İsrail savaş uçaklarının, Gazze'nin batı kesimindeki Şati Mülteci Kampı'nda bir eve düzenlediği saldırıda, çoğu çocuk 10 Filistinli daha şehit oldu. 10 Mayıs'tan bu yana süren İsrail saldırılarında 139 Filistinli şehit oldu, 950 Filistinli yaralandı. Öte yandan İsrail'e karşı saldırılara hız kesmeden devam eden Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, El Aksa Televizyonu'na konuştu. Aruri açıklamasında, Gazze'ye karşı karadan başlatılacak olası bir operasyonun, İsrail için bir felaket olacağını belirtti. Olası bir kara harekâtına oldukça hazır olduklarını söyleyen Aruri, kara operasyonuna dönük hazırlığının sahip oldukları füze gücünden daha ileri düzeyde olduğunu ifade etti.

Gazze

Filistin sağlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre İsrail savaş uçakları, Şati Mülteci Kampı'nda Ebu Hatab ailesinin yaşadığı eve saldırı düzenledi.

  • Saldırıda 8'i çocuk, 2'si kadın 10 Filistinli daha şehit düştü. Saldırıda şehit düşen 8 kişinin isimleri: Yasemin Hassan (31); Ebu Hatab ailesinden Yamin (5), Bilal (10) ve Yusuf (11); El-Hadidi ailesinden Muha (36), Abdurrahman (8), Suheyb (14) ve Yahya (11) şeklinde sıralandı.

Saldırı yapılan evden tek kurtulan 2 aylık bir bebek

Enkaz altındakileri arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

Gazze'deki Sağlık Bakanı Yardımcısı Yusuf Ebu Riş basına yaptığı açıklamada, saldırının gerçekleştiği evden şu ana kadar sağ kurtarılan tek kişinin 2 aylık bebek olduğunu söyledi.

Ebu Riş,Şati Mülteci Kampı'ndaki saldırıyı "katliam" olarak nitelendirmenin bile yetersiz kalacağını dile getirdi.

Ebu Hattab ailesinin hayatta kalan tek üyesi.
Ebu Hattab ailesinin hayatta kalan tek üyesi.
  • Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Şati Mülteci Kampı'ndaki bir eve düzenlenen saldırıya karşılık olarak ve işgal altındaki Batı Şeria'da şehit olan Filistinlilerin intikamının alınması için Aşdod, Beersheba'nın roketlerle vurulduğunu duyurdu.

İsrail uçaklarının gece geç saatlerde Gazze'nin kuzeyindeki Tel Kuleybu bölgesine düzenlediği saldırılarda da 2'si kardeş 3 Filistinli şehit olmuştu.

İsrail hava saldırılarında yaralanan Gazzeli çocuklar.
İsrail hava saldırılarında yaralanan Gazzeli çocuklar.

Böylelikle, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 10 Mayıs'tan bu yana 39'u çocuk, 22'si kadın 139 Filistinli şehit oldu, 950 Filistinli yaralandı.

Gazze’nin kuzeyinde yoğun bombardıman sonucu elektrik kesintisi yaşanıyor

Bölgedeki AA muhabirinin aktardığına göre İsrail savaş uçakları Gazze’nin kuzeyine de yaklaşık 30 saldırı gerçekleştirdi.

Gazze'nin kuzeyindeki eğitim müdürlüğü çevresi, sivillerin evleri ve bir caminin hedef alındığı saldırılar sonucu söz konusu bölgenin büyük kısmında elektrikler kesildi.

İsrail'in bombardımanları nedeniyle Gazze'de elektrik kesintileri yaşanıyor.
İsrail'in bombardımanları nedeniyle Gazze'de elektrik kesintileri yaşanıyor.

Hamas uyardı: Kara operasyonu işgalci için bir felaket olacak

Öte yandan Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, Gazze'de karadan başlatılacak operasyonun, İsrail için bir felaket olacağını ve savaşın dengesini değiştireceğini söyledi.

İsrail'in dün Gazze'ye kara operasyonu başlattığı yönünde basında çıkan haberlerle ilgili Hamas'a ait El-Aksatelevizyonuna konuşan Aruri, direniş güçlerinin, düşmanı (İsrail) şaşırtacak güçte olduğunu ve elinde daha önce kullanılan silahlardan daha güçlüsünün bulunduğunu belirtti.

Hamas'ın, kara operasyonuna dönük hazırlığının sahip olduğu füze gücünden daha yüksek olduğunu kaydeden Aruri, "Kara operasyonu işgalci için bir felaket olacak ve savaş dengesi değişmeden de ondan çıkamayacak." dedi.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri.
Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri.

Gazze'ye düzenlenen son saldırıdan bu yana direniş güçlerinin yaptığı hazırlıkların bu kara operasyonuna dönük gerçekleştirildiğini bildiren Aruri, işgal altındaki Batı Şeria, Gazze ve İsrail vatandaşı Arapların yaşadığı Yeşil Hat bölgesinde İsrail güçlerine karşı açılan "cephelerin" zaferin anahtarı olduğunun altını çizdi.

Aşdod Limanı'nda büyük yangın

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, dün akşam 19.00'dan sabah 06.00'ya dek Gazze'den yaklaşık 200 füze atıldığı belirtildi. Hamas'ın attığı füzelerden 30'unun Gazze topraklarına düştüğü iddia edilirken, 100'den fazlasının "Demir Kubbe" hava savunma sistemi tarafından imha edildiği belirtildi.

İsrail'in Aşdod, Beersheba ve Aşkelon kentleri ile Gazze sınırındaki bölgelerde de özellikle gece saatlerinde çok fazla siren sesi duyulduğu gelen bilgiler arasında.

Öte yandan İsrail ordusunun sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabında, Gazze'den atılan füzeler sonucu Aşdod Limanı'nda büyük bir yangın çıktığını gösteren görüntü yayımlandı. Öte yandan İsrail polisi tarafından yapılan bir açıklamaya göre de Hamas tarafından gönderilen füzeler Beerşeba'da bir binaya isabet etti ve binada hasar meydana geldi.