İSLÂM DÜNYASININ DÖRT BİR YANINDAN GÜNCEL SİYASÎ VE KÜLTÜREL HABERLER, DERİNLİKLİ DOSYALAR, BİYOGRAFİLER, OKUNACAK KİTAPLAR VE DAHA FAZLASI... ÖZELLİKLE TARİHTE GERÇEKLEŞEN HADİSELERİN YIL DÖNÜMLERİNİ HATIRLAMAK VE HER YERDE RASTLAYAMAYACAĞINIZ SIRA DIŞI FOTOĞRAF VE GÖRSELLERLE TANIŞMAK İSTEYENLERE... MÜSLÜMAN DÜNYANIN NABZI, BURADA ATIYOR.

20.356 Takipçi
MECRA HAKKINDA

James Balfour'un ‘zafer’ konuşması

Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimleri kurulmasının önünü açan deklarasyonun fikir babası  Artur James Balfour, Kudüs İbrani Üniversitesi'nde konuşma yapıyor.
Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimleri kurulmasının önünü açan deklarasyonun fikir babası Artur James Balfour, Kudüs İbrani Üniversitesi'nde konuşma yapıyor.
İçindekiler

Artur James Balfour (1848-1930) muhafazakar İngiliz politikacı, 1927’de Kudüs İbrani Üniversitesi’nde konuşma yaparken görülüyor. Siyonist hareketin öncelikli emellerinden biri olan Kudüs’te Üniversite kurma hayali, 1925’te James Balfour’un da katılımıyla açılışı gerçekleşen Kudüs İbrani Üniversitesi’nin eğitime başlamasıyla gerçek oldu. James Balfour, Birinci Dünya Savaşı'nın üçüncü yılında Siyonist hareketin en önemli aktörlerinden Rothschild'e hitaben yazdığı "Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimleri kurulmasını vadeden" mektupla tanınıyor. Tarihe "Balfour Deklarasyonu" olarak geçen mektup, İsrail’in kurulmasına giden süreçte en önemli kilometre taşı olarak görülüyor.

Fotoğraf: Tarihi Grafik Koleksiyonu/gettty images