James Balfour'un ‘zafer’ konuşması

Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimleri kurulmasının önünü açan deklarasyonun fikir babası  Artur James Balfour, Kudüs İbrani Üniversitesi'nde konuşma yapıyor.
Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimleri kurulmasının önünü açan deklarasyonun fikir babası Artur James Balfour, Kudüs İbrani Üniversitesi'nde konuşma yapıyor.

Artur James Balfour (1848-1930) muhafazakar İngiliz politikacı, 1927’de Kudüs İbrani Üniversitesi’nde konuşma yaparken görülüyor. Siyonist hareketin öncelikli emellerinden biri olan Kudüs’te Üniversite kurma hayali, 1925’te James Balfour’un da katılımıyla açılışı gerçekleşen Kudüs İbrani Üniversitesi’nin eğitime başlamasıyla gerçek oldu. James Balfour, Birinci Dünya Savaşı'nın üçüncü yılında Siyonist hareketin en önemli aktörlerinden Rothschild'e hitaben yazdığı "Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimleri kurulmasını vadeden" mektupla tanınıyor. Tarihe "Balfour Deklarasyonu" olarak geçen mektup, İsrail’in kurulmasına giden süreçte en önemli kilometre taşı olarak görülüyor.

Fotoğraf: Tarihi Grafik Koleksiyonu/gettty images