İsrail Gazze'yi havadan ve denizden vurmaya devam ediyor: Şehit sayısı 109'a yükseldi

İsrail'in gece saatlerinden beri devam eden, Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanları.
İsrail'in gece saatlerinden beri devam eden, Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanları.

İsrail ordusu dün gece ilk etapta "kara harekâtı" olarak duyurduğu operasyonlarda Gazze Şeridi'ni hava ve denizden yoğun şekilde bombalamaya devam ediyor. İsrail'in 10 Mayıs'tan bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 28'i çocuk, 15'i kadın olmak üzere 109 kişi şehit oldu, 621 kişi yaralandı. Gazze'nin kuzey kesiminin doğu ve batı bölgelerinde bulunan farklı hedefler İsrail güçlerince top atışlarının yanı sıra hava ve denizden de eş zamanlı olarak yoğun biçimde bombalanıyor.

Dün gece İsrail'in önce "kara harekâtı" olarak duyurduğu Gazze'ye yönelik hava ve ve deniz bombardımanı yoğun bir şekilde devam ediyor. Gazze'nin kuzey kesiminin doğu ve batı bölgelerinde bulunan farklı hedefler İsrail güçlerince top atışlarının yanı sıra hava ve denizden de eş zamanlı olarak yoğun biçimde bombalanıyor.

Saldırılar nedeniyle kentin kuzeyinde elektrik kesintileri yaşanırken, İsrail ordusunun bombaladığı bölgelerden alevlerin yükseldiği görüldü.

İsrail bombardımanları sonrası elektrikleri kesilen Gazze ve İsrail'in hava bombardımanı.
İsrail bombardımanları sonrası elektrikleri kesilen Gazze ve İsrail'in hava bombardımanı.

Söz konusu bölgelere ambulans ve sivil savunma ekipleri sevk edildi. Öte yandan İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, hava ve kara kuvvetlerinin Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlediği belirtildi.

İsrail'in saldırılarında 10 Mayıs'tan bu yana 28'i çocuk, 15' kadın olmak üzere şehit sayısının 109'a, yaralı sayısının da 621'e yükseldiği kaydedildi.

Sivil savunma ekipleri, Gazze'nin farklı bölgelerinde hava bombardımanlarında yıkılan evlerin enkazında arama-kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Gün ağarınca Gazze'de ortaya çıkan enkazlar ve arama kurtarma çalışmaları yürüten ekipler.
Gün ağarınca Gazze'de ortaya çıkan enkazlar ve arama kurtarma çalışmaları yürüten ekipler.

İsrail ordusu açıklamayı geri çekti

İsrail ordu sözcülüğü, “Gazze’ye girildiği" şeklindeki açıklamasını yinelemekten kaçınarak, yalnızca "saldırının sürdüğünü" belirtmekle yetindi.

İsrail Ordusu Yabancı Basın Sözcüsü Jonathan Conricust, yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin saldırı başlattığı Gazze Şeridi'ne "girdiğini" de ifade etmişti.

AA muhabirine konuşan bir diğer İsrail Ordusu Sözcüsü Avichay Adraee ise askerlerin Gazze Şeridi'ne girip girmediğini teyit edemeyeceğini belirterek, "Sadece Gazze Şeridi’ne havadan ve karadan bir saldırı başlatıldığını söyleyebilirim." dedi. Adraee, daha önce Conricust'un yaptığı açıklamalar ile ilgili "tercüme hatası" olduğunu ileri sürdü.

Tüm tepkilere rağmen geri adım atmayan İsrail güçleri, özellikle Gazze'nin alt yapı sistemlerini hedef alıyor.
Tüm tepkilere rağmen geri adım atmayan İsrail güçleri, özellikle Gazze'nin alt yapı sistemlerini hedef alıyor.

Adraee, "Jonathan’ın (Conricust) dediklerini ne yalanlıyorum ne teyit ediyorum ne de buna ilişkin bir yorum yapıyorum." ifadelerini kullandı.

İsrail basınından orduya eleştiri

Times of İsrail gazetesinde çıkan bir haberde, ordunun yabancı basını yanlış bilgilendirdiği belirtildi. Haberde Conricust'a "İsrail askerleri Gazze'ye girdi mi?" sorusu yöneltildiğinde buna "Evet" diye cevap verdiği kaydedildi.

Conricust, İsrail ordusundan yapılan "Gazze'ye havadan ve karadan saldırıyoruz" şeklindeki yazılı açıklamasının ardından sorular üzerine AA, Washington Post ve İsrail'in I24 kanalı dahil bazı yabancı basın kuruluşlarına, "İsrail askerleriGazze'ye girdi" şeklinde açıklama yapmıştı. Öte yandan

"Gazze sınırından uzak durun" çağrısı

İsrail, Gazze Şeridi'ne kara operasyonu başlattığını ilan etmesinin ardından tüm vatandaşlarına "Gazze sınırından uzak durmaları" çağrısında bulundu.

İsrail ordusu açıklamasında, Gazze'den İsrail'in sınır bölgelerine roket saldırılarının artabileceği ihtimali nedeniyle İsraillilere sığınaklara girmeleri talimatı verildiğini kaydetti.

Gazze sınırına 4 kilometre mesafede bulunan bölgelerde yaşayan tüm İsraillilerden ikinci bir emre kadar sığınaklardan çıkmamaları istendi.

Gazze sınırına askeri yığınak yapan İsrail ordusu.
Gazze sınırına askeri yığınak yapan İsrail ordusu.

Kassam Gazze'den İsrail'e 100 roket gönderdi

Öte yandan İsrail'in Gazze Şeridi'ne hava ve kara operasyonu düzenleyeceğini açıklamasının ardından Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in farklı bölgelerine 100 roket gönderdiğini açıkladı.

Bunun İsrail'in sivilleri hedef alması ve altyapı tesislerini bombalamasına verilen bir yanıt olduğunu kaydeden Kassam Tugayları, İsrail'in güneyindeki bir askeri üssün yanı sıra Aşkelon, Aşdod, Beersheba ve Sderot'a 100 roketle saldırı düzenlediklerini açıkladı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunda (KAN) yer alan habere göre, Gazze'den Aşkelon ve Aşdod'a atılan roketler bazı binalara isabet etti. Aşkelon'da ise büyük alanlarda elektrik kesintisi yaşandı.