Gündemİsrail zindanlarındaki en uzun tutuklular

İsrail zindanlarındaki en uzun tutuklular

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
İsrail zindanlarındaki en uzun tutuklular
35 yıldır hapiste olan Kerim Yunus'un anne ve babası, oğullarına kavuşacakları günü bekliyor.
BEĞEN

Filistinli Esirler Komisyonu’nun (PPC) yaptığı açıklamaya göre, İsrail hapishanelerindeki mahkûmlardan 28’i, şu anda 25 yıllık hapis süresini çoktan geride bıraktı. Bu mahkûmlardan 13’ünün İsrail vatandaşı Araplar olduğunu kaydeden PPC, tutukluluk süresi bakımından rekorun, 1983’ten bu yana hapiste bulunan Kerim Yunus’a ait olduğunu duyurdu.

Kerim Yunus, hapisteki 35'inci yılını doldurdu.
Kerim Yunus, hapisteki 35'inci yılını doldurdu.

İsrail’in Hayfa şehrinin güneydoğusundaki Ara kasabasında yaşayan Yunus’un, “İsrail işgaline direniş gösterdiği için” tutuklandığı belirtilirken, 1993’te imzalanan Oslo Anlaşması bütün tutukluların salıverilmesini öngörmesine rağmen özgürlüğüne kavuşamadığı vurgulandı.

6 Ocak 1983’te İsrail askerleri tarafından tutuklanan Yunus, hapiste bulunduğu süre içinde iki kitap yazdı, aynı zamanda doktorasını tamamladı. İsrail’in şimdiye kadar serbest bırakmayı kabul etmediği Yunus, “dünya tarihinde en uzun süreli siyasi tutuklu” unvanını elinde bulunduruyor.

Kerim Yunus'un annesi Sabiha Yunus, bugün 84 yaşında.
Kerim Yunus'un annesi Sabiha Yunus, bugün 84 yaşında.

Kerim Yunus’tan sonra, en uzun süreli tutuklular ise, yine Ara’dan İbrahim ve Ruşdi Ebu Muh kardeşler. Ebu Muh’lar, 1986’dan bu yana İsrail hapishanesinde tutuluyor. Hayfa’nın İbtin kasabasından Samir Sarsavi ise, yine aynı şekilde 1986’dan beri tutuklu bulunan bir diğer Filistinli mahkûm.

İsrail askerleri, tutuklamalarda özellikle Filistinli gençleri hedef alıyor.
İsrail askerleri, tutuklamalarda özellikle Filistinli gençleri hedef alıyor.

İsrail hapishanelerinde bulunan Filistinli mahkûmlar arasında ciddi bir oranı da çocuklar oluşturuyor. Yalnızca geçtiğimiz eylül ayında 108 çocuk İsrail tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu. Ağustos 2018 itibariyle, İsrail hapishanelerinde bulunan toplam Filistinli mahkûm sayısının 5 bin 781’e ulaştığı belirtildi. Bunlardan 456’sı ise, haklarında herhangi bir dava veya suçlama olmaksızın, direkt şekilde tutuklanıp hapse atılan Filistinliler.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

“İran felakete sürükleniyor”
“İran felakete sürükleniyor”
Bu hafta İslam coğrafyasında; koronavirüse karşı yeterli önlemlerin alınmadığı İran'da salgının tehlikeli boyutlara ulaşma riski, Cezayir'de 1 yıldır devam gösterilere koronavirüs salgınından dolayı ara verilmesi, Senegal'de bir grup ressam ve sanatçının koronavirüse karşı grafitilerle mücadelesi, Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin, Cuma namazının...

PORTRELER

Kafkas Kartalı: Şeyh Şamil
Kafkas Kartalı: Şeyh Şamil
Rus Çarı İvan’ın 1522'de himaye altına almak amacıyla girdiği sınırlardan, daha sonra çıkarılması adına mücadelelerin yapıldığı, kanlı katliamlara maruz kalan mağdur ve mağrur bir halktır Kuzey Kafkasya. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yıkılmasıyla geçmişini devralan Rusya’nın, stratejik konumu gereği sıcak denizlere, Orta Asya’ya geçiş ...

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

İbn Haldun’da hadarîlik, bedevilik ve asabiyet
İbn Haldun’da hadarîlik, bedevilik ve asabiyet
Mukaddimesinin ikinci bölümünde genel olarak bedevilik ve hadarîlik mevzusunu işleyen İbn Haldun, bununla şüphesiz açıklamak istediği nazariyenin temelinde yer alan ıstılahları net bir şekilde ortaya koymaya amaçlar. İnsanın, alışkanlık edindiği davranışların mahsulü olduğuna inanan İbn Haldun'a göre bir kişinin tabiat ve mizacının getirdiği davran...
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.