GündemJakarta'nın taşınmasına karar verildi

Jakarta'nın taşınmasına karar verildi

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Jakarta'nın taşınmasına karar verildi
Trafik yoğunluğu, Jakarta'yı yaşanmaz bir kent haline getiriyor.
BEĞEN

Endonezya hükümeti, başkent Jakarta'nın mevcut konumundan daha başka bir yere taşınmasına ve böylece başkentin bulunduğu mevkinin değişmesine karar verdi. Kararda Jakarta'nın gittikçe suya gömülmesi, trafik sorununun korkunç boyutlara ulaşması ve hava kirliliğinin etkili olduğu belirtiliyor.

Basına açıklama yapan Endonezya Planlama Bakanı Bambang Brodjonegoro, Devlet Başkanı Joko Widodo'nun Jakarta'nın taşınmasını istediğini belirtti. Öte yandan ülke basınında yapılan değerlendirmelerde, Jakarta'nın taşınması planının on yıllardır gündemde olduğu, ancak şimdiye kadar hiçbir liderin bunu gerçekleştiremediğine vurgu yapıldı.

Endonezya Devlet Başkanı Widodo, başkentin taşınmasında kararlı.
Endonezya Devlet Başkanı Widodo, başkentin taşınmasında kararlı.

Jakarta'nın nasıl taşınacağına dair birkaç senaryo ortaya atıldı. Bunlardan birincisine göre, hükümet ofislerinin toplanması ve faaliyetlerini yürütmesi için özel bir şehir inşa edilecek. İkinci senaryoda, Jakarta'nın Java'ya taşınması var. Üçüncü senaryoda ise, tamamen yeni bir başkentin inşa edilerek, Jakarta'nın nüfusunun tamamının oraya yerleştirilmesi yer alıyor.

Trafik yoğunluğunun Jakarta'ya yıllık maliyeti 6,8 milyar dolar civarında.
Trafik yoğunluğunun Jakarta'ya yıllık maliyeti 6,8 milyar dolar civarında.

Dünyada en hızlı çöken ve su seviyesinin altına inen şehir olarak bilinen Jakarta'nın hali hazırda yarısı deniz seviyesinin altında bulunuyor. Tahminlere göre, 2050 yılı itibariyle Kuzey Jakarta'nın yüzde 95'i sular altında kalacak. Taşınma kararında etkili olan bir diğer problemin ise trafik sıkışıklığı olduğu belirtiliyor. Yayımlanan raporlara göre, Jakarta'daki trafik yoğunluğunun ülke ekonomisine getirdiği yıllık yük 6,8 milyar dolar.

Hava kirliliği de Jakarta'nın en büyük problemlerinden biri.
Hava kirliliği de Jakarta'nın en büyük problemlerinden biri.

Dünyada birçok ülke, benzer sebeplerle başkentini değiştirmiş bulunuyor. Başkentini Lagos'tan Abuja'ya taşıyan Nijerya, Karaçi'den İslamabad'a taşıyan Pakistan, Rio de Janeiro'dan Brasili'ya taşıyan Brezilya ve halen yeni bir yönetim başkentinin inşasını sürdüren Mısır, ilk akla gelen örnekler.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

“İran felakete sürükleniyor”
“İran felakete sürükleniyor”
Bu hafta İslam coğrafyasında; koronavirüse karşı yeterli önlemlerin alınmadığı İran'da salgının tehlikeli boyutlara ulaşma riski, Cezayir'de 1 yıldır devam gösterilere koronavirüs salgınından dolayı ara verilmesi, Senegal'de bir grup ressam ve sanatçının koronavirüse karşı grafitilerle mücadelesi, Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin, Cuma namazının...

PORTRELER

Kafkas Kartalı: Şeyh Şamil
Kafkas Kartalı: Şeyh Şamil
Rus Çarı İvan’ın 1522'de himaye altına almak amacıyla girdiği sınırlardan, daha sonra çıkarılması adına mücadelelerin yapıldığı, kanlı katliamlara maruz kalan mağdur ve mağrur bir halktır Kuzey Kafkasya. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yıkılmasıyla geçmişini devralan Rusya’nın, stratejik konumu gereği sıcak denizlere, Orta Asya’ya geçiş ...

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

İbn Haldun’da hadarîlik, bedevilik ve asabiyet
İbn Haldun’da hadarîlik, bedevilik ve asabiyet
Mukaddimesinin ikinci bölümünde genel olarak bedevilik ve hadarîlik mevzusunu işleyen İbn Haldun, bununla şüphesiz açıklamak istediği nazariyenin temelinde yer alan ıstılahları net bir şekilde ortaya koymaya amaçlar. İnsanın, alışkanlık edindiği davranışların mahsulü olduğuna inanan İbn Haldun'a göre bir kişinin tabiat ve mizacının getirdiği davran...
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.