İSLÂM DÜNYASININ DÖRT BİR YANINDAN GÜNCEL SİYASÎ VE KÜLTÜREL HABERLER, DERİNLİKLİ DOSYALAR, BİYOGRAFİLER, OKUNACAK KİTAPLAR VE DAHA FAZLASI... ÖZELLİKLE TARİHTE GERÇEKLEŞEN HADİSELERİN YIL DÖNÜMLERİNİ HATIRLAMAK VE HER YERDE RASTLAYAMAYACAĞINIZ SIRA DIŞI FOTOĞRAF VE GÖRSELLERLE TANIŞMAK İSTEYENLERE... MÜSLÜMAN DÜNYANIN NABZI, BURADA ATIYOR.

20.356 Takipçi
MECRA HAKKINDA

Kabre ziyaret

Cemal Abdunnâsır (sağda) ve Hasan el-Bennâ'nın ağabeyi Abdurrahman el Bennâ (ortada), Hasan el-Bennâ'nın kabrinin önünde.
Cemal Abdunnâsır (sağda) ve Hasan el-Bennâ'nın ağabeyi Abdurrahman el Bennâ (ortada), Hasan el-Bennâ'nın kabrinin önünde.
İçindekiler

Müslüman Kardeşler Teşkilâtı'nın kurucu mürşidi Hasan el-Bennâ 1949 yılında, bir gece vakti, Kahire’nin izbe bir sokağında, meçhul bir şahsın silahından çıkan kurşun sebebiyle yaralanarak hayatını kaybetti. Ülkenin en büyük muhalif hareketinin lideri olan Hasan el-Bennâ’nın, muhalif tutumu dolayısıyla onu tehlikeli gören Kral Faruk’un arzularına paralel bir şekilde bir suikasta kurban gidişi ayrıca dikkat çekiciydi. Kral Faruk’u devirerek Mısır’da Cumhuriyet dönemini başlatan Cemal Abdunnâsır’ın ve Hasan el-Bennâ’nın ağabeyi Abdurrahman el Bennâ’nın, İhvan’ın kurucu liderinin kabrini ziyaretini görüntüleyen bu fotoğraf karesi Hasan el-Bennâ’nın ölümünden 5 yıl sonra, 1954’de çekildi.

İhvân-ı Muslimîn liderleri, dönemleri, etkileri
İlginizi çekebilirİhvân-ı Muslimîn liderleri, dönemleri, etkileri

Bu fotoğrafın çekilmesinden 2 yıl önce Cemal Abdunnâsır liderliğindeki Hür Subaylar Hareketi’nin Kral Faruk’a karşı gerçekleştirdiği darbe Müslüman Kardeşler Teşkilâtı tarafından da desteklenmişti. Yapılan darbenin ardından başa gelen yönetim ile İhvan arasındaki ilişkiler oldukça güzel giderken, bu fotoğrafın çekilmesinden yaklaşık iki ay sonra, Cemal Abdunnâsır’ın Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesiyle tamamen bozuldu. Şahsına yapılan bir suikast girişimini bahane ederek Müslüman Kardeşler Tarikâtını hedefine alan Cemal Abdunnâsır’ın İhvan aleyhine başlattığı girişim yıllarca devam etti. Müslüman Kardeşlerin Hasan el-Bennâ’dan sonra gelen bütün liderleri uzun yıllar boyunca hapis yattı.