İsrail, mescidi sinagoga çevirmeye çalışıyor

Rahmet Kapısı Mescidi.
Rahmet Kapısı Mescidi.

İsrail polisi ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'nın doğu yakasında yer alan Rahmet Kapısı Mescidi'ne yönelik ihlalleri artarak sürüyor. Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani; İsrail'in Rahmet Kapısı Mescidi'ni sinagoga dönüştürmeyi amaçladığını ve Yahudi yerleşimcilerin bunu açıkça dile getirdiğini belirtti. İsrail, birçok defa Rahmet Kapısı Mescidi'ni yeniden kapatılacağı açıklarken, Kisvani "Mescidin kapanması iddiasında İsrail'in kendisini haklı çıkarma çabaları zayıftır ve kapanması durumunda sessiz kalınmayacaktır" ifadelerini kullandı.

İsrail polisi ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'nın doğu yakasında yer alan Kudüs'teki Rahmet Kapısı Mescidi'ne yönelik ihlalleri artarak devam ediyor.

Ürdün'e bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunan mescit, 16 yıl süren bir mücadelenin ardından 22 Şubat 2019'da ibadete açıldı. Mescit, ibadete açılmasının ardından Filistinliler ile Yahudi yerleşimciler arasında neredeyse her gün çatışmalara sahne oluyor.

Rahmet Kapısı Mescidi, 16 yıl ibadete kapalı kaldı.
Rahmet Kapısı Mescidi, 16 yıl ibadete kapalı kaldı.

İsrail polisi Rahmet Kapısı Mescidi'nde ibadet edenleri ve Mescid-i Aksa muhafızlarını sürekli baskınlarla tutukluyor. İsrail polisinin yardımıyla mescit etrafında baskınlar yapan Yahudi yerleşimciler ile İsrail'in bölgeye dair planları gerilimi tırmandırıyor.

"İsrail mescidi sinagog yapmak istiyor"

Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail Rahmet Kapısı Mescidi'ni sinagoga dönüştürmeyi amaçlıyor ve Yahudi yerleşimciler bunu açıkça dile getiriyor." dedi.

Rahmet Kapısı Mescidi'nin avlusunda namaz kılan Müslümanlar.
Rahmet Kapısı Mescidi'nin avlusunda namaz kılan Müslümanlar.

Şeyh Kisvani, Rahmet Kapısı Mescidi'nin Mescid-i Aksa'nın doğal bir parçası ve Müslümanlara ait olduğunu vurguladı.

Mescidi kapatma girişimleri

İsrail polisi, mescidin yeniden ibadete açılmasından duyduğu rahatsızlığı gösterirken, İsrail yargısı ise nihai karanını henüz vermedi.

İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan, geçen aylarda birçok defa Rahmet Kapısı Mescidi'ni yeniden kapatılacağını açıklamıştı.

 Rahmet Kapısı Mescidi, Kudüs Yüksek İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb tarafından İsrail`in onayı olmadan açılmış ve Cuma namazı kılınmıştı.
Rahmet Kapısı Mescidi, Kudüs Yüksek İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb tarafından İsrail`in onayı olmadan açılmış ve Cuma namazı kılınmıştı.

Şeyh Kisvani, Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin Rahmet Kapısı Mescidi'nin hizmete açtığından bu yana İsrail'in hedefinde olduğuna dikkati çekti.

Rahmet Kapısı Mescidi'nin, Mescid-i Aksa etrafındaki diğer mescitlerden bir farkının olmadığına işaret eden Şeyh Kisvani, bu mescitte ibadet etmenin Müslümanların hakkı olduğunu vurguladı.

Rahmet Kapısı Mescidi cemaati.
Rahmet Kapısı Mescidi cemaati.

Şeyh Kisvani, "Mescidin kapanması konusunda İsrail'in kendisini haklı çıkarma iddiaları zayıftır ve kapatılması durumunda sessiz kalınmayacaktır." uyarısını yaptı.

İsrail'in saldırıları devam ediyor

Mescidin şubat ayında açılmasından bu yana, İsrail polisi ibadet edenleri ve Mescid-i Aksa muhafızlarını tutukluyor. İbadet edilen yerlere baskınla giren İsrail askerlerinin bu tutumu Filistinliler ve Kudüs İslami Vakıflar İdaresinde infiale neden oluyor.

Bu duruma tepki gösteren Şeyh Kisvani, İsrail'in tutuklama ve baskın başta olmak üzere, mescide yönelik birçok şekilde hak ihlali yaptığını ifade etti.

Rahmet Kapısı Mescidi'nin kapısından giriş yapan Müslümanlar.
Rahmet Kapısı Mescidi'nin kapısından giriş yapan Müslümanlar.

Kudüs Yüksek Vakıf Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Selheb'in şubat ayında tutuklandığını hatırlatan Şeyh Kisvani, mescitte ibadet edenlerin ve Mescid-i Aksa muhafızlarının İsrail polisleri tarafından darp edildiğini söyledi.

Şeyh Kisvani, İsrail polisinin bu şekilde kargaşa ve provokasyon çıkarmayı amaçladığını belirterek, ihlallerin özellikle Yahudi yerleşimcilerin baskınları sırasında yapıldığına dikkati çekti.

Rahmet Kapısı Mescidi'ne yönelik yapılan tüm ihlallerin aynı zamanda Mescid-i Aksa'ya ve Kudüs'teki yapıldığını dile getiren Şeyh Kisavani, İsrail tehdidinin her geçen gün arttığı uyarısını yaptı.

Şeyh Kisavani, "İsrail oldu bittiye getirerek, Mescid-i Aksa'nın mevcut durumunu değiştirmeye çalışıyor." dedi.