Kabil'deki saldırılarla gündeme gelen DEAŞ/Horasan nasıl kuruldu?

Örgüt, 2013'te El Kaide'den koparak kurulan DEAŞ'ın Afganistan ile Pakistan alanında faaliyet gösteren bir kolu.
Örgüt, 2013'te El Kaide'den koparak kurulan DEAŞ'ın Afganistan ile Pakistan alanında faaliyet gösteren bir kolu.

Kabil'de düzenlediği bombalı saldırılarla, aralarında siviller, Amerikan askerleri ve Taliban mensuplarının bulunduğu 100’den fazla kişinin ölümüne neden olan DEAŞ/Horasan, büyük ölçüde Pakistan sınırındaki vilayetlerde taban arıyor. Taliban’ın rakip gördüğü DEAŞ/Horasan’ı şiddetli çatışmaların ardından çökme noktasına getirmesine karşın örgütün güç kazanma eğiliminde olduğu belirtiliyor. Son aylarda DEAŞ/Horasan, başkent Kabil ve çevresi ile bazı kuzey vilayetlerinde varlık gösterme girişimlerinde bulundu.

Afganistan'da Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından tahliyeler sürerken, başkent Kabil'de gerçekleşen patlamaları terör örgütü DEAŞ'ın üstlenmesi üzerine gözler DEAŞ/Horasan'a çevrildi.

  • Dün Kabil havalimanı başta olmak üzere Kabil'in çeşitli yerlerinde gerçekleşen terör saldırılarında 100'ü aşkın kişi hayatını kaybederken, konuya ilişkin açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden saldırıların faili olarak DEAŞ/Horasan'ı gördüklerini ve kendi belirleyecekleri yer ve zamanda karşılık vereceklerini söyledi.

Kabil'deki saldırıların, Taliban'ın ülkeyi kontrol ettiğini ilan etmesinden kısa süre sonra gelmesi, uzun zamandır çatıştıkları bilinen Taliban ile DEAŞ/Horasan arasındaki gerilimi gözler önüne serdi.

Örgütün, Orta Asya tabanlı militanlarının da azımsanamayacak sayıda olduğu öne sürülüyor.
Örgütün, Orta Asya tabanlı militanlarının da azımsanamayacak sayıda olduğu öne sürülüyor.
Adını geçmişte Afganistan, Pakistan, İran ve Orta Asya'yı kapsayan bölgeye verilen Horasan'dan alan DEAŞ/Horasan, 2013'te El Kaide'den koparak kurulan DEAŞ'ın Afganistan ile Pakistan alanında faaliyet gösteren kolu.

2014'te DEAŞ'ın Irak ve Suriye'de gücünü ispatlamasıyla Tahrîk-i Taliban Pakistan'ın (Pakistan Talibanı) eski mensupları, DEAŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi'ye bağlılıklarını bildirmişti. Ayrıca bu süreçte Pakistan ve Afganistan'dan pek çok kişi DEAŞ saflarında savaşmak üzere Irak ve Suriye'ye gitti. Böylece bölgede DEAŞ'a bağlılığını bildiren kişilere Pakistan Talibanı'nın da katılmasıyla DEAŞ/Horasan Ocak 2015'te kuruldu.

DEAŞ/Horasan, Tahrik-i Taliban'ın da katılımıyla 2015 yılında kuruldu.
DEAŞ/Horasan, Tahrik-i Taliban'ın da katılımıyla 2015 yılında kuruldu.
Örgütün, pek çok Orta Asya ve Arap ülkesinin yanı sıra Çeçenistan, Hindistan, Bangladeş ve Çin'den gelen binlerce mensubunun olduğu iddia ediliyor.
  • Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından temmuz ayında yayımlanan rapora göre, örgütün en az 500 ila birkaç bin arasında militanı bulunuyor.

DEAŞ/Horasan, kurulmasının hemen ardından ülkenin doğusundaki Nangahrar eyaletinin dağlık bölgeleri ile Kunar vilayeti arasında konuşlanmaya başladı. Bu dağlık bölgenin 2001'de Taliban’ın devrilmesinden sonra El Kaide lideri Usame Bin Ladin’e sığınak olduğu medyaya yansımıştı.

ABD öncülüğündeki DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyonun 2017'de örgütü fiziki olarak Irak ve Suriye'de yok ettiklerini ilan etmesi ardından, DEAŞ/Horasan'ın geri dönenler ve özellikle Orta Asya'daki ülkelerden bünyesine kattığı militanlarla daha da güçlendiği iddia ediliyor.

  • ABD'nin 2016'da yabancı terör örgütleri listesine aldığı DEAŞ/Horasan'ın Nangarhar, Nuristan, Kunar ve Laghman vilayetlerinde etkili olduğu belirtiliyor. Yine örgütün son zamanlarda Kabil'in çevresinin yanı sıra Faryab, Cüzcan ve Kunduz vilayetlerinde de etkinlik gösterdiği iddia ediliyor.

Son aylarda DEAŞ/Horasan başkent Kabil çevresi ile bazı kuzey vilayetlerinde varlık gösterme denemelerinde bulundu. Kontrolü kaybeden Afgan güvenlik güçlerinin söz konusu bölgelerdeki operasyonlarında bazı militanlar ele geçirilmişti.

Afgan ordusunun, tamamen bitirildiğini ancak uyuyan hücrelerce saldırıların devam edeceğini belirttiği örgütün liderliğini, Haziran 2020'den bu yana Şahab el-Muhacir yapıyor.

Örgüt sivillere yönelik saldırılarıyla adından söz ettirdi

Örgüt, kurulduğu ilk üç yıl içerisinde Afganistan ve Pakistan'daki büyük şehirlerde azınlık gruplarına, kamusal alanlara ve kurumlara ve hükümet binalarına yönelik saldırılar düzenledi.

Silahlı çatışma yeri verilerini derleyen ACLED'e göre, Pakistan'da Ocak 2017 ile Ekim 2018 arasında DEAŞ/Horasan'ın saldırılarında 338 sivil hayatını kaybetti.

  • Öte yandan, Afganistan'daki BM'nin Yardım Misyonu'na (UNAMA) göre, sadece 2021'in ilk dört ayında DEAŞ kaynaklı 77 saldırı yapıldı.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü'nün Küresel Terörizm Endeksi'ne göre, DEAŞ/Horasan 2018 yılına kadar dünyanın en ölümcül dört terör örgütünden biri haline geldi.

Azınlık gruplarını öncelikli hedefler arasına alan örgüt, eylemlerinde Şiileri hedef aldı.

Mayıs 2020'de Kabil'de Şiilerin yoğun yaşadığı bir bölgede bir doğum hastanesine düzenlediği saldırıda 16 anne ve 9 yeni doğan bebek hayatını kaybetti.

2017'de Stockholm’de kamyonla kalabalığın içine giren 39 yaşındaki Özbek asıllı Rahmat Akilov’un DEAŞ/Horasan ile ilişkilerinin olduğu iddia edilmişti.

DEAŞ'ın 2017'deki Stockholm saldırısı sonrası.
DEAŞ'ın 2017'deki Stockholm saldırısı sonrası.

Yine DEAŞ/Horasan bağlantılı en az 8 kişi ABD’de tutuklanırken, 2018'de bir alışveriş merkezine saldırı planlayan 18 yaşındaki Teksaslı Martin Azizi-Yarand, DEAŞ/Horasan'a katılmaya hazırladığını belirtmişti.

Taliban'la mücadele

  • DEAŞ/Horasan, Taliban'ı stratejik rakibi olarak değerlendiriyor. Örgüt, Taliban'ı sadece Afganistan'la sınırlı bir hükümet kurma amacı güden milliyetçiler olarak tanımlayarak, küresel bir halifelik kurma hedefi benimsiyor.

Taliban lideri Ahundzade'nin kardeşi bir DEAŞ/Horasan saldırısında hayatını kaybetmişti.
Taliban lideri Ahundzade'nin kardeşi bir DEAŞ/Horasan saldırısında hayatını kaybetmişti.
Irak ve Suriye'dekinin aksine Afganistan'da topraklarını genişletemeyen örgüt kurulduğundan bu yana, Afganistan'da Taliban mevzilerini hedef almanın yanı sıra Taliban üyelerini tarafına çekmek için çabalıyor.

Ocak 2015'te birbirlerine karşı savaş ilan eden iki örgüt arasından özellikle ülkenin kuzeyinde ve doğusunda süren sert çatışmalarda onlarca kişi öldü.

Şubat 2020'deDoha'da Washington ile Taliban arasında imzalanan Amerikan ve yabancı birliklerin Afganistan'dan çekilmesine ilişkin anlaşma, DEAŞ tarafından sert şekilde eleştirilmişti.