İsrail güçleri Batı Şeria'da onlarca dükkanı ve Ramallah'ta bedevilere ait çadırları yıktı

İsrail güçleri Batı Şeria ve Ramallah'ta yıkımlara devam ediyor.
İsrail güçleri Batı Şeria ve Ramallah'ta yıkımlara devam ediyor.

Kudüs Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail askerleri Kudüs'ün kuzeydoğusundaki Er-Ram beldesinde "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla onlarca dükkanı yıktı. Açıklamada Ram beldesindeki yıkımlar, "işgal güçlerinin Filistin halkı aleyhindeki suç siciline eklenen yeni bir katliam" şeklinde değerlendirildi. İsrail güçlerinin ayrıca El-Kabun bölgesindeki Filistinli bedevilere ait 6 çadırı söktüğünü aktaran Ebu Ulya, Ramallah'n doğusundaki kırsal bölgelerde yaşayan onlarca bedevi ailenin yerlerinden edilmeye çalışıldığını ve Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesi amacıyla Filistinlilerin her türlü baskılara maruz kaldığını dile getirdi.

İsrail ordusu işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlilere ait onlarca dükkanı yıktı, Yahudi yerleşimciler de çok sayıda zeytin ağacını kesti.

Kudüs Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail askerleri Kudüs'ün kuzeydoğusundaki Er-Ram beldesinde "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla onlarca dükkanı yıktı.

Açıklamada Ram beldesindeki yıkımlar, "işgal güçlerinin Filistin halkı aleyhindeki suç siciline eklenen yeni bir katliam" şeklinde değerlendirildi.

Batı Şeria'da onlarca dükkan ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkıldı.
Batı Şeria'da onlarca dükkan ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkıldı.
  • Valilik, "İsrail'in bir yandan Kudüs'te faaliyet gösteren Filistinli kurumların, 'C' bölgesinde ticari kuruluşlara ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılması ve inşaat için ruhsat verilmesi konusundaki görevlerini yerine getirmesini engellerken diğer yandan da güvenlik güçlerinin onlarca ailenin geçimine destek olan ticari yapıları ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktığına" dikkati çekti.

İsrail'in, Kudüs çevresinde yerleşim birimleri arasında bir koridor oluşturmak için buraları birbirine bağlayan yolları genişleterek "sömürge operasyonlarını" kolaylaştırmayı hedeflediği ifade edildi.

Valilik açıklamasında, yıkılan dükkan sayısına ilişkin ise bilgi verilmedi.

Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan haberde ise 30 ticari işletme ile İsrail askeri kontrol noktası Kalendiya'nın yakınlarındaki bir benzin istasyonunun yıkıldığı bilgisi paylaşıldı.

Bedevi ailelerin çadırları söküldü, onlarca zeytin ağacı kesildi

Ramallah'ın doğusundaki El-Mugayyir Köyü Yerel Konsey Başkanı Emin Ebu Ulya, köylerinin kuzeybatısında yer alan "Adi Ad" Yahudi yerleşim birimindeki yerleşimcilerin, Bab el-Harice bölgesinde onlarca zeytin ağacını kestiğini ifade etti.

Ebu Ulya, "Bölgede 264 zeytin ağacı bulunuyordu. Geçen sene bu ağaçların bir kısmını kestiler, bu sene de kalanları kestiler." dedi.

  • İsrail güçlerinin ayrıca El-Kabun bölgesindeki Filistinli bedevilere ait 6 çadırı söktüğünü aktaran Ebu Ulya, Ramallah'n doğusundaki kırsal bölgelerde yaşayan onlarca bedevi ailenin yerlerinden edilmeye çalışıldığını ve Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesi amacıyla Filistinlilerin her türlü baskılara maruz kaldığını dile getirdi.

Ramallah'n doğusundaki kırsal bölgelerde yaşayan bedevi Filistinlilere ait çadırlar da İsrail güçleri tarafından yıkıldı.
Ramallah'n doğusundaki kırsal bölgelerde yaşayan bedevi Filistinlilere ait çadırlar da İsrail güçleri tarafından yıkıldı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşa eden İsrail, söz konusu bölgelerde ikamet eden Filistinlilere çeşitli zorluklar çıkarıyor.

İsrail yönetimi, Batı Şeria'nın "C Bölgesi" ile Doğu Kudüs'te "imar izni" olmadığı gerekçesiyle Filistinlilere ait evleri zaman zaman zorla yıkıyor.

Filistinlilerin ise "imar izni" almak için bazen yıllarca beklemeleri gerekiyor.

Filistinli sivil toplum kuruluşu "Toprak Araştırmalar Merkezi"nin ekim ayı başında yayımladığı raporunda, İsrail'in, 1967'den bu yana sadece Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 11 bin 900 evi yıktığı, 73 bin kişiyi ise yerinden ettiği belirtilmişti.