İsrail'in Mescid-i Aksa baskınlarına devam etmesi ne anlama geliyor?

Hamas ve İsrail arasında yapılan ateşkese rağmen İsrail polisi Mescid-i Aksa'da Filistinli sivillere ses ve gaz bombasıyla müdahale etmeye devam etti.
Hamas ve İsrail arasında yapılan ateşkese rağmen İsrail polisi Mescid-i Aksa'da Filistinli sivillere ses ve gaz bombasıyla müdahale etmeye devam etti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı ve Mescid-i Aksa İmam hatibi Şeyh İkrime Sabri, İsrail ve Hamas arasında yapılan ateşkese ve Hamas'ın ateşkes şartlarının bilinmesine rağmen fanatik Yahudilerin yeniden Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini değerlendirdi. Filistin Dışişleri, İsrail'in Mescid-i Aksa baskınlarına devam etmesini, ateşkesi güçlendirme çabalarının hafife alınması olarak değerlendirirken, Şeyh İkrime Sabri ise baskınları İsrail'in Hamas karşısındaki acziyetini gizleme çabaları olarak okudu.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail polisinin korumasında fanatik Yahudilerin yeniden Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini, abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeHamas ve Filistin direnişi ile varılan ateşkesi güçlendirme çabalarının hafife alınması olarak değerlendirdi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı.
Filistin Dışişleri Bakanlığı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail polisinin, Yahudi yerleşimcilerin ve fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeyi sürdürmesi" şiddetle kınandı.

  • Açıklamada, "İşgal devleti, Harem-i Şerif üzerindeki kontrolünü, Yahudileştirme çabalarıyla, zamansal ve mekânsal olarak bölme planlarıyla güçlendirmeye çalışıyor." ifadeleri kullanıldı.

Hamas ve Filistin direnişi ile İsrail arasında Gazze Şeridi’nde varılan ateşkese işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Yahudilerin Mescid-i Aksa baskını ateşkesi güçlendirme çabalarını hafife almaktır. İsrail, Kudüs'e ve mübarek Mescid-i Aksa ile beraber Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurma yönünde gelen uluslararası çağrıları göz ardı ediyor.

Şeyh Cerrah Mahallesi meselesi

Açıklamada, İsrail’in, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ne yönelik ihlal ve yeni önlemleri de kınandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

İsrail’in Kudüs'e, mukaddesatına ve vatandaşlarına yönelik devam eden işgal saldırıları, ateşkesi istikrara kavuşturmaya ve barış sürecini canlandırmaya yönelik uluslararası duruşları ve çabaları boşa çıkarıyor.

Şeyh İkrime: İsrail Aksa baskınlarıyla Gazze'de yenilmediğini ispata çalışıyor

Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri.
Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri.

Öte yandan konuyla ilgili açıklamada bulunan Mescid-i Aksa'nın İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri,

"İşgal yönetimi Aksa baskınlarıyla Gazze'de yenilmediğini ispata çalışıyor." şeklinde konuştu.

  • Ek olarak Şeyh İkrime, Mescid-i Aksa'ya baskınların yeniden başlamasının neden olacağı gerginlikten İsrail yönetiminin sorumlu olduğunu kaydetti.

İsrail'in Gazze saldırıları

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'ta başlattığı saldırılar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs'ta yerel saatle 02.00'de sona ermişti.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 66'sı çocuk, 39'u kadın 248 Filistinli şehit olmuş, 120 binden fazla kişi evlerinden olmuştu.